Anketa:
5. stretnutie priateľov značiek Jawa a ČZ, Kováčová 2009
ZdieľaťPridané: 24.03.2009 Autor: djkorka
Čitatelia: 7689 [Mototuristika - Stredné Slovensko - Moto-akcia]
Týchto pár riadkov, ktoré práve čítate, som sa rozhodol napísať v jeden zimný večer a zhrnúť tak akciu nazvanú: Stretnutie priateľov značiek JAWA a ČZ. Možno sa pýtate ako táto myšlienka vznikla a kto za tým stál. Tak sa prosím pohodlne posaďte, začíname.
1. ročník Jawa a ČZ stretka
Tak poďme pekne po poriadku. Ešte v roku 2005 sa partia motorkárov z okolia nových Zámkov, Senice a Malaciek konkrétne členovia : Step, Johny99, Stanley a Kmotr dohodli na Jawa stretnutí. Ako víkendové miesto Jawa stretnutia si títo páni motorkári zvolili malebnú krajinu na stredom Slovensku, a v nej kúpeľnú obec s názvom Kováčová. Tak teda kopnime do vrtule a poď ho do Kováčovej.
V tej dobe som ešte vlastnil moju prvú motorku Jawu 350 a dátum mojej registrácie na motoride prezrádzal len toľko, že som začiatočník a veľa ľudí z motocyklového sveta nepoznám. Ale to nebol vôbec problém. Kde sú ľudia s dobrým úmyslom tam je fajn povedal som si a davaj pobaliť nejaké základné veci na Jawa stretko. No čo Vám budem hovoriť. Pri kope mojich povinností sa stalo to, že piatkový termín prvého Jawa stretnutia 20. mája 2005 som nestíhal vôbec. Ako tak premýšlam, čo niekedy aj dosť bolí tak si hovorím: tak pôjdem sobotu 21.mája.
No čo čert nechcel tak ako úplny začiatočník som nevedel riadne namiešať olej s benzínom a tak moja Jawa po pár km vypovedala činnosť a ostal som vo večerných hodinách odparkovaný so zakusnutým motorom v Ivánke pri Dunaji. Tak v ten večer Vážení sa pre mňa prvý ročník Jawa stretnutia definitívne skončil. Nasledovali telefóny typu prosím pomôž mi, prosím. Nakoniec sa mi podarilo dostať Jawu do garáže a kamaráti mi pomôhli opraviť motor. Ale to už je iný príbeh.
2. ročník po prvýkrát neúspešne
Po roku s Jawou som sa podučil nejaké tie servisné finty a skúsenosti s opravou. Blížíl sa termín druhého ročníka Jawa stretnutia. S nemenovaným členom motoride som sa dohadoval ako by sme zorganizovali v poradí II. Jawa stretnutie na svoje plecia. Začala sa diskusia typu „II. Jawa stretko“, kde sa všetci pýtali ako to je a či sa niečo organizuje. Vtedy ešte imaginárny kamarát mi napísal: DJ Korka ty nič nevybavuj, nemontuj sa do toho len pozháňaj nejakých sponzorov na akciu. Hovorím si: no môžem osloviť pár firiem ale neviem ako to dopadne. To bolo cca dva mesiace pred druhým ročníkom.
2. ročník v mojich rukách
Času bolo asi tak mesiac do druhého ročníka Jawa stretka. Chalan sa už viacej na motoride neukázal a tak som sa rozhodol zobrať iniciatívu do vlastných rúk. Mesačné prípravy veľa toho nezahŕňajú, ale povedal som si no a nech. II.ročník Jawa stretnutia sa začne. Kamaráti mi pomohli s organizáciu, sprievodným vozidlom a fotením, za čo im patrí veľká vďaka. Jediným sponzorom druhého ročníka bola firma Motocentrum Senec a dostali sme do tomboly nejaké tie ceny, ktoré pozostávali z kalendárov a tričiek. Zhrnutím druhého ročníka by som povedal, že bol poskromnejší, ale zišla sa partia skvelých ľudí, ktorí dali akcii patričné dochucovadlá a hneď bolo lepšie. Po tejto mojej skúsenosti nasledovali ďalšie ročníky, ktoré išli myslím si už len do pozitívnych odtieňov.
Jubilejný 5. ročník stretnutia priateľov značiek Jawa a ČZ
No a tento rok 2009 sa píše jubilejný piaty ročník stretnutia priateľov značiek Jawa a ČZ, ktorý sa uskutoční už tradične v Kováčovej v campingu, v termíne 29. - 31. mája. Ako tak sledujem, diskusia vo výjazdoch je v plnom prúde, organizácia po celom Slovensku pracuje, čím chcem poďakovať všetkým čo sa podieľajú na tvorbe tejto akcie konkrétne : Okolie GA – Miki58, Ivan – Strýko, Východ – Kekso, Roman, Karec, Stred – MacoLM no a v neposlednej rade aj autorom tejto krásnej myšlienky členom : Stepovi, Stanleymu, Johny99, Kmotrovi.
![]() |
časť organizačnej štruktúry |
V minuloročnom programe sme zahrnuli aj prvú pomoc pre motorkárov, ktorá verím že zopakovala a precvičila naše mozgové závity a dúfam že ju nebudeme potrebovať, ale jeden nikdy nevie.
![]() |
Prvá pomoc |
![]() |
Samko pretekár |
Tento rok sme zahrnuli do programu motokúpanie, jazdu zručnosti v ktorej sa nám chytajú už tie najmladšie talenty ako je Samko, výjazd po okolí stredného Slovenska, tombolu a riadnu opekačku na záver. Týmto by som chcel poďakovať aj sponzorom akcie, ktorí nám venovali vecné ceny a to konkrétne spoločnosť Buldog s.r.o, Crystals s.r.o a DJ Korka. Samozrejme spomeniem aj mediálnych sponzorov ktorými sú motoride.sk, motocykel.sk a Motomagazín. Verím že aj piaty ročník Jawa stretnutia prebehne hladko a bez komplikácií, čím hlavne prispejú samotní motorkári svojim správaním. Čo povedať na záver? Asi len toľko že v mene organizácie Vás všetkých pozývame na V. stretnutie priateľov značiek Jawa a ČZ. Dovidenia v Kováčovej 29. - 31.máj 2009.
![]() |
IV. stretnutie priateľov značiek Jawa a ČZ |
Pridané: 24.03.2009 Autor: djkorka Zdieľať
Súvisiace články:
- Pozvánka: VI. stretnutie priateľov značiek Jawa a ČZ - 2010 Kováčová - djkorka
- V. Stretnutie priateľov značiek Jawa a ČZ - djkorka
Ďalšie články tohto autora:
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!