ISSN 1336-6491 | Online: 833 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29914
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17670)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12244)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Majstrovstvá sveta a európsky pohár SuperEnduro aj s účasťou jazdcov SMF

 Zdieľať

Pridané: 10.02.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3217 [Šport - Enduro]

V sobotu 1. februára 2020 sa v Budapešti uskutočnilo predposledné podujatie tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta (MS) v halovom Superendure, v rámci ktorého sa uskutočnil i záverečné podujatie európskeho pohára Superednuro. Organizátor vložil do programu šampionátu i pretek superednura detí, kde úspešne štartoval mladý slovenský jazdec Radek Bohuslav. SMF mala zastúpenie i v štartovom poli európskeho pohára, kde štartovalo 5 poľských jazdcov s licenciami SMF.

Pred bohatou diváckou kulisou si v kategórii MS Prestige vybojoval prvenstvo Billy Bolt z Veľkej Británie, ktorý je pred posledným podujatím lídrom priebežného hodnotenia tejto kategórie pred druhým vynikajúcim poľským jazdcom Taddym Blazusiakom (POL) a tretím Jonnym Wolkerom (GBR). V kategórii MS Junior v Maďarsku exceloval Teodor Kabakchiev z Bulharska, ktorý je taktiež priebežným lídrom svetového šamponátu svojej kategórie. Priebežné poradie MS Superenduro nájdete na stránke: www.superenduro.org/en/result-pilotes-standing/537/2020

Super Enduro GP 2020
Super Enduro GP 2020
V Európskom pohári Superenduro štartovalo 5 poľských jazdcov, ktorí sú držiteľmi licencií SMF – Frank Dubaniowski, Hubert Hyla, Mariusz Stefaniak, Grzegorz Kowalczyk a Tymoteusz Bachleda. Ani jeden z nich sa, žiaľ, neprebojoval do finálových rozjázd. Najlepšie si na Hungaria GP v európskej kategórii počínal taliansky jazdec Sonny Goggia, na druhom mieste skončil Švéd Magnus Thor a tretí Marco Pfeifer z Nemecka. Konečné poradie EP je uverejnené na stránke: www.fim-europe.eu/events/836
Radek Bohuslav ml.
Radek Bohuslav ml.

Vo vloženom preteku mládeže tried 50 a 60 cc sa predstavil len 10-ročný slovenský jazdec Radek BOHUSLAV, ktorý v konečnom súčte dvoch finálových jázd, na náročnej a kamenistej trati, obsadil vynikajúce 2.miesto.

Bohuslav Radek vlavo
Bohuslav Radek vlavo

Radek Bohuslav st. (otec mladého jazdca): „Radek svoj kvalifikačný tréning vyhral a na štart prvej jazdy si vyberal miesto z prvého radu. Trať bola náročná a veľmi úzka. 18 pretekárov bolo pripravených na štart, kde Radek dal Holeshot. V prvej jazde Radek dojazdil absolútne šiesty a kategóriu 50ccm dojazdil tretí. V druhej jazde aj deti štartovali tak ako dospelí, v obrátenom poradí z kvalifikácie. Aj napriek nie veľmi vydarenému štartu sa Radek v absolútnom poradí prebojoval na štvrté miesto a svoju triedu vyhral. V celkovom hodnotení skončil v kategórii 50ccm na druhom mieste.“

Fim World SuperEnduro Budapest 2020
Fim World SuperEnduro Budapest 2020

Pridané: 10.02.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »