Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 883 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 7810
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (4607)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3203)
Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

K125 – Prológ, alebo ako motorkári pešo chodili

 Zdieľať

Pridané: 22.04.2009 Autor: Pilgrim
Čitatelia: 8763 [Mototuristika - Východné Slovensko - Výlet]

Myslím, že dobré časy bežia okolo. Pokračujú a predpokladám, že budú pokračovať naďalej. /Dave Gilmour, Pompeje 1971/

 Hornádska dolina ako na dlani
Hornádska dolina ako na dlani

Každý si občas potrebuje pretiahnuť kosti aj myseľ. Preto som sa ešte pred prvým výjazdom Klubu 125 rozhodol do programu zaradiť prológ s troškou pešej turistiky.

Stretli sme sa v sobotné popoludnie v Kysaku, obci ležiacej asi 16 kilometrov severne od Košíc. Kysak, okrem toho že je dôležitým železničným uzlom a jeho písomná história siaha do roku 1289, je aj vhodným východiskom túr a výletov do oblasti Čiernej hory – východného cípu Slovenského rudohoria. Prechádza ním červene značená turistická magistrála, známa ako Cesta hrdinov SNP, vedúca z Dukly na Devín. Na tomto chodníku leží aj štyri kilometre vzdialená Janošíková bašta, ktorá bola cieľom nášho pochodu a miestom opekačky.

Cestou sme minuli rozvaliny Kysackého hradu, ktorý v 13. a 14. storočí strážil vchod do "kamenného klina" – úžiny tvorenej príkrymi kamennými svahmi, strmo padajúcimi k brehom Hornádu. Po kamennom kline, maďarsky Kőszeg, dostala obec aj svoje meno.

 Odpočinok na vrchole
Odpočinok na vrchole

Nie je ale dôvod zaoberať sa podrobne dejinami, keďže z hradu sa do súčasnosti zachovalo iba torzo severnej steny a studne. Z toho dôvodu sme sa na hrade ani my nezastavili. Hlad nás hnal ďalej a po hodine chôdze sme sa už kochali výhľadom do slnkom zaliatej Hornádskej doliny.

Janošíková bašta, v nadmorskej výške 523 m.n.m., je vápencový útvar tvoriaci dominantu doliny, východne od Veľkej Lodiny. Skala na tomto mieste vystupuje z inak zalesneného kopca a práve táto skutočnosť umožňuje nádherný a neopísateľný výhľad do doliny. S obľubou ju ako cieľ svojich výletov využívajú turisti, opekači aj horolezci.

Pri našom príchode jej kolmé steny zlaňovali mladí skauti, zatiaľ bez plánovaných strát. Keďže svoj oheň nechali neuvážene bez dozoru, využili sme ho na opečenie doneseného všeličoho. A popri opekaniu sa pustili do odvážnych plánov na novú sezónu.

Na tomto mieste nastal čas aj na vysvetlenie, čo to ten Klub 125, alebo v skratke K125 vlastne chce byť.

Ako fanúšik nízkoobjemovej turistiky som sa podujal tento rok organizovať pravidelné výjazdy pre majiteľov 125ccm motocyklov a pre všetkých, ktorí pred adrenalínom dávajú prednosť dohodovej jazde v príjemnom prostredí. Ktorí okrem jazdenia chcú aj niečo vidieť a niečo nové sa dozvedieť.

Klub 125 chce byť otvorenou neformálnou skupinou ľudí. Každý je vítaný. Nikomu sa nič nevnucuje, ničím sa neobmedzuje. Slušnosť, ohľaduplnosť k menším a slabším, dochvíľnosť, dodržiavanie zásad skupinovej jazdy nepovažujem za obmedzovanie, ale za samozrejmosť.

 Janošíková bašta – prístup z hrebeňa
Janošíková bašta – prístup z hrebeňa

Výjazdy sa budú konať od mája do októbra, vždy v prvú nedeľu v mesiaci. Nevylučujem špeciálne zamerané akcie mimo týchto termínov. (napr. púte) Podrobnosti nájdete v mojom profile, tak 10 dní pred termínom. Skalným záujemcom budem posielať na požiadanie propozície mailom.

 Opekačka pri skoutskom ohníčku
Opekačka pri skoutskom ohníčku

A ako dopadla opekačka? Vrátili sme sa v plnom zdraví späť do Kysaku a spoločnou jazdou sa cez Ružin a Jahodnú presunuli na Stopku, kde sme za akciou dali konečnú bodku v podobe kofoly.

Nechce sa mi tu viac a tom rozpisovať. Ak si zvedavý, čakám ťa na štarte 1. výjazdu a všetko zažiješ na vlastnej koži.

Pilgrim

/Foto: Pilgrim, ©2009/

Pridané: 22.04.2009 Autor: Pilgrim Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Jeff
Muža so závažnými popáleninami priviezli do nemocnice. Po RTG mu hovorí primár..veď vy máte viac zlomenín, ako popálenín..boha! Tí kokokti ma lopatami hasili..

Ďalšie vtipy »