Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1310 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 7895
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (4653)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3242)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Betliar, Dobšiná, Dobšinská Ľadová jaskyňa

 Zdieľať

Pridané: 03.06.2003 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 21819 [Mototuristika - Východné Slovensko - Výlet]

Tip na celodenný výlet z Košíc. Navštívime nádherný kaštieľ, povozíme sa na jednom z najlepších a najkrajších Slovenských kopcov a navštívime jednu z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete.

Ako už z nadpisu vyplýva trasa je jasná. Vyrazili sme z Košíc smerom na Rožňavu. Na Soroške sme si dali malú pauzu a obzreli sme si miesto, kde sa prednedávnom zrútil s útesu kamión s nákladom vaní. Priepasť hlboká 150 metrov bola plná vaní, ktoré ešte nestihli odtiaľ vyniesť. Veru nechcel by som byť v koži šoféra toho kamióna. Tesne pred vstupom do Rožňavy odbočujeme doprava smerom na Betliar. V dedine nemôžete minúť odbočku ku kaštieľu. Parkovné 20 Sk za motorku je primerané a tak môžeme v kľude vyraziť na prehliadku. Hneď na začiatku odporúčam pozrieť si informačnú tabuľu s mapou, ktorá sa nachádza naľavo od vstupu do areálu kaštieľa. Mimochodom za vstup do tohto areálu sa neplatí. Okrem cien vstupného (kaštieľ 70 Sk) tu zistíte čo sa v areáli nachádza a môžete si vybrať dokonca z predpripravených trás tu vašu (od 25 min až po 75) Keďže my sme tu boli už druhý krát tohto roku, dlho sme sa nezdržiavali a vyrazili sme ďalej...

 Tak tadiaľ vyletel ten kamión do tej priepasti...
Tak tadiaľ vyletel ten kamión do tej priepasti...

Po krátkej jazde smerom na Poprad dorazíme do dedinky Dobšiná za ktorou začína motorkársky raj: Dobšinský kopec. Nádherná príroda, neskutočne dlhý kopec, plný tých správnych zákrut a relatívne kvalitný asfalt nám dáva možnosť dobre sa vyblbnúť. V Poslednej ľavotočivej zákrute sa dá zaparkovať, je tam aj nejaký prameň. Po lesnej ceste sme sa spustili cca 50 m na veľkú lúku, kde sme sa rozhodli naplniť žalúdky. Potom prišiel čas na fotografovanie a filmovanie prejazdu tej poslednej zákruty. Celkovo 3 objektívy sledovali moju CBR a otcovu VTR, ale len časť fotografií sa vydarila. Počasie nám totiž veľmi neprialo, bolo pod mrakom a dlhší expozičný čas spôsoboval rozmazanie fotografií. Okrem toho je dosť problematické zachytiť motorku v rýchlosti okolo 80-90 km/h z krajnice... Veru profesionálny fotograf by sa hodil :-))).

 Kaštieľ Betliar
Kaštieľ Betliar

Keď sme sa už dostatočne vyblbli vyrazili sme ďalej smerom na Stratenú do Dobšinskej Ľadovej jaskyne. Touto dolinou som hádam ešte nikdy neprešiel suchý a rovnako to dopadlo aj teraz. Dážď aspoň zmyl mušky z kombinéz... Parkovné 40 Sk pred jaskyňou sa mi zdalo najprv veľa, ale čo už. Aspoň bolo strážené. Po výstupe k jaskyni (cca 25 min) sme kúpili vstupenky (120 Sk/os) Počkali sme do 15:00 a pozreli sme si túto výnimočnú jaskyňu. Bolo to fakt zaujímavé. Objem ľadu je vyše 110 000 kubických metrov. Sprístupnená je od roku 1871. Patrí medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne nielen v Európe, ale aj vo svete. Prvé pokusy s elektrickým osvetlením sa datujú do roku 1881, riadne elektrické osvetlenie inštalovali v roku 1887. Z celkovej dĺžky 1232 m je sprístupnených 495 m. Jaskyňa je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

 Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa

Cestou z jaskyne sme ešte pozmenili trasu návratu. Kvôli horšiemu počasiu sme sa rozhodli pre síce dlhšiu ale rýchlejšiu trasu cez Poprad. (Trasa cez Mlynky, Dedinky, Nálepkovo a Gelnicu je síce zaujímavá, ale kvalita asfaltu je dosť nízka.) Po ceste sme šli striedavo v búrke a striedavo v suchu. Do Košíc sme dokonca prichádzali celkom suchý, avšak búrka ktorá nás chytila pri Hypermarkete Tesco nám nedala žiadnu šancu. Keby sme dorazili o 5 minút skôr, tak teraz nemám o čom písať :-)))

Záver: Super výlet, najazdili sme približne 285 km, aj sme čo to videli aj sme sa dobre povozili...

Pridané: 03.06.2003 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
K tvojej novej Aprilii 660 teraz získaš poukaz v hodnote 1000 €

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria