ISSN 1336-6491 | Online: 1694 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (18)  [Verzia pre tlač] Tlač

Cesta na Rally Albania 2014 – Jazdecká optika alebo okuliare s ROLL OFFS SYSTEMS

 Zdieľať

Pridané: 28.05.2014 Autor: Landal
Čitatelia: 4123 [Bleskovky - PR bleskovka]

Schopnosť jazdca vidieť na cestu je podstatnou podmienkou bezpečnej a rýchlej jazdy. Slovak4RallyTeam bude v Albánsku jazdiť s okuliarmi Smith Optica s ROLL OFFS SYSTEMS. Ide o posúvateľnú ochrannú fóliu na okuliaroch, udržiavajúcu vždy čistý výhľad jazdca.

Inštalácia je veľmi jednoduchá, napriek absentujúcemu návodu. Treba si len obzrieť jednotlivé časti a postup montáže je zrejmý.

 Obsah balenia
Obsah balenia

1. Výmena klasického hladkého sklíčka za sklíčko s výstupkami. Výstupky zabraňujú priľnutiu fólie k sklíčku a umožňujú kĺzanie fólie po sklíčku. Drobné výstupky musia smerovať dopredu.

 Špeciálne sklo pod fóliu
Špeciálne sklo pod fóliu

2. Vloženie čiernych plastových odliatkov do sklíčka tak, že závitový otvor a dva čierne výstupky smerujú od očí dopredu.

 Závitová vložka
Závitová vložka

3. Našrubovanie zadných častí krytiek fólie na okuliare.

 Zadné časti krytiek fólie
Zadné časti krytiek fólie

4. Založenie valčeka s fóliou a nalepenie konca fólie na druhý /navíjací/ valček. Pozor: nalepiť zo spodu!

 Založenie fólie
Založenie fólie

5. Založenie predných častí krytiek fólie. Pozor: najprv založiť časť bližšie k nosu, až potom zasúvať vonkajšiu časť.

 Predné časti krytiek fólie
Predné časti krytiek fólie

6. Nalepiť hornú lištu, ktorá bráni „zaťečeniu“ za fóliu, prekrýva ju a zároveň drží na mieste.

 Horná vodiaca lišta fólie chráni pred jej \"podtečením\"
Horná vodiaca lišta fólie chráni pred jej "podtečením"

Systém funguje hladko na potiahnutie za šnúrku, ktorá je pružinou sama vťahovaná späť. Nie je možné spätné prevíjanie.

Udržanie čistého výhľadu som až doteraz nijako zmysluplne nevyriešil. Utieranie upotenými a špinavými rukavicami je nezmysel. Zastaviť a poutierať okuliare ma v rýchlostke nikto neprinúti. Myšlienka vrstvených fólií sa mi nepáči skôr z iných ako technických dôvodov (neviem sa zmieriť s vedomím, že by som mal rozhadzovať po krajine plastové fólie).

Od okuliarov so systémom ROLL OFFS si sľubujem vyriešenie tohto problému. Reálne odskúšanie prebehne až na preteku a s praktickými skúsenosťami sa neskôr podelím do diskusného vlákna.

Okuliare od Smith Optica s ROLL OFFS SYSTEM dodal pre Slovak4RallyTeam Foxracing SK.

Samostatný Roll Offs System Univerzal: 11,70 Eur.
Samostatné Smith náhradné sklo: 8,- Eur

Foto, text: Laňďal

Pridané: 28.05.2014 Autor: Landal Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (18)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »