Anketa:
Tomáš Svitok: Úspešné testy v Španielsku
ZdieľaťPridané: 25.02.2008 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 7481 [Šport - Cestné Motocykle]
Počas minulého týždňa absolvoval slovenský pretekár Tomáš Svitok s tímom Gold Fren Erinac päťdňové testovanie na španielskych okruhoch Almeria a Cartagena.
Pre úspešný štart do pretekárskej sezóny je včasný začiatok testovania samozrejmosťou a pre teplejšie počasie je na to vhodný práve juh Európy.
Gold Fren Team Erinac do testov nastúpil s obomi pretekármi, okrem Tomáša jazdil aj Ondřej Ježek z Brna. Tomášovým cieľom bolo predovšetkým najazdiť čo najviac kilometrov a pripraviť na nadchádzajúcu sezónu motocykel Kawasaki, s ktorým bude štartovať v triede Superstock 600. Okrem toho skúšal aj pre neho novú značku pneumatík - Continental. Aj keď nebolo počasie práve ideálne a spočiatku museli pretekári bojovať s veľkým chladom, test bol úspešný a tri dni v Almerii a dva v Cartagene splnili očakávania oboch pretekárov tímu. V jeden deň testov na dráhe jazdilo až 168 pretekárov z celej Európy s motocyklami prevažne do 600 a nad 600 cm3. Svitok dosiahol 13. najlepší čas, pričom s motocyklami kategórie Superstock 600 boli spolu s tímovým kolegom Ježkom a Čechom Fillom najrýchlejšími pretekármi.
![]() |
Zľava: Tomáš Svitok a Ondřej Ježek |
Tomáš Svitok:
„Toto bol pre nás skvelý úvod sezóny. Pre mňa osobne to bola prvá takáto skúsenosť na začiatku sezóny a behom týchto piatich dní som dokázal podstatne zrýchliť, čo je už na začiatku roka mimoriadne dôležité. Oba okruhy sú rozdielne, Almeria je rýchla, Cartagena naopak technická. Veľmi veľa som jazdili, ale veľa práce bolo aj s nastavením motocykla, a tak to bolo aj dosť únavné. Testoval som pneumatiky Continental, ktoré sa veľmi dobre osvedčili, preto som sa rozhodol, že nadchádzajúcu sezónu absolvujem práve na tejto značke pneumatík. V najbližšom čase nás čaká prestavba druhej Kawasaki pre triedu Superšport a začiatkom marca plánujeme testovanie v chorvátskej Rijeke."
![]() |
Pridané: 25.02.2008 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!