ISSN 1336-6491 | Online: 3609 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29928
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12251)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Európska premiéra Tomáša Svitka 16.7.2007 Misano

 Zdieľať

Pridané: 18.06.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 2603 [Šport - Cestné Motocykle]

Tomáš Svitok z tímu Gold Fren Team Erinac absolvoval v sobotu v talianskom Misane premiéru v pretekoch majstrovstiev Európy triedy Superstock 600.

V najprestížnejšom šampionáte tejto triedy, ktorý sa jazdí v rámci majstrovstiev sveta Superbikov, išlo nášmu 16-ročnému pretekárovi najmä o to, aby nazbieral čo najviac skúseností pred pretekmi v Brne, kde bude štartovať 21. júla na divokú kartu.

Tomáša do pretekov v Misane nasadil Gold Fren Team Erinac ako náhradu za zranenú jednotku tímu, Ondřeja Ježka z Brna. Náš reprezentant sa tak v depe ocitol v spoločnosti takých pretekárov, ako sú Bayliss, Haga, Biaggi a ďalší. Od prvých tréningov sa Tomáš učil nový náročný okruh, kde sa ťažko hľadala stopa. Každým tréningom však dokázal znižovať stratu, ktorá ho delila od špičkových pretekárov. Pri svojej premiére sa dokázal do pretekov bez problémov kvalifikovať, keď vybojoval 32. miesto na štarte.

V samotných pretekoch sa snažil vylepšiť si svoju pozíciu, dostal sa na 26. miesto, no v snahe dostať sa cez ďalšieho súpera vyletel z dráhy. Okamžite sa vrátil späť, dotiahol sa na svojich súperov, no predbehnúť ich už nedokázal. Nakoniec pri svojej premiére obsadil 27. miesto.

Tomáš Svitok: "V Misane bola veľká konkurencia, navyše je to veľmi náročný okruh. Tri tridsať minútové tréningy mi pre naučenie sa tohto okruhu nestačili. Stále som sa však zrýchľoval a v pretekoch som sa túžil posunúť na vyššie priečky. Dvakrát som však bol až príliš rýchly v nájazde do zákruty a aj keď som sa súperom predo mnou dokázal priblížiť, nezostal mi už čas pokúsiť sa na nich zaútočiť."

Jaroslav Ježek - manažér tímu: "Behom tréningov sa Tomáš postupne zlepšoval, zvykal si na celkom inú konkurenciu, akú poznal behom svojej doterajšej kariéry v Superstock 600. Dôležitější ako dosiahnutý výsledok bola skúsenosť, ktorú behom tohto víkendu získal. Počas tréningov se postupne zlepšoval a je škoda, že tento progres nezúročil v samotných pretekoch. Dalšiu možnosť porovnať sa s európskou špičkou Superstock 600 bude mať o pät týždňov na domácej trati Masarykovho okruhu v Brne, kde by mal už štartovať spoločne s Ondrom."

Pridané: 18.06.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »