Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 780 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

motozem-07-2020-2xico

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 633
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 61% (389)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 39% (244)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Supermoto Prešov 2009

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 30.07.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6475 [Šport - SuperMoto]

Takže je za nami ďalšie kolo MMSR, ktoré sa tento krát konalo na východe. Jazdecké pole s priemernou účasťou v jednotlivých kategóriách a triedach privítalo aprílové počasie, ktoré už od soboty bolo značne premenlivé a sobotňajším lejakom počas tréningu tak definitívne zmarilo niekoľko týždňové úsilie organizátorov s prípravou terénnej časti.

Poďme teda po poriadku ako sa vlastne vyvíjal nedeľňajší pretek v jednotlivých kategóriách. Seniori išli tradične spolu s Juniormi a Hobbíkmi. Toto trio bolo tentokrát trochu obsadenejšie ako po iné preteky, pribudli nejakí seniori, juniori ale aj zopár značne „premotivovaných“ hobbíkov z radov domácich jazdcov, ktorí nepochopili znova základný princíp tejto triedy a to si „zajazdiť pre pobavenie, oťukať sa“ a nie sa navzájom pozabíjať. Ale o tom neskôr.

V Senioroch si „pole position“ vybojoval po meranom tréningu Peter Hulmann pred Petrom Knezovičom. Ten síce odštartoval na prvom mieste, ale hneď bol následne Hulmannom predbehnutý. Na treťom mieste sa usadil Marián Troliga, ktorý zvádzal urputný boj s Dominikom Urbanom z triedy Hobby. Ten síce oslnil svojou jazdou v obidvoch rozjazdách, ale aj zbytočným „zostrelením“ jazdca okolo späť v druhej jazde. Úplne zbytočné závodenie s jazdcami z inej kategórie nemá absolútne žiadne opodstatnenie a vedie len ku konfliktným situáciám. Celkovo kategóriu Senior vyhral Peter Hulmann pred Mariánom Troligom a Alexandrom Urbanom. Spomeniem aj triedu Hobby, aby nezostali urazení. V nej zvíťazil už spomínaný Dominik Urban pred Petrom Berešom, ktorý si užil tiež jeden „z inteligentných nájazdov domácich matadorov“ a celkovo tretím Jurajom Holubom.

Juniori si celkové poradie rozdelili nasledovne : zvíťazil Henrich Katona pred Petrom Baronom a Matejom Malinovským.

Open. Preteky boli od začiatku v réžií maďarského jazdca z Motomax teamu. Mladý Benjamím Ónodi si v obidvoch rozjazdách prišiel pre víťazstvo štýlom štart cieľ. Iba v druhej ho po uliatom štarte predbehol Juraj Burkert, avšak Ónodi ho hneď na to predbehol a dokonca už nenechal nikoho na pochybách, kto v nedeľu Openu v Prešove kraľoval. Celkove druhý skončil po vyrovnanom výkone Zdeněk Mykšovský z ČR a na treťom slovenský jazdec Peter Deák. Veľmi pekné preteky v tejto triede však zatienili niektoré momenty nešportového správania poniektorých zakomplexovaných jazdcov, z ktorých jeden bude mať dohru u disciplinárnej komisie SMF.

Prestige. Tradične pomenej obsadená kategória bola prehliadkou súboja prvých dvoch jazdcov. Tomáš Trávníček prenasledovaný Jirkom Bočekom nasadili od začiatku vysoké tempo, ktorému nedokázal odolávať žiadny iný jazdec z Prestige. Poradie sa v prvej jazde nezmenilo, takže vyhral Trávniček pred Bočekom a maďarom Holdonnerom. V druhej jazde sa poradie na prvých dvoch miestach nezmenilo avšak tretí v poradí Holdonner musel pre technické problémy tesne pred záverom motorku dotlačiť do cieľa, takže z tretieho miesta v druhej jazde ako aj celkovo sa tešil Michal Solík. Pri Prestigi resp. pri prvých dvoch jazdcom mi nedá nespomenúť fascinujúce časy pri prejazdoch jednotlivých kôl a ich vyrovnanosť. Prakticky stále pod 52 sekúnd na kolo po celý závod. Najrýchlejšie kolo za celé nedeľňajšie poludnie zajazdil Jirka Boček časom 51.321 sekúnd.

Zhrnutie. Musím vzdať hold organizátorom, menovite Bohušovi Bečaverovi a celému jeho realizačnému tímu za prípravu nedeľňajších pretekov. Sklamanie, ktoré pripravilo počasie a neumožnilo zjazdnosť prácne pripraveného terénu určite týchto chlapcov neodradí od organizovania budúceho ročníka. Nedeľňajšie počasie sa poobede umúdrilo, napínavé súboje v jednotlivých rozjazdách určite pobavili dosť výraznú divácku kulisu s pekným vyhodnotením na záver pretekov. Ďakujeme chlapcom z Xtreme motosport Motocyklový klub Prešov za pekný víkend a dúfajme, že sa uvidíme na ďalšom podujatí, ktoré by sa malo konať vo Vyškove.

 usporiadatelia
usporiadatelia

Driftu zdar.

Juraj Knezovič

Epilóg:

Teraz by som sa rád vrátil k niektorým záležitostiam, ktoré mi už dlhšiu dobu ležia v žalúdku a práve na tomto podujatí sa prejavili v plnej nahote. Predčasné štarty. Tento fenomén som kritizoval už dávno, minulý rok sme ho ako tak zažehnali použitím kamery a teraz je to tu zas a znova. Žiadne poskakovanie na štartovom rošte, jazdec sa do zhasnutia svetiel nesmie ani pohnúť!!! Takže budúce preteky znova kamera.

Ďalšia situácia. Neuposlúchnutie pokynov športového komisára. Jeho rozhodnutie JE NADOVŠETKO!!! Či s ním vnútorne súhlasíte alebo nie musíte SA RIADIŤ JEHO POKYNMI inak celé preteky nemajú vôbec zmysel. Pretože to si potom ďalší v tréningu skráti trať, tretí štvrtého skopne v zákrute a z pretekov bude BORDEL. Športový komisár je najvyššia autorita a bodka. Keď chcete protestovať, tak na to sú predpísané postupy. Ale jeho rozhodnutia sú nadovšetko a platné pre všetkých. A vyhrážky, slovné napadnutia a ako posledne aj fyzické, tak to už je vrchol a úplný hnoj športovej etiky.

Fyzické kontakty. Supermoto nie je KONTAKTNÝ ŠPORT. Keď chcete pestovať kontaktný šport, tak boxujte alebo sa venujte zápaseniu. Jazdec, ktorého zozadu evidentne zostrelí ďalší za ním je de facto úplne bezbranný a môže sa len spoliehať na šťastie, že sa mu nič nestane. Áno, človek v zápale boja občas prebrzdí, to sa stáva. Ale nemôže to zámerne, ako som to videl v niektorých prípadoch v nedeľu. Uvedomte si, že aj keď sa vám to nezdá, dôsledky pádu na asfalt môžu byť fatálne. Prečo? Lebo budem namiesto dvanásteho miesta jedenásty alebo siedmeho šiesty? Aj za zámerné fyzické kontakty je DISKVALIFIKÁCIA! Sú jednoducho trate, kde sa ťažko predbieha a treba jednoducho čakať na chybu súpera a bodka. A nie ho zoťať ako nejaký strom v lese.

Ďalší fenomén pokrikovanie na súpera. ČO TO MÁ ZNAMENAŤ? Zaregistroval som hulákajúcich jazdcov pomaly v každej druhej zákrute a v kategóriách kde ide do slova a do písmena o HO..O. Hlasné upozornenie, keď vám po troch- štyroch zákrutách jazdec o kolo späť nechce uhnúť a evidentne vás neregistruje je na mieste. Ale hulákať ako nejaký neandertálec na vlastného súpera pred vami? PREČO ABY VÁS PUSTIL PRED SEBA? Čo to má znamenať? Keď chcete hulákať choďte na futbal. Myslel som si a aj si myslím, že toto je šport inteligentných a hlavne rozvážnych jazdcov jazdiacich s chladnou hlavou. Posledné preteky a nemyslím tým len Prešov ma začínajú presviedčať o opaku. Začínajú sa prejavovať maniere nepriateľskosti a závisti a neprajníctva. Ďalší fenomén. Jazda po depe. Ráno prísť na motorke do depa v kombinéze ale hlavne bez prilby. Aby ma všetci videli aký som ja „veľký“závodník. A potom zas najmenej dvadsaťkrát prejsť cez deň hore-dolu po depe vyzlečený do pol pása a pokiaľ možno na plný plyn, kým niekoho nezrazím. Čo tým sledujete? Myslíte si, že jazdci a ich doprovod a nehovorím o divákoch v depe vám budú povďační, keď ich tam budete ohrozovať a otravovať hlukom? Na to je predsa závodná trať!!! HOWGH!

Pridané: 30.07.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač
Styx

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Suzuki V-strom 1050 2020

cfmoto-side-05-2020

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: nadejnymotorkar
....Vyměním vojetýho pionýra za nevojetou pionýrku...

Ďalšie vtipy »