Anketa:
Tomáš Svitok a SK Energy Team zahájili sezónu v Assene
ZdieľaťPridané: 19.04.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3028 [Šport - Cestné Motocykle]
V rámci Majstrovstiev sveta Superbikov v holandskom Assene v nedeľu odštartoval nový ročník medzinárodného seriálu FIM Superstock 1000, v ktorom druhý rok štartuje 20-ročný slovenský pretekár Tomáš Svitok. Tentoraz však Tomáš absolvoval svoju premiéru v novom slovenskom tíme SK Energy s motocyklom Ducati.
V tréningoch sa pretekár aj tím sústredili na nastavenie motocykla, s ktorým Tomáš na tomto okruhu ešte nejazdil. Aj napriek tomu, že dosahoval lepšie časy ako vlani, nepodarilo sa nakoniec stroj pripraviť celkom podľa predstáv a v kvalifikácii si vyjazdil 24. miesto na štartovom rošte. V nedeľu si v pretekoch ešte o jedno miesto polepšil, skončil na 23. mieste a viac ako o sekundu zlepšil svoj kvalifikačný čas.
![]() |
Tomáš Svitok:
"Priznám sa, že som čakal viac. Počas celého víkendu sme sa trápili predovšetkým s nastavením prevodov, zmeny, ktoré sme robili sa neosvedčili a ja som strácal na súperov aj v rýchlosti. Pozitívne boli pekné súboje so súpermi v pretekoch, naozaj dobre sme si zabojovali. O týždeň budeme testovať v talianskej Monze, aby sme tam potom priamo počas pretekárskeho víkendu nemuseli riešiť také problémy ako teraz v Holandsku."
![]() |
Luboš Gréč, spolumajiteľ tímu:
"Hoci Tomáš jazdil rýchlejšie časy ako vlani, tak zrýchlili samozrejme aj jeho súperi a pole sa oproti vlaňajšku vyrovnalo. Bolo cítiť, že sme s týmto motocyklom v Assene netestovali. Máme za sebou premiéru nášho tímu v tomto seriáli, naučili sme sa nové veci, preto sme celkovo spokojní a tešíme sa na ďalšie podujatie v talianskej Monze."
Pridané: 19.04.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Tomáš Svitok zahájil sezónu v Portugalsku - Redakcia
- Tomáš Svitok v tíme SK Energy s novým kolegom - Risso46
- Tomáš Svitok: Smola na záver sezóny - Risso46
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!