Anketa:
Svet motocyklov – 04/2009
ZdieľaťPridané: 06.04.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6114 [Novinky - Čo nového v tlači]
Termín vydania aprílového čísla Sveta motocyklov sme načasovali tak, aby ste si ho mohli kúpiť už v našom stánku na výstave Motocykel 2009.
Kto nestihol prísť v termíne 19. – 22. marca do bratislavskej Incheby, už onedlho nájde aprílové číslo Sveta motocyklov na pultoch novinových stánkov. Čo zaujímavé v ňom môžete nájsť?
Aktuality z motosveta
Kalendár podujatí: Apríl 2009
Test KTM SM-T & SM-R:
Ako jediní zo Slovenska sme mohli už koncom februára otestovať dve horúce novinky KTM. Pohodlné supermoto s označením SM-T sa na kľukatých cestách južného Portugalska cítilo ako ryba vo vode. S modelom SM-R, postavenom na rovnakom základe, si pozvaní novinári zajazdili aj na novom okruhu v Portimau.
![]() |
Test: Triumph Thunderbird 1600
Ťažko si predstaviť výrobcu zo spojeného kráľovstva robiť veci ako ostatní. Možno je to jednoducho výliskom na motore "made in UK", možno tým, že Triumph R&D má vyššie ambície ako kopírovať.
Test: Moto Guzzi Breva 850
Všetko je relatívne... Keď na Brevu 850 presadnete z väčšej Moto Guzzi Sport 1200, zdá sa vám menšia a pochopiteľne slabšia. Ak však do jej kresla vyhupnete z útlej Guzziny V7, zrazu sedíte na velikánskej motorke. Skrátka - stredná trieda.
![]() |
Koncept: Victory Core
Základ, alebo jadro - preklad názvu Core. Stručne výstižne. Bez zbytočných slov. Presne ako samotná motorka. Americký výrobca čislo dva, Victory Motorcycles, mal vždy bystré oko a zdravý úsudok pre širokú scénu customov. Legendárna značka sa občas spájala aj s legendárnym Arlen Nees-om a synom Cory-m, ktorí pre Michaela Song-a testovali "jeho motorku" Vegas. Od nedávna je toto puto medzi rodinou Ness a značkou Victory ešte silnejšie vďaka tretej generácii rodiny Core-ho synovi Zach-ovi, ktorý sa podieľa na stavbe motocyklov Victory.
![]() |
Koncepty:
Aprilia Mana X
Husqvarna SMQ 450
Technika:
Skratky systemov I.
Radíme:
V rubrike „Radíme“ môžete nahliadnuť do problematiky poranení kĺbov, s ktorými sa často stretávame aj ako motorkári. V rozhovore s dlhoročným lekárom našich motocyklových reprezentantov, MUDr. Štefanom Petriščákom sa dozviete, aké možnosti liečby ponúka moderná chirurgia.
Tuning: Profil Jesse James
V tomto čísle prinášame profil jedného z najznámejších staviteľov customov - Jessieho Jamesa. Zakladateľa spoločnosti West Coast Choppers mnohí poznajú z televíznej show na Discovery Channel. Okrem životopisu prinášame aj niekoľko originálnych stavieb.
![]() |
Technika: Combined ABS
Honda každý rok prináša oživenie, prekvapenie do motocyklovej produkcie. Potešiteľné je, že je to skoro vždy zamerané na bezpečnosť posádky, ktorá sedlá ich dvojkolesové motorové vozidlá. V tomto roku je to úplne nový brzdový antiblokovací systém prvýkrát v histórii použitý na superšportových projektiloch.
Predstavenie: Suzuki Intruder M1500
Priaznivci cruiserov Suzuki si už môžu u najbližšieho dealera vyskúšať posledný prírastok rozvetvenej rodiny Intruder. Nový model M 1500 je spojením moderného V-Twinu so špičkovým podvozkom, prebraným zo športového cruisera M 1800R. Elegantné línie tohto „svalnáča“ pekne vyniknú aj na veľkom posteri.
Mototuristika: Rusko a Ukrajina
Kto ešte nemal možnosť navštíviť také veľké krajiny ako je Kazachstan či Rusko, len ťažko si dokáže predstaviť aké obrovské vzdialenosti musí prekonať človek, ktorý ich chce spoznať zo sedla motocykla. Takáto cesta za poznaním si už vyžaduje veľkú dávku skúseností, húževnatosti a často aj sebaovládania.
![]() |
Mototuriskika: Ako cestovať do USA
Pre tých, ktorí snívajú o ceste naprieč Amerikou v sedle motocykla, prinášame množstvo užitočných rád. Počnúc potrebnými dokladmi, cez letecké spojenie, požičovne motocyklov, až po ubytovanie. Nechýbajú ani tipy, kam by ste si to mohli namieriť.
Jazdené moto: BMW R-GS
Všade bol, všetko videl, všetko vedel, všetkému rozumel, všetky pretiahol. Jednoducho utáraný všadebol. Nemci však postavili motorku, na ktorej sa môžete stať skutočným všadebolom.
Šport:
Superbike
Ľadová plochá dráha
Veterán:
Stadion S22
Škola jazdy: Ovládni ju!
V našej škole jazdy vám najskôr pripomenieme základné pravidlá, ktoré musí zvládnuť každý začiatočník. Ako sa hovorí: „Opakovanie je matka múdrosti“, a tak možno nezaškodí, ak si ich pripomenú aj tí, čo už nejaký ten kilometer najazdili.
OFF ROAD Špeciál:
Aktuality z off roadu
Test: Sherco SE 2.5i-F
Sherco ako mladá značka začala s výrobou enduro modelov v roku 2004 - na trh vyštartovala dve verzie - 4.5i a 5.1i V roku 2008 pribudol najmenší a najmladší člen rodiny - Benjamínok SE 2.5i-F. Dlhý vývoj nebol zbytočný, motorka sa ujala a presadzuje sa aj na športovom poli.
![]() |
Podujatie:
Hell´s gate
A veľa ďalšieho nájdete v čísle 4/2009 Sveta
Pridané: 06.04.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!