ISSN 1336-6491 | Online: 1600 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29897
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17660)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12237)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Junior Moto Academy je lákavá aj pre dievčatá

 Zdieľať

Pridané: 02.12.2014 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 5252 [Šport - Cestné Motocykle]

Už tretí rok existencie má za sebou detská motocyklový akadémia, ktorá ako jediná na Slovensku pripravuje našich najmenších nielen pre dráhu budúcich motocyklových pretekárov, ale dáva deťom do života aj toľko potrebnú osobnú vôľu, či správne návyky a reakcie pre budúcich vodičov nielen motocyklov.

Za tri sezóny pôsobenia akadémie prešlo rukami trénerov osem desiatok detí, pričom mnohé z nich sú v súčasnosti úspešnými účastníkmi Medzinárodných majstrovstiev Slovenska juniorov v kategóriách PW50, Minimoto, MiniGP a Scooter, ktoré sa organizujú spolu s maďarskou motocyklovou federáciou. Potešujúce však je, že záujem o jazdenie na motocykli a prípravu v Junior Moto Academy majú aj dievčatá. Jednou z nich ja aj Ninka Kozubíková, ktorá má za sebou prvý rok v akadémii na motocykli Yamaha PW50 a v roku 2015 už plánuje štart práve v juniorskom šampionáte.

Ninka nemala nikdy ďaleko k motocyklom, jej otec Anton je totiž hobby jazdec na okruhoch a pomáhal aj kariére nášho mimoriadne úspešného reprezentanta Tomáša Krajčího, ktorý v roku 2011 vybojoval dve, pre Slovensko historické, tretie miesta na pretekoch Majstrovstiev Európy triedy Superstock 600.

„Prvú skúsenosť s Junior Moto Academy a jazdou na motorke získala Ninka vďaka trénerovi a pretekárovi Martinovi Čermákovi v lete minulého roka, keď nás pozval na ich tréning do Orechovej Potône a ona motorkám okamžite úplne prepadla,” vraví otec Anton na adresu svojej dcéry. “Preto sme sa tento rok prihlásili a absolvovali nielen akadémiu, ale pokračovali v tréningoch aj navyše na bratislavskom Čermo-ringu na Exnárovej ulici. Na jeseň si vyskúšal jazdu a absolvoval niekoľko tréningov aj syn Luki a takisto ho to chytilo,” prezrádza spokojný otec.

U Kozubíkovcov už majú ďalšie plány jasné: „Momentálne máme objednaný motocykel PW-čko plus kompletnú výstroj pre Ninku, ktorá už túži pretekať, takže v roku 2015 sa plánujeme zúčastniť celého seriálu medzinárodného šampionátu. Luki si prejde akadémiou a verím, že bude Ninku nasledovať aj ďalej,“ neskrýva túžby a plány do budúcnosti hlava rodiny.

Junior Moto Academy si rovnako ako aj ostatní rodičia pochvaľujú aj Kozubíkovci: „Je to perfektná príležitosť pre deti, ako sa naučiť jazdiť na motorke, vyskúšať si preteky, zistiť či toto je šport, ktorému sa chce dieťa venovať a som za túto príležitosť nesmierne vďačný Lacovi Šnegoňovi, Čermovi, Radimovi a ostatným členom realizačného tímu Junior Moto Academy,” dodáva na záver svojho rozprávania Anton Kozubík.

Pokiaľ vás detská moto akadémia oslovila a vidíte v nej šancu pre vaše dieťa, stačí vyplniť nezáväznú prihlášku na webe www.motoakademia.sk a potom sa s organizátormi dohodnúť, kedy a kde vaše dieťa absolvuje vstupný test a do ktorej skupiny bude zaradené. Junior Moto Academy môžete sledovať aj na facebooku na stránke www.facebook.com/JuniorMotoAcademy.

Pridané: 02.12.2014 Autor: Richard Karnok Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »