Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1801 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29909
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17667)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

K druhým narodeninám Slovakia Ringu nám prišiel zablahoželať aj Karl Muggeridge

 Zdieľať

Pridané: 19.10.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2939 [Šport - Cestné Motocykle]

Profesionálny motocyklový pretekár Karl Muggeridge , víťaz Supersport Word Championship 2004 a veľmi sympatický chlapík si v priebehu testovania istej značky pneumatík na okruhu Slovakia Ring našiel pár minút, aby nám povedal čo si o našej trati myslí a aby zhodnotil dráhu aj z profesionálneho hľadiska.

Svetovo uznávaný jazdec navštívil Slovakia Ring prvýkrát a strávil tu dva dni kedy vyskúšal dráhu aj „na mokro“ aj „na sucho“.

„Dráha je naozaj veľmi dobrá, som veľmi milo prekvapený kvalitou vášho okruhu. Povrch dráhy má skvelú priľnavosť, trať je krásna a široká a vaše obrovské výbehové zóny zaručujú vysokú bezpečnosť.“

Tento úspešný austrálčan bol na Slovakia Ringu dva dni. Prvý deň otestoval svoj pretekársky motocykel na suchej dráhe a druhý deň „na mokro“, teda za simulovaných podmienok. Karl zo šietich možných variant dráhy pre tentokrát vyskúšal 3,7km dlhú s technickými pasážami. Čo vraví na výber?

„Pre dnešný účel testovania je to najlepší výber. Potrebovali sme zistiť ako sa správajú pneumatiky v extrémnych podmienkach za mokra i za sucha. A variant jeden bol ideálny.“

Rôznorodosť a až 12 možností jazdy na trati sú pri okruhoch skôr výnimočné, teda Slovakia Ring má veľký potenciál či už na účel testovania, jazdy amatérov až profesionálov i väčšie či menšie preteky a seriály. Karl v dnešnej dobe jazdí IDM Superbike Championship, naša otázka teda znela, či by podľa jeho názoru mohol seriál prísť aj na Slovakia Ring.

„Nevidím dôvod prečo nie. Chystám sa predložiť návrh komisii IDM aby sa seriál presunul aj sem, dráha je skvelá, zázemie je dostatočné a myslím, že by tu mohli byť veľmi zaujímavé a pekné preteky nielen pre divákov ale aj pre jazdcov.“

Zdroj: Slovakiaring

Pridané: 19.10.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »