ISSN 1336-6491 | Online: 1685 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29924
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17675)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12249)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Tomáš Svitok zahájil sezónu v Portugalsku

 Zdieľať

Pridané: 30.03.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2234 [Šport - Cestné Motocykle]

19-ročný slovenský pretekár Tomáš Svitok odštartoval v nedeľu v portugalskom Portimau do novej pretekárskej sezóny, v ktorej sa spolu s českým tímom SMS Racing zúčastňuje svetového pohára cestných motocyklov v triede Superstock 1000.

Seriál tejto triedy sa jazdí v rámci Majstrovstiev sveta Superbike a pre tých najúspešnejších je vstupnou bránou práve do tohto svetového superbikového šampionátu. Náš pretekár počas tréningov aj kvalifikácií pracoval na nastavení motocykla Honda a bojoval o čo najlepšie postavenie na štarte pre nedeľné preteky. V druhej kvalifikácii však v treťom kole spadol, následne stratil dôležitý čas pre zajazdenie lepšieho času a to znamenalo 24. štartovú pozíciu. V nedeľu v samotných pretekoch obsadil 21. miesto.

 Tomáš Svitok
Tomáš Svitok

Tomáš Svitok:

„Počas tréningov sme pracovali predovšetkým na nastavení motocykla, no nie všetko sme stihli pripraviť podľa našich predstáv. Do druhej kvalifikácie som sa rozhodol ešte viac pozmeniť nastavenie a riskol som hneď od začiatku novú pneumatiku. Už v druhom kole som zajazdil čas 1:49,9 a podľa medzičasov som mal ďalšie kolo rozbehnuté pod 1:49, ale spadol som. Žiaľ, traťoví komisári ma nechceli pustiť späť, takže kým som dostal motorku znova z technickej kontroly ubehlo 20 minút. Napokon som šiel aj s mierne krivým riadidlom ešte skúsiť zatiahnuť, no čas som už zlepšiť nestihol. Po štarte nedeľných pretekov som trochu stratil v skrumáži v prvých dvoch zákrutách, ale postupne som sa o niekoľko miest posunul dopredu. V závere som bojoval s jedným zo súperov o 20. miesto, ktoré sa mi však nepodarilo dosiahnuť. Preteky to boli pekné, s výsledkom však byť spokojný nemôžem. Verím, že nabudúce sa nám bude dariť lepšie, pretože tím SMS Racing, v ktorom sa cítim veľmi dobre, pracoval skvele, za čo som im veľmi vďačný.“

 Tomáš Svitok
Tomáš Svitok

text: tlačová správa Tomáša Svitka, foto: Petr Štola

Pridané: 30.03.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »