ISSN 1336-6491 | Online: 1488 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29922
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17674)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12248)
Hodnotenie: (17 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (31)  [Verzia pre tlač] Tlač

Najlepšie motorky všetkých čias 2/2

 Zdieľať

Pridané: 01.08.2006 Autor: Mishko
Čitatelia: 61580 [História]

Miesto č. 5 - Triumph Bonneville (1959)

Piata priečka patrí nespornej legende motocyklových výrobcov, anglickej značke Triumph, ktorej história siaha až do roku 1883 (!) a ich modelu Triumph Bonneville, ktorý vyrábali v rokoch 1959 až 1983. Pôvodne to bol dvojválec s obsahom 650 cm3, neskôr 750 cm3.

 Triumph Bonneville
Triumph Bonneville

Pôvodná spoločnosť Triumph v polovici osemdesiatych rokov skrachovala a nový Triumph Bonneville bol uvedený na trh v roku 2001, 790 cm3 dvojvalec, ktorý sa snaží nadviazať na pohnutú históriu značky. Značku Triumph celosvetovo preslávil film The Wild One z roku 1953, v ktorom Marlon Brando šoféroval Triumph Thunderbird 6T z roku 1950.

Vyčerpávajúce informácie z histórie značky Triumph sú k dispozícii tu (tak ako všetky ostatné odkazy, samozrejme a pre niektorých bohužiaľ, v angličtine).

Miesto č. 4 - MTT Y2K (2000)

Štvrtá pozícia je obsadená asi najkontroverznejším „motocyklom“ v histórii, poháňaným turbínovým 320-koňovým motorom z vrtuľníka, MTT Y2K. V programe porovnávali jeho zrýchlenie na letisku s letiacim prúdovým lietadlom Albatros L39. Y2K vyhrala so zrýchlením na 350 km/h za 14 s.

 MTT Y2K
MTT Y2K

Nakoľko na motoride už o tomto stroji existuje článok, nebudem sa mu bližšie venovať. Snáď len historka od Jay Lena, ktorý ju vlastní, že raz sa na neho na križovatke nalepil chlapík na športovom aute. Leno, vedomý si 1200 °C teploty výfukových plynov z turbíny, potiahol kúsok dopredu. Šporťák sa ale znova nalepil na Lena a ten len v spätnom zrkadle sledoval, ako plastový nárazník športiaku postupne mení tvar...

Miesto č. 3 - Honda CB750 (1969)

Bronzová pozícia - legendárna Honda CB750, prvý sériový radový štvorvalec na svete, uvedená na trh v roku 1969. Bola to rovnako prvá sériová motorka s kotúčovou brzdou, ktoré sa dovtedy používali len v lietadlách.

 Honda CB750
Honda CB750

Honda CB 750 je v podstate prvý svetový „superbike“, hodnota zrýchlenia z 0 - 100 bola 6,5 s a radové štvorvalce začali dominovať pretekárskym okruhom.

Na svoju dobu to bola aj „najmenej vibrujúca motorka na trhu“, čo v programe testovali plným pohárom vody položeným na sedadlo naštartovaného stroja. Spoľahlivá, solídna, výkonná, nevibrujúca.... Až nudná, preto tretie miesto. Dodnes patrí tento model ku kultovým motocyklom, často slúžil ako základ na výrobu custom chopperu v duchu tzv. old school, starej školy, dokonca na to dodnes existuje aj manuál.

Miesto č. 2 - Ducati 916 (1994)

Na druhom mieste sú opäť Taliani a superšportový dvojvalcový krásavec Ducati 916. Navrhnutý Massimom Tamburinim, jednalo sa značne vylepšenú vodou chladenú verziu modelu 888. Revolučne nový design, prvý krát sa objavilo vedenie výfukov pod sedadlom, čím sa zlepšila aerodynamika a aj celkový vzhľad. Rovnako ako jednostranné zavesenie zadného kolesa so systémom upravujúcim rýchlu zmenu polohy kola pri závodoch.

 Ducati 916
Ducati 916

DUCATI 916 SBK: 90-stupňový dvojvalec, 996 cm3, štvortakt, 4 ventily na valec, 6-stupňová.prevodovka, upside-down Ohlins vidla, jednostranná kyvka s Ohlins tlmičom, max. rýchlosť viac ako 300 km/h, 144 k pri 12 000 ot., 157 kg suchá hmotnosť.

Ducati 916 ihneď po svojom uvedení vyhrala Moto GP a následne aj v rokoch 1995 a 1996. V roku 2000 bola nahradená modelom 996.

Miesto č. 1 - Honda C100 Super Cub (1959 - dodnes)

Tramtararááám - máme tu víťaza. Ak čakáte nejaký hypermoderný superšport alebo niečo podobné, ste poriadne vedľa. Za jasného favorita určila komisia nezničiteľný skúter Honda Super Cub.

 Honda C100 Super Cub
Honda C100 Super Cub

50 cm3, štvortakt, jednoduché na ovládanie a manipuláciu. Vozí sa na ňom prakticky celá Ázia. Tento skúter je najpredávanejšie vozidlo na tejto planéte, od začiatku jeho výroby sa predalo neuveriteľných 50 miliónov kusov! Team Discovery Channel sa pokúšal naštrbiť jej povesť nezničiteľnosti tým, že najprv do nej naliali prepálený fritovací olej, potom ju zaťažili 4 x väčšou hmotnosťou ako sama váži, jazdili na nej a nakoniec ju zhodili z 22-metrovej výšky. Po páde Honda Cub bez problémov naštartovala a keby nemala pokrivené kolesá, v pohode by aj odišla.

Česť víťazom, sláva porazeným.

<

Pridané: 01.08.2006 Autor: Mishko Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (17 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (31)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »