Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1759 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29929
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17678)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12251)
Diskusia Diskusia k článku (25)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jaroslav Katriňák svoje účinkovanie na tohtoročnom Dakare ukončil

 Zdieľať

Pridané: 07.01.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 17830 [Šport - Rally]

Ako nás informoval Jarov manažér Marián Novikmec Jaro nebude môcť v Dakare pokračovať. V smolnej siedmej etape mal nehodu...

Aj siedma etapa sa jazdila veľkými rýchlosťami. Pieskové duny striedal kamenistý a tvrdý podklad.

Jaro Katriňák pred druhým meraným úsekom v rýchlostnej skúške, asi 240 km pred cieľom mal nebezpečný pád. V rýchlosti okolo 150 km/h narazil na skalu prečnievajúcu nad povrch terénu, na ktorej bol naviatý piesok.

Pri páde sa bolestivo zranil a utrpel mnohopočetné tržné rany a pohmoždeniny ťažšieho charakteru. O nič lepšie nedopadla ani motorka. Poškodila sa celá predná časť, vrátane navigačných prístrojov.

 Jaro v Lisabone
Jaro v Lisabone

Jaro uviedol: „Okamžite som zodvihol motorku a nasadol. Vtedy som v tom šoku zistil, že nemám na motorke ani roler, ani GPS a ani iné prístroje. V piesku o niekoľko desiatok metrov som našiel GPS, ktorý som strčil do bundy. Ostatné prístroje sa mi nájsť nepodarilo. Začal som pociťovať silné bolesti po celom tele a videl som, že všetko mám zodraté. Uvedomil som si, čo sa stalo. V zlomku sekundy som vedel, že musím ďalej, lebo v odľahlej časti trate môžem ostať bez pomoci aj niekoľko desiatok hodín. Hlavou mi prebleslo, že je to zas siedma etapa v ktorej by som mal skončiť, aj preto som to chcel dojazdiť“

Jarovi sa napriek bolestivým zraneniam podarilo dôjsť až do cieľa etapy na solídnom mieste, aj keď to bolo ešte 240 km, aj keď motocykel mal poškodené predné koleso a poohýbané predné tlmiče a rovnako riadidlá.

Po dojazde do cieľa bol ošetrovaný v medical centre, kde mu boli rany dezinfikované a pozošívané. Lekár organizátorov mu zakázal ďalšie pokračovanie v súťaži. „Ani som sa necítil po ošetrení na to, aby som bol schopný pokračovať ďalej. Až vtedy začali rany poriadne bolieť.“ dodal Jaro.

Ako nám dnes potvrdil Jarov manažér, jazdec Environ Servis moto tímu už do ósmej etapy nenastúpil. Svojím účinkovaním však bez ohľadu na ďalšie pokračovanie v súťaži Jaro potvrdil svoju príslušnosť k absolútnej svetovej špičke jazdcov. Neopustila ho však smola siedmej etapy.

Motoride.sk informoval JUDr. Marián Novikmec - manager.

  Štart Jaroslava Kartiňáka na rely Lisabon – Dakar 2006 podporili
Štart Jaroslava Kartiňáka na rely Lisabon – Dakar 2006 podporili

Pridané: 07.01.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (25)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »