Anketa:
Rozhovor s Jarom Katriňákom po Dakare
ZdieľaťPridané: 16.01.2006 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 5698 [Šport - Rally]
Najprv veľká radosť, potom sklamanie – také bolo Jarove účinkovanie na Dakare 2006. V krátkom rozhovore sme sa ho spýtali na to, čo prežil, a čo plánuje do budúcnosti.
Pán Katriňák, najprv vám chcem poďakovať za to, čo ste na Dakare odviedli, bol to skvelý výkon a mali sme dobrý pocit pri jeho sledovaní.
Ďakujem.
Aký máte pocit z tohto ročníka Dakaru?
Taký zmiešaný. Predtým som dva razy vypadol kvôli technike, teraz kvôli sebe. Takže vtedy som bol nahnevaný na motorku, ale tento rok motorka fungovala perfektne, dokonca aj po tom ťažkom páde motorka hneď naskočila a po vyrovnaní riadidiel a navigačného systému som mohol na nej pokračovať ďalej. S ňou som bol maximálne spokojný. Zažívam na jednej strane smútok, ale na druhej čosi ako radosť z toho, že som prežil a vrátil sa domov, veď viete, že sa tam stali aj horšie veci.
Takže motorka je pojazdná.
Áno. Asi o mesiac príde do Paríža a pôjdeme po ňu.
Ako to vyzerá s vašou účasťou na budúcoročnom Dakare?
Zatiaľ čakáme na návrat druhej polovice tímu z Afriky, potom si spolu s Environ servisom sadneme a budeme jednať o tom, ako to bude na budúci rok. Ja osobne by som to šiel veľmi rád, pretože mám čerstvé skúsenosti a spomienky, takže určite by sa mi išlo aj ľahšie. Rozhodne ľahšie než teraz, keď som šiel po šiestich rokoch.
Chceli by sme ísť aj nejaké menšie rely na púšti, aby som sa zžil s motorkou aj navigáciou.
Držíme palce, aby sa to všetko podarilo...
Hlavne tí, čo nám fandia, aby nám držali palce, aby sa to podarilo. Bol by som rád, keby sa k tímu pridal aj niekto ďalší, kto by mal sponzora a šiel by do toho s nami.
Máte na to rok času, tak dúfam, že to vyjde.
To áno, rok je síce dosť, ale rýchlo ubehne.
![]() |
Katroš |
Jarovi ďakujeme za rozhovor a prajeme iba úspechy na všetkých športových podujatiach.
Pridané: 16.01.2006 Autor: Peter Fischer Zdieľať
Súvisiace články:
- Rozhovor: Jaroslav Katriňák o Gas Gas EC 300, o tréningoch a o plánoch do budúcnosti - Redakcia
- Štefan Svitko sa vrátil z úspešného Dakaru 2015 - datadive
- Rozhovor: Jaroslav Katriňák o Dakare 2006 - Awia
- Jaroslav Katriňák svoje účinkovanie na tohtoročnom Dakare ukončil - Awia
- Rozhovor: Jaro Katriňák o Dakare - haro007
- Motocyklový pretekár Štefan Svitko: Najprv Dakar, potom svadba - teraz.sk
Ďalšie články tohto autora:
- Na spojku môžeš zabudnúť! Nová technológia E-Clutch ju stláča za teba
- KTM predstavila 990 Duke - predné svetlo má ako zo Star Treku
- Štefan Svitko a Juraj Varga víťazi Hungarian Baja
- Koniec srandy. Budúci rok príde nová Kawasaki ZX-6R!
- Naživo: test novinky Honda CL500 zo Sevilly
- Legendárny V-Strom prichádza v terénnejšej verzii s 21-palcovým kolesom
- Plnokrvný turista za extra výhodné prachy - Honda NT1100 (2022)
- Futuristický teleport s nekonečnou výbavou - Kawasaki Ninja H2 SX SE (2022)
- Retro pre začiatočníkov - Kawasaki Z650RS (2022)
- Naozaj robustný maxiskúter Honda ADV350 (2022)
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!