ISSN 1336-6491 | Online: 1639 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Svitok tretí na Európskom pohári v Cartagene

 Zdieľať

Pridané: 15.04.2008 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 4655 [Šport - Cestné Motocykle]

Skvelý úspech zaznamenal v úvodnom podujatí Európskeho pohára cestných motocyklov v španielskej Cartagene slovenský reprezentant Tomáš Svitok, pretekár tímu Gold Fren Erinac, ktorý obsadil v pretekoch triedy Superstock 600 tretie miesto!

Okrem toho náš pretekár jazdiaci na motocykli Kawasaki štartoval aj v triede Superšport, kde skončil ôsmy.

O tom, že motocyklový šport je finančne čoraz náročnejší svedčí skutočnosť, že do Španielska pricestovalo menej pretekárov ako vlani, no konkurencia sa zišla aj tak silná. Tomáš Svitok sa predstavil v dvoch triedach a aj napriek technickým problémom s motocyklom pre triedu Superšport odchádza zo Španielska spokojný. Po pretekoch triedy Superstock 600 si totiž na stupňoch víťazov prebral pohár za tretie miesto. Zvíťazil Talian Olmo Spigariol, druhý skončil český pretekár Igor Kaláb. Za Tomášovým úspechom stojí samozrejme aj tím mechanikov v zložení Martin Hála, Miroslav Svitok a Pavol Svitok.

Tomáš Svitok:

„Bol to náročný víkend s dobrým koncom. Okrem množstva tréningov som absolvoval dva 22-kolové preteky, ktoré boli od začiatku dokonca plné súbojov v skupine. O to viac mi tieto preteky dali. V tréningoch sme museli pracovať predovšetkým na Superšporte, Stock bol v poriadku, len sme ladili niektoré detaily. Preteky Stockov, to bol veľký súboj, jazdil som aj na druhom mieste, no aj z tretieho miesta v cieli mám samozrejme veľkú radosť. Chcem za tento úspech poďakovať našim partnerom a celému tímu, ktorým za tento úspech vďačím. V najbližších dňoch sa musím sústrediť na školu a popri tom sa pripravovať na medzinárodné preteky Race for fun, ktoré sa budú konať o dva týždne v Trenčíne."

Agentúra ART Racing, Svitkov generálny partner v triede Superstock 600

Ešte pred odchodom na prvé podujatie Európskeho pohára prišlo k dohode medzi Tomášom Svitkom a agentúrou ART Racing, ktorá bude v nasledujúcej sezóne podporovať Tomášove športové snahy v triede Superstock 600. Agentúra ART Racing, ktorá je motocyklovým fanúšikom známa z organizovania seriálu ERES-Racing Cup, vkladá do Tomáša veľké nádeje.

Slavomír Šušor (ART Racing):

„Našou snahou je podporiť na Slovensku tento šport, ktorý u nás prežíval v uplynulých rokoch veľký útlm. Tento rok organizujeme seriál pre profesionálnych aj amatérskych pretekárov pod názvom ERES-Racing Cup, ktorý sa stretol medzi motorkármi s veľkým ohlasom. Okrem toho sme sa rozhodli podporiť aj 17-ročného pretekára Tomáša Svitka, ktorý je nesporne jedným z najväčších talentov na Slovensku za posledné roky. Prostredníctvom našich partnerov sa nám podarilo dať dohromady prostriedky, ktoré z časti pokryjú tohtoročnú Tomášovu účasť v pretekoch triedy Superstock 600."

Pridané: 15.04.2008 Autor: Richard Karnok Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »