Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1381 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 9542
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 58% (5547)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 42% (3995)
Hodnotenie: (19 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (57)  [Verzia pre tlač] Tlač

SIDI Vortice - s cirkulou na nohách

 Zdieľať

Pridané: 04.06.2010 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 14168 [Testy a predstavenia - Čižmy]

Do tejto sezóny som vykročil v komplet novom ošatení od hlavy až po päty. A keďže som napísal vykročil, tak ako prvé spomeniem nové čižmičky. Sidi Vortiče...

Už koncom minulej sezóny som vzhľadom na pomaly ale isto „odchádzajúce“ staré čižmy, ktoré mi vydržali 4 roky, začal hľadať nové podkutie na moje kopýtka. Motal som sa okolo rôznych značiek. Do užšieho výberu sa nakoniec dostali iba dvoje. Oboje sú na vysokej úrovni, oboje sú pohodlné, oboje majú výborný dizajn. No nakoniec u mňa vyhrali Talianky. Hlavnú úlohu zohral hlavne pocit, ako sadli na nohu. Potom samozrejme ochrana, „servis“ po prípadnom páde, dizajn a každopádne aj cena.

 SIDI Vortice
SIDI Vortice

Nasledujúca sezóna a dúfam aj ďalšie sezóny ma utvrdia v správnosti výberu.

Ako vyberať?

Asi každý sa ocitol pred kúpou na ceste s obrovským výberom, pretlakom tovaru, ktorý medzi sebou zvádza cenový boj, peknými slovami predajcov, či najlepšími tipmi od priateľov. Lenže nakoniec je rozhodnutie iba na vás a iba vy si budete užívať skvelé vlastnosti tých čo máte na nohách. Ale čo je horšie, iba vy budete aj trpieť a znášať prípadný zlý výber „dobre“ poradenej tej „najlepšej“ čižmy. Tak ako vyberať?

Ako uliate...

Nové ťapky by vám mali každopádne sadnúť na nohu bez výhrad a ústupkov. Netreba zabúdať na to, že každý máme rozdielne nohy. Preto treba skúšať vždy obidve. Ak vám je tesná, niekde tlačí, alebo je voľná, nie je to tá správna. Áno, ak sú kožené, jemne sa prispôsobia. Ale koľko povolia, a koľko budete potrebovať? To už je na vás.

Obuv je najlepšie skúšať poobede alebo na večer, pretože počas dňa noha opuchá a môže sa stať, že ak ste skúšali čižmu ráno, na večer vás bude tlačiť. Určite je dobré mať oblečené nohavice alebo kombi kvôli veľkosti okolo lýtka.

No a preto som si aj vybral SIDI Vortice. Majú tri nastavovacie silonové uťahovače. Jeden v oblasti nártu, potom spredu nad členkom a vzadu na lýtku. Z najvrchnejšieho uťahovača idú dve lanká po stranách. Vďaka týmto uťahovačom dokážete čižmu perfektne utiahnuť na nohe.

Bezpečnosť...

Motorkárske čižmy slúžia hlavne na ochranu nohy pred zraneniami. Zlomené, vykĺbené či popraskané členky, zlomené päty, odreniny, to sú časté a opakované zranenia pri pádoch bez správnej obuvi. Väčšina čižiem spĺňa skoro všetky „prvky“ proti takýmto zraneniam, ale nie všetky na rovnakej úrovni. SIDI Vortice majú ochranu členku – proti vykĺbeniu a zlomeniu, ochranu päty, ochranu lýtka spredu aj zo zadu.

Servis...

Veľa krát sa stane, že po páde je obuv pre poškodenú niektorú jej časť nepoužiteľná. Vortiče sú komplet rozobrateľné a majú nahraditeľné časti. V prípade odrených plastových častí nie je problém poškodenú časť kúpiť a vymeniť.

Komfort

Aj keď vám sedia čižmy tip-top, nie je na škodu vetranie. Vortiče majú vetranie na špici aj na boku nártu. Takže kto nechce perforované Air-ky (za rovnakú cenu), určite rád uvíta takúto vymoženosť. Síce je to na škodu v prípadnom daždi, ale nie sú to turistické čižmy, tak to vôbec neriešim.

 SIDI Vortice Air
SIDI Vortice Air

U autorizovaného dovozcu na Slovensko - MotoPalič SK - si ich môžte zadovážiť za 362€.

Zatiaľ v nich mám odjazdené asi 1000 km a 1 deň na okruhu. Počas celého roka vám budem priebežne prinášať skúsenosti z ich používania.

Plusy, mínusy

upnutie na nohe, vymeniteľnosť dielov, dizajn čistenie

Text: Milan Mikulík - mikulec
Foto: cacao

Pridané: 04.06.2010 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (19 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (57)  [Verzia pre tlač] Tlač
Kvalitné oleje Yamalube za skvelé ceny!

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria