Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1541 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29911
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17668)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12243)
Hodnotenie: (14 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (32)  [Verzia pre tlač] Tlač

Podpor MACR – Motocyklovú asociáciu ČR

 Zdieľať

Pridané: 03.04.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2984 [Novinky - Oznam]

Naši českí kolegovia obhajujú svoje práva oficiálnou formou - neziskovou organizáciou, ktorá má efektívnejšie bojovať s paragrafmi. Podporme ich, podobné problémy totiž trápia aj nás...

Přátelé motorkáři, milovníci jedné stopy, rád bych vás, co by soudržnou partu lidí kolem jedné stopy, informoval o projektu MACR, ke kterému v současné době dáváme dohromady nový web.

Jedná se o neziskovou organizaci, která vznikla jako doplnění chybějícího článku mezi motorkáři a paragrafy. Situace, která momentálně nejen na českých silnicích panuje, totiž není jedné stopě ani trochu přívětivá. Na silnicích se potýkáme nejen s jejich špatnou kvalitou, ale také se špatným značením, zejména pak staveb probíhajících na daném úseku, obrovským problémem je také štěrk (nejen po zimě, ale i vzhledem k technologii oprav a stavby silnic) a hlavně lanová svodidla, která v případě motorkářů fungují přibližně stejně, jako pasírka na brambory. Jezdec, který z jakéhokoliv důvodu opustí svůj stroj a po zádech se sune k lanovým svodidlům totiž nemá mnoho šancí na přežití.

To je však jen část z problematiky, kterou se snažím řešit. V případě našeho webu bychom rádi dali dohromady komunitu lidí (zejména motorkářů), kteří mají zájem se na řešení této problematiky jakýmkoliv způsobem podílet. Připravujeme zanášení problematických úseků do map, rozběhli jsme diskuzní fórum a snažíme se ostatním institucím dokázat, že jako organizace máme své místo. Není to ale zrovna dvakrát snadný úkol a proto potřebujeme pomoci. Jako nezisková organizace samozřejmě potřebujeme finanční prostředky, ale to není důvod, proč vznikl tento článek. Mnohem více totiž potřebujeme podporu lidí a našeho webu. Chtěl bych proto požádat všechny ty, kteří by rádi pro sebe (a ostatní) v této věci chtěli něco udělat, aby se podívali na web www.macr.cz, v ještě lepším případě si zřídili uživatelský účet a zapojili se alespoň do diskuze. S funkční a běžící diskuzí se totiž náš web rozběhne mnohem rychleji a možná pak i ostatní úřady, kluby a všemožné asociace pochopí, že stávající situace opravdu není růžová a že to s mluvením do zákonů, řešení štěrku a dalších nepříjemností, myslíme opravdu, ale opravdu vážně.

Radoslav Holan


Pridané: 03.04.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (14 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (32)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »