ISSN 1336-6491 | Online: 1437 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29917
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17672)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12245)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (58)  [Verzia pre tlač] Tlač

Otvorený list prezidentovi SMF a jeho reakcia vo veci podozrenia z manipulácie konečných výsledkov MMSR mládeže v motokrose

 Zdieľať

Pridané: 02.11.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2817 [Šport - Motocross]

Peter Kolek adresoval otvorený list Prezidentovi SMF, tiež zástupcom médií a aj Ministerstvu vnútra SR, Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a Aliancii Fair-play vo veci podozrenia z manipulácie konečných výsledkov MMSR mládeže v motokrose. Prinášame tento list aj s následným stanoviskom prezidenta SMF.

Riadiaca rada Slovenskej motocyklovej federácie pod „taktovkou“ jej prezidenta a generálnej sekretárky zrejme zámerne zmanipulovala výsledky tohoročných „Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže v motokrose“ (MMSR mládeže). Stalo sa tak tým, že do už ukončeného mládežníckeho seriálu zaradila svojim rozhodnutím aj voľné preteky triedy MX 85, ktoré sa uskutočnili v Myjave 1.5.2012 počas pretekov seriálu „Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky“ (MMSR) aj napriek tomu, že tieto preteky neboli súčasťou športového kalendára mládežníckeho seriálu. Následným započítaním bodov z týchto pretekov do celkového hodnotenia „Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže“ (MMSR mládeže) tak zmenila celkové výsledky tohto šampionátu.

Proti neštandardným krokom Riadiacej rady SMF sa otvoreným listom ohradil manažér tímu MX Slovakia, Peter Kolek. Ten v otvorenom liste, adresovanom prezidentovi SMF, okrem iného žiada od prezidenta SMF vysvetlenie, aký konkrétny dôvod viedol Riadiacu radu SMF k tomu, aby nerešpektovala stanovisko „Športovej komisie terénnych pretekov motocyklov a snežných skútrov“ a sama rozhodla. Športová komisia je najvyšším orgánom pre riadenie činnosti disciplíny, ktorý legitímne a v zmysle platných Stanov SMF a Rokovacieho poriadku SMF má povinnosť a právo okrem iného zostavovať športové kalendáre disciplíny a teda rozhodovať v súlade s platnými pravidlami a Národnými športovými poriadkami pre motokros aj o tom, ktoré preteky môžu, alebo nemôžu byť zaradené do jednotlivých súťažných seriálov. Jej rozhodnutia sú záväzné.

„Snahu prezidenta SMF, ako aj niektorých členov riadiacej rady SMF meniť pravidlá hry po skončení „Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže“, výsledkom čoho je zmena konečných výsledkov celého seriálu, vnímam ako významný varovný signál, ktorý upozorňuje na nekalé a netransparentné konanie najvyšších predstaviteľov a riadiacich orgánov SMF. Situáciu vnímam o to citlivejšie, že sa v tejto kauze jedná o deti, nádeje slovenského motokrosu, ktorým sa na rozdiel niektorých členov riadiacej rady SMF, väčšina slušných priaznivcov motokrosu snaží vštepovať nie len bojovnosť, či vytrvalosť, ale aj slušnosť a princípy fair-play,“ hovorí Peter Kolek a dodáva: „Celú kauzu okolo myjavských pretekov preveruje renomovaný právnický tím. Našim cieľom je, aby slovenský motokros fungoval na jasných, transparentných a fair-play princípoch. To sa však od súčasného vedenia SMF zjavne nedá očakávať.“

Peter Kolek adresoval otvorený list Prezidentovi SMF, tiež zástupcom médií a aj Ministerstvu vnútra SR, Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a Aliancii Fair-play s cieľom otvoriť verejnú diskusiu na tému potreby transparentnosti a štandardného športového prostredia v slovenskom motokrose.

Stanovisko prezidenta SMF:

Vážení športoví priatelia,

v poslednom období zamútili už aj tak dosť mútne vody slovenského motokrosu udalosti, ale najmä rôzne stanoviská okolo Medzinárodných majstrovstiev SR na Myjave. Zároveň týmto reagujem aj na otvorený list pána Petra Koleka, ktorý svojim obsahom do značnej miery skresľuje celú situáciu a podľa môjho názoru je tendenčný. Vo svojom liste používa termín „Kauza Myjava“ podľa nášho názoru sa jednalo o normálny pretek, ktorý mal na viac aj vysokú spoločenskú hodnotu, tým že sa ho zúčastnil minister školstva SR a dvaja poslanci národnej rady SR. Prebehol podľa štandardných zvláštnych ustanovení, ktoré boli spracované a potvrdené 4.4.2012 športovou komisiou TPM (motokros) a následne boli zaevidované sekretariátom SMF a zverejnené 5.4.2012. Zvláštne ustanovenia sú najaktuálnejším predpisom, podľa ktorého sa ten ktorý pretek koná. Preto sú zvláštne, že reagujú na konkrétne podmienky usporiadateľa a sú vypisované ako „vykonávací predpis“ pre každé jednotlivé podujatie. Toto je abeceda každého športového motocyklového činovníka vychádzajúca z dlhoročnej skúsenosti ale i medzinárodných predpisov. Ak sa niekto odvoláva na prijatý kalendár, ten je v tomto smere až druhoradý, podlieha často zmenám z toho dôvodu, že je prijímaný na začiatku roka a počas sezóny sa mení. Predmetné zvláštne ustanovenia je možné do dnešného dňa overiť si na stránke SMF. Keďže pretek sa konal dňa 1.5.2012, sme presvedčení, že všetci zaangažovaní športovci mali dostatok času zosúladiť svoj športový kalendár s uvedeným podujatím. Obsahom zvláštnych ustanovení bol aj pretek Medzinárodných majstrovstiev SR mládeže triedy MX85. Ak aj došlo do preteku k nejakým dohodám zo strany ŠK TPM a usporiadateľa, žiaľ tieto neboli zahrnuté do zvláštnych ustanovení. Mohlo sa tak stať i v deň samotného podujatia, pretože preteku na Myjave sa zúčastnila nielen viceprezidentka ŠK TPM, ale aj ďalší členovia komisie.

Dúfam, že so mnou súhlasíte, že preteky sa nemôžu konať podľa toho, že niekto niekde s niekým niečo dohodol a nezverejnil, ale podľa zvláštnych ustanovení, ktoré zverejnené boli. A tu je meritum celého problému. Za obsah zvláštnych ustanovení nezodpovedá sekretariát, generálny sekretár ani prezident, ale príslušná komisia so svojim viceprezidentom. Preto si osobne myslím, že vinníka treba hľadať úplne niekde inde. Osobne mi je jedno, kto sa stane majstrom SR, nie je mi však jedno, keď by sa ním mal stať niekto len na základe neodôvodnených intervencií. Ako prezidentovi sú mi vzdialené záujmy klubov a akékoľvek preferovanie akéhokoľvek pretekára. Riadiaca rada SMF sa na základe podnetov rodičov ale i organizátora týmto zaoberala na svojom zasadnutí 9.8.2012 a 16.10.2012, kedy hlasovaním väčšinou potvrdila platnosť zvláštnych ustanovení, ktoré neboli nikým spochybnené ani zmenené.

Žiaľ v poslednej dobe sa nám množia na našich podujatiach negatívne javy, ktoré vyplývajú v konečnom dôsledku z nedodržiavania zvláštnych ustanovení a predpisov. Sme presvedčení, že traja mŕtvy v Novom Meste nad Váhom, vážne zranenie diváčky na motokrose v Žaškove a fyzický útok na pretekára na country crosse sú dostatočne závažné dôvody, na to aby sme začali striktne dodržiavať predpisy. Sú preto predpismi, lebo sú napísané a odsúhlasené na valných zhromaždeniach jednotlivých disciplín a všetci sme povinní sa nimi riadiť.

Uvedomujem si, že každé takého rozhodnutie niekoho poškodí a niekoho zvýhodní. Preto sa chcem aj pánovi Kolekovi za nesprávne konanie športovej komisie TPM ospravedlniť, pretože som presvedčený, že táto urobila chybu, ktorú napravila až svojím rozhodnutím riadiaca rada SMF. Kto nič nerobí, nič ani nepokazí. Na viac, ak funkcie členov komisií vykonávajú dobrovoľní činovníci, toto riziko je ešte väčšie. Nemyslíme si však, že spomenutá chyba komisie by mala viesť k tomu, aby sa poškodzovalo dobré meno Slovenskej motocyklovej federácie a hľadali sa vinníci tam, kde nie sú. Záverom mi dovoľte poďakovať všetkým zaangažovaným pretekárom, rodičom, manažérom a klubom za aktivity, ktoré podnikali v sezóne 2012 v motokrose.

Peter Smižík
prezident SMF

Pridané: 02.11.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (58)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »