Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2894 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29936
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17681)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12255)
Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Rekordná sezóna 2010 nového šampióna Michala Puškára

 Zdieľať

Pridané: 07.09.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3913 [Šport - Cestné Motocykle]

Posledný augustový víkend na okruhu Grobnik v Chorvátskej Rijeke záverečné, deviate podujatie ukončilo tohtoročný seriál profesionálneho motocyklového šampionátu UEM Alpe Adria road racing championship.

Uplynulý ročník priniesol viacero noviniek a rekordných zápisov. Čo je potešiteľné o niektoré sa zaslúžil aj náš pretekár Michal Puškár z timu SG FIX racing. Pre triedu 125SP stanovil niekoľko nových rekordov. Dosiahol rekordný počet bodov (196), získal najvyšší počet víťazstiev (6), keď prekonal Chorváta Nerva o jeden triumf. V jednej sezóne mu tiež patrí aj prvenstvo v počte pol position (7).

Po piatich rokoch zásluhou týchto výsledkov putuje opäť prestížny titul UEM AA šampióna na Slovensko. Vo finálnej tabuľke figuruje 45 jazdcov z 8 krajín. Úspech sa medzinárodnom poli zvýrazňuje aj zisk už siedmeho titulu majstra Slovenska. Najväčšou novinkou tohtoročného seriálu bolo podujatie na novopostavenom slovenskom okruhu Slovakiaringu.

Michal Puškár: ,,Uplynulá sezóna bola skvelá. Ak by som mal hodnotiť jednotlivé podujatia, prvé miesto by iste zaujala Cena Slovenska. Zvíťaziť doma je niečo fantastické a tieto preteky sprevádzala skvelá atmosféra. Samozrejme každé pole-position, víťazstvo, či body sú veľmi dôležité. Pred začiatkom tohtoročného seriálu sme ani nepredpokladali, že budeme až takí úspešní. Chcem poďakovať majiteľovi tímu SG FIX racing p. Štefanovi Bunčiakovi za výborné podmienky, ktoré sú nevyhnutné pre dosahovanie kvalitných výsledkov. Taktiež chcem poďakovať môjmu otcovi za pomoc a vďaka patrí aj osobným sponzorom a partnerom. Napokon sa chcem poďakovať všetkých vám, ktorí ste tento šport sledovali a podporovali nás či už priamou účasťou na niektorých podujatiach alebo na diaľku prostredníctvom médií.“


Pridané: 07.09.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »