Anketa:
Enduro aktuál motoride 7/2008
ZdieľaťPridané: 09.07.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6471 [Novinky - Čo nového v tlači]
V týchto dňoch je už v predaji nové, 7. číslo slovensko-českého časopisu pre všetkých priaznivcov motocyklového športu.
![]() |
ENDURO/Enduro vo Vechci – na klasiku sme krátki?
Vo všeobecnosti jazdci veľmi neradi cestujú na východné Slovensko, lebo to majú zo všetkých podujatí najďalej. Kuvičie hlasy sa ozývali aj po zverejnení kalendára terénnych motocyklových súťaží, kde ako tretie podujatie bolo zapísané klasické enduro vo Vechci neďaleko Vranova.
![]() |
ENDURO/Česká klasika v Polsku
Během posledního květnového víkendu se pod taktovkou promotérské agentury CPA konečně rozběhla do plných obrátek Česká enduro série. V Polském Nowem Kosciolu se uskutečnil úvodní podnik Mistrovství a Přeboru České republiky enduro. Pravděpodobně se jinak marný boj s ekology a byrokracií na všech úrovní lépe vede v Polsku než na domácí půdě a tak se již druhým rokem vyjíždí za endurem i do Polska. Štěstím v neštěstí je, že N. Kosciol leží opravdu nedaleko rodné země.
ENDURO/Špička si pochvaľovala extrém
Po vyše dvojmesačnej prestávke sa svetový šampionát enduro presťahoval z južnejšie položeného Španielska do poľského Kwidzynu, ktorý je vzdialený od Baltického mora zhruba 100 km. Domáci organizátori z Kwidzynskeho klubu motoroweho po dlhých 15-tich rokoch hostili svetový šampionát a v príprave neponechali nič na náhodu. Po oba dni všetko klapalo bez problémov, pričom testy boli pre divákov naozaj zaujímavé.
RALLYE/Katriňák prvý pri čínskom múre
Posledný júny víkend ukončil sedemnásťdňový náročný program počas jednej z najťažších diaľkových rely Trans Orientale, ktorá merala viac ako 10 000 km a viedla z Ruska cez Kazachstan do Číny. Na štart v Petrohrade sa 12. júna postavilo 48 automobilov, 31 kamiónov a 57 motocyklov, pričom svoje želiezko v ohni malo aj Slovensko v podobe skúseného jazdca Jaroslava Katriňáka v drese Slovnaft Environ servis moto tímu.
![]() |
TEST/3000 km v sedle Hondy Transalp
Túto novinku na poli cestovných endúr sme si v teste už predstavili. Rozhodol som sa však Transalpa otestovať v podmienkach, na ktoré bol stvorený; viac ako 3000 km za jeden týždeň v Maďarsku a Rumunsku na Rally Central Europe.
MOTOKROS/V Stříbre korunovácia M. Kohúta
Stříbro, stredoveké banícke kráľovské mesto, ležiace nad riekou Mží, 30 km západne od Plzne, bolo počas prvého júnového víkendu dejiskom druhého podujatia MM ČR, nesúceho nový názov PROFI AUTO IVECO Cup. Motokros v tomto meste oslavuje v tejto sezóne 60. výročie prvého motokrosu v Československu.
MOTOKROS/V Lovčici určite pes neskapal
Týždeň čítam na nete rôzne diskusné príspevky, týždeň premýšľam a diskutujem o tých motokrosových MM SR v Lovčici s rôznymi ľuďmi posadnutými diagnózou „mx“ či „off road“. Hoci už dávno mal byť článok v redakcii, stále neviem ako na to. Preteky, ktoré sa tu uskutočnili uprostred júna, opäť raz vyvolali početné diskusie. Zaujímavé je to, že ich obsahom neboli ani tak súboje na trati, ako skôr dišputy o tom, ako ten motokros pod Tatrami vyzerá.
MOTOKROS/Východoslovenský pohár v polčase
V priebehu tohto roku sa „rozbehol“ aj Východoslovenský pohár v motokrose. Po podujatí v Rožňave na Brzotínskom kopci sme o zhodnotenie jeho prvej polovice požiadali Ing. Petra Radocziho, člena ŠK TPM, ktorý je zodpovedný za VSP.
SUPERMOTO/Sobota u „divých koňov“
Tretie majstrovské podujatie MMSR SUPERMOTO sa uskutočnilo netradične v sobotu 21.6.2008 v Prešove. Dôvod na to bol jednoduchý. Usporiadateľsky sa toto podujatie už tradične zhostili zorganizovať chlapci a dievky z klubu WILD HORSES MC SLOVAKIA pod taktovkou Dalibora Dugasa. Sobota preto jednoducho tentokrát nepatrila len supermotardistom, ale aj kaskadérom, mažoretkám, tanečníčkam a všetkým divákom,ktorí prišli na túto akciu.
TEST/Stará versus mladá
V minulom čisle nášho časopisu sme vám predstavili veľmi zaujímavý, viacúčelový motocykel Beta Alp 200, ktorý nám ku krátkemu testu zapožičala firma Motosport Púchov – oficiálny dovozca Bety pre Slovensko. Hneď v prvý deň testu sa však zhodou okolností "naša" nová Beta postavila vedľa motocykla presne takej istej kategórie a tých istých technických parametrov, no presne o 25 rokov staršieho – vedľa Hondy TL 200 z roku 1983. Nám sa tak naskytla jedinečná možnosť otestovať obidva motocykle súčasne a spoznať, kam že to technika za 25 rokov v tejto kategórii pokročila.
![]() |
TRIAL/V Poľsku po novom a na novom
Druhé podujatie medzinárodných majstrovstiev Slovenska v triale, teda tretie a štvrté podujatie seriálu, sa išlo v prvý júnový víkend v poľskom meste Bytom, severne od Katowíc. Slováci tam doteraz ešte nesúťažili, teda všetci tam išli s veľkými očakávaniami.
CPM/Majstrovstvá SR pokračovali na Panoniaringu
Z chorvátskej Rijeky sa účastníci alpsko-jadranského a slovenského šampionátu presunuli na maďarský Pannoniaring. Aj tu sa potvrdilo, že na Slovensku máme skvelých pretekárov, ktorí dokážu výrazne prehovoriť aj do poradia v medzinárodnom hodnotení.
CPM/Tri lásky Petra Jaroša
Jeho meno sa niekoľko rokov sporadicky objavovalo na štartových listinách agentúrnych pretekov, či maďarskej Dunlop Trophy, no vlani na seba upozornil výbornými výsledkami na podujatí Race for fun! v Trenčíne, z ktorého si domov do Košíc odniesol dva poháre, pričom tretí mu tesne unikol. Slovenskí fanúšikovia a predovšetkým súperi hneď vedeli, že s menom Peter Jaroš budú musieť vážne počítať.
PLOCHÁ DRÁHA/V stopách rodinnej tradície
O tom, že remeslo sa zvykne dediť dedilo z otca na syna a ďalej, netreba nikoho presviedčať. Niečo podobné sa deje aj v motoristickom športe a obzvlášť na plochej dráhe. Takýchto prípadov sa vyskytlo niekoľko na Slovensku. Najčerstvejším a už sa dá aj povedať, že najúspešnejším je pokračovateľ rodinnej tradície plochodrážnych jazdcov u Vaculíkov, Martin.
![]() |
+ POSTER/Peter Jaroš, CPM a Ján Hrehor, enduro Inzertná príloha Enduro aktuálu motoride
Pridané: 09.07.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!