ISSN 1336-6491 | Online: 1653 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15869)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Štefan Svitko a Juraj Varga víťazi Hungarian Baja

Pridané: 17.08.2023 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 1721 [Šport - Rally]

Na 20. ročníku Hungarian Baja, v rámci ktorého sa išlo aj piate podujatie Svetového pohára Baja, zvíťazil Štefan Svitko v kategórii Moto a v kategórii Quad Juraj Varga.

Štefan Svitko na motocykli KTM bol najrýchlejší vo všetkých etapách, takže jeho víťazstvo bolo od štartu neohrozené. Zúčastnil sa piatich HunGarian Bajas z ktorých 3 vyhral a dvakrát bol druhý. Neuveriteľný úspech!

745600367366822 4863751322853001808 n

„Je to dobrý pocit vyhrať po tretíkrát HunGarian Baja, najmä preto, že to boli ťažké preteky,“ povedal Svitko. ” Pred cieľom druhej etapy sme dobehli tri buginy, v ich prachu sa jazdilo ťažko, nič nebolo vidieť. Ale vyhral som a to ma teší, pretože cítim, že som v dobrej forme.“

Za Svitkom na druhom mieste skončil Jan Brabec (CZE), ktorý v cieli povedal, že sa mu lepšie jazdilo až v sobotu avšak kritizoval pravidlo v predpisoch, že sa nesmú meniť pneumatiky, nakoľko na nich len sotva dojazdil. Tretí David Megre (POR) sa tiež škrabal na hlave pri pohľade na pneumatiky v cieli: “Sme vyzbrojení rôznymi bezpečnostnými doplnkami a musíme jazdiť na takýchto pneumatikách,” povedal Megre a pokrútil hlavou.

dxewd

746183343975191 8018223252021324777 n

V čele kategórie QUAD sa zvádzal urputný boj. Pred poslednou etapou delila Kevina Girouda (FRA) a nášho Juraja Vargu iba 1 sekunda. Predpokladá sa, že obaja posunuli svoje hranice. Na hlavné námestie v meste Várpaloty dorazili dvaja veľmi vyčerpaní jazdci, no s obrovskými úsmevmi, ktorý bol radostnejší u Juraja: „Dosiahol som svoje limity, myslím, že viac som nezvládol,“ povedal Juraj Varga. “Musel som vydať maximum od začiatku do konca, pretože Kevin je veľmi tvrdý jazdec a pre víťazstvo urobil všetko. Trať bola v sobotu lepšia, autá ju pred nami vyčistili, čo pomohlo najmä štvorkolkám. Som veľmi šťastný za víťazstvo, je to pre mňa špeciálne víťazstvo.”

“Tento chlapík je šialený, je neuveriteľné, ako tlačí na plyn” dodal Kevin Giroud. „Boli to skvelé preteky, som absolútne vyčerpaný, ale šťastný, pretože som nazbieral dôležité body do hodnotenia SP Baja. Táto bitka medzi nami s Jurajom bola úplne šialená!”

Juraj Varga si z HunGarian Baja odnáša svoje štvrté víťazstvo: 2019, 2021, 2022, 2023.

607723901508612 1606863996907972165 n

„Bolo to počas celej súťaže poriadne napínavé, ale vedel som do čoho idem. Teraz som tu štartoval už po piatykrát, z toho sa mi podarilo štyrikrát zvíťaziť, čo ma veľmi teší. Musím však zároveň aj povedať, že to tohtoročné víťazstvo bolo spomedzi všetkých tunajších najviac vydreté. V piatok bola trať neskutočne rozbitá, v sobotu to už bolo o niečo lepšie a som fakt rád, že sa mi podarilo vyhrať. Maďarsko bola zároveň aj naša posledná európska súťaž. Teraz nastáva čas tej poriadne tvrdej prípravy. Už budúci týždeň letíme do Argentíny na štvrté kolo svetového šampionátu cross country rally. Bude to môj prvý štart v Južnej Amerike, už sa na to teším, bude tam poriadne silná konkurencia a dlhá púštna súťaž. Verím, že nám to veľmi pomôže v príprave na ďalšie súťaže,“ povedal Juraj Varga.

V maďarskom šampionáte Baja sa najlepšie z našich štartujúcich jazdcov darilo Robertovi Bodorovi, ktorý skončil na 5. mieste. Jozef Kráľ skončil na 8. mieste, na 9. mieste figuruje Marek Vierik, na 13. mieste Martin Benko, na 16. Pavel Sloboda a na 20. Samuel Kotvas.

XX. HUNGARIAN BAJA, VÁRPALOTA

FIM World Cup. Bikes: 1. Štefan Svitko (SVK, KTM) 5:48:49.9, 2. Brabec (CZE, KTM) +15:45.8 min., 3. Merge (POR, Kawasaki) +20:29.3 min,

FIM World Cup Quad: 1. Juraj Varga (Slovakia, Yamaha) 6:29:26.6 min., 2. Kevin Giroud (France, Yamaha) 6:31:28.0min. 3. Haitham Al-Tuwairi (SAU, Yamaha) 7:24:07.7min.