Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1172 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

[] Živé sledovanie Dakar 2021::

» Dakar 2021 - 12. etapa

20:30 - V článku nájdete video zhodnotenie dnešnej etapy aj celého Dakaru 2021.

11:34 - Martin Michek dostal po dnešnej etape penalizáciu a kvôli nej prišiel o 9 miesto a Dakar 2021 skončí na 10. mieste. Napriek tomu veľká gratulácia!

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 2568
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (1520)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (1048)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

MM SR Mini Moto – príležitosť pre najmenších!

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 15.02.2012 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 10584 [Šport - Cestné Motocykle]

Športová komisia cestných pretekov motocyklov SMF organizuje Medzinárodné Majstrovstvá Mini Moto, ktoré budú ideálnou príležitosťou pre súťaženia chtivé deti vstúpiť do sveta motocyklového športu.

Kolektívne športy ako hokej, futbal, basketbal, ale aj individuálne ako atletika, plávanie, bicyklovanie vychovávajú svoje nádeje v prípravkách. Skupina detí približne rovnakého veku, s rovnakým záujmom, vedených odborníkom – trénerom, je ideálny spôsob ako odhaliť v dieťati talent a rozvíjať ho. U nás aj vo svete prípravka funguje vo väčšine športov a vyberá a vychováva budúcich vrcholových športovcov.

S okruhovými motoristickými športmi je to u nás už horšie. Na svet pretekov dvojstopých vozidiel dokážu deti pripraviť minikáry či motokáry. Ideálnym príkladom je Miroslav Horňák, ktorý začínal už v siedmych rokoch na minikárach, v dvanástich prešiel do motokár a momentálne patrí k špičkovým európskym okruhovým jazdcom a to má len 30 rokov.

S motocyklovými pretekármi je to na Slovensku horšie. Nefungujúci akýkoľvek systém výchovy mládeže spôsobil, že je u nás jazdcov žalostne málo. Tí najznámejší, ktorí Slovensko pravidelne reprezentujú na medzinárodných pretekoch, ako Jaro Černý, Tomáš Svitok, alebo Tomáš Krajčí, začali pretekať veľmi skoro v detských kategóriách Automat. Tieto preteky však u nás skončili, čím na Slovensku prestal existovať detský cestný motocyklový šport. Výnimku tvoria Barbora Jakubičková, Jakub Jantulík či Pavol Mihalkovič, ktorí si svoju motocyklovú prípravku odkrútili v českých minibikoch a dnes sú úspešnými pretekármi v šampionáte Alpe Adria  kategóriách 125 SP resp. 125 GP.

Práve naši západní susedia výchovu detských talentov nezanedbali. Veľkú zásluhu má na tom Pavel Blata, ktorý v roku 1991 vo svojej garáži vyrobil prvý minibike pod značkou Blata. V roku 1997 sa stala spoločnosť Blata jedným zo spoluzakladateľov Majstrovstiev Európy. Práve vďaka Blatovi sa českí jazdci dostali k špičkovej, konkurencieschopnej technike a Majstrovstvá ČR, alebo Prebor, ako sa seriál nazýval, získal do svojich radov veľké množstvo detí a mládeže, ktorí Česko reprezentujú na motocyklových pretekoch po celom svete. Najznámejšími odchovancami českej minibikovej školy sú Karel Abraham (Moto GP), Lukáš Pešek (bývalý jazdec MS 125 ccm, 250 ccm a v súčasnosti MS Supersportov), Jakub Kornfeil (Moto 3), ale aj nové mladé talenty ako Karel Hanika, Tomáš Vavrouš, Martin Gbelec, či Filip Salač. Dnes sú to všetko české esá , ktoré vo svojich prakticky juniorských motocyklových kategóriách patria k absolútnej svetovej špičke a v budúcnosti budeme o nich ešte určite počuť.

MEDZINÁRODNE MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA 2012

Aj na Slovensku sa však začalo blýskať na lepšie časy. Športová komisia cestných pretekov motocyklov SMF na poslednom Valnom zhromaždení dňa 4.12.2011 predložila a schválila športové a technické predpisy pre triedu Mini Moto a v sezóne 2012 vypísala na Slovensku Medzinárodné majstrovstvá Slovenska Mini Moto súčasne s medzinárodnými majstrovstvami Slovenska skútrov. Práve takéto preteky by mohli pomôcť začať budovať základňu pretekárov, ktorí by Slovensko mohli v budúcnosti reprezentovať vo všetkých kategóriách cestných motocyklových športov.

TRIEDY A TERMÍNY

Premiérová sezóna pretekov Mini Moto 2012 na Slovensku umožní rodičom a ich ratolestiam pozrieť si, prípadne vyskúšať motocyklové preteky, kde nezriedka pretekajú deti od 4 rokov. Skútristi, ktorých Majstrovstvá republiky na Slovensku už niekoľko rokov fungujú, podali pomocnú ruku a v sezóne 2012 sa budú konať Majstrovstvá Slovenska skútrov spolu s Majstrovstvami Slovenska Mini Moto. Šampionát je vypísaný v piatich vekových a výkonnostných kategóriách.

Od najmladších – trieda Junior A (do 9 rokov) a Junior B (od 9 do 12 rokov) so vzduchom chladenými motocyklami do 40 ccm s obmedzeným výkonom. Junior Open 40 (od 12 do 17 rokov)s motocyklom do 40 ccm bez výkonnostného obmedzenia. Posledné dve kategórie Senior Open a Senior Open 50 sú určené pre dospelých na najsilnejších motocykloch . Preteky MM SR Mini Moto sa konajú väčšinou na motokárových tratiach v nasledovných termínoch:

DátumMiesto
06.05. Dunajská Streda
27.05. Vysoké Mýto (ČR)
17.06. Skalica
22.07. Slovakia Ring Orechová Potôň
02.09. Slovakia Ring Orechová Potôň

Samozrejme akcie nájdete už aj v Kalendári akcíi tu na motoride.sk v novej kategórii Mini moto.

JUNIOR MOTO ACADEMY

Úplnú novinku v tomto smere pripravuje automotodróm Slovakia Ring. V priebehu tohto roka sa má v blízkosti nášho okruhu začať výstavba areálu, ktorý by mal mať vo svojich útrobách špičkovú trať určenú aj pre preteky mini motocyklov. Vedenie Slovakia Ringu nezaháľa a už v predstihu pripravuje na svojej trati motocyklovú školu pre najmenších. Pred sezónou majú pripravených 10 špičkových strojov pre úplných začiatočníkov, triedy Mini Moto, ale aj Mini GP. Rodičia si so svojimi deťmi môžu pod vedením skúseného trénera vyskúšať profesionálnu techniku na profesionálnej trati pri minimálnych nákladoch. V prípade záujmu o túto možnosť je možnosť prihlásiť sa na výstave Motocykel 2012 15.-18. marca v bratislavskej Inchebe v stánku Slovenskej motocyklovej federácie (hala B2, stánok č. 66), alebo už teraz na adrese automotoklub@slovakiaring.sk, kde môžete získať aj bližšie informácie, ktoré budú navyše v médiách zverejnené v najbližších dňoch.

TRÉNINGOVÁ HALA

Ďalšou novinkou pre jazdcov Mini Moto je novootvorená motokárová hala Go-kart Holíč. Majiteľ vyšiel jazdcom na minimotocykloch v ústrety a poskytol trať na tréning. Pravidelné tréningy v zimnom období sa už teraz prejavujú na vyjazdenosti a suverenite jazdcov a určite budú veľkým prínosom pre kvalitu pretekov nadchádzajúcej sezóny.

Prípravy na sezónu 2012 sú v plnom prúde a bude záležať hlavne na rodičoch, či budú mať záujem, aby sa ich dieťa stalo motocyklovým pretekárom. Podmienky, ktoré v tomto roku na Slovensku pretekári na minimotocykloch budú mať, sa približujú úrovni krajín ako Španielsko, či Taliansko, ktorí motocyklovému športu dominujú.

V prípade, že máte záujem o informácie, alebo otázky k pretekom, predpisom alebo sa potrebujete poradiť, obráťte sa na stránky www.minimoto.sk, kde vám veľmi radi vo všetkom pomôžeme.

Ing. Milan Búlik, ŠK CPM SMF – Mini Moto
Telefón: +421 915 898 122, e-mail: milan.bulik@bos-bulik.sk

Prikladám dve videá:

Video: MM SR Mini Moto – minibike Brno 11.9.2010

Video: MM SR Mini Moto – Czech minibike racing

Pridané: 15.02.2012 Autor: Richard Karnok pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: zefo
Syn si kúpil tričko s nápisom ,,Volím Igora Matoviča,,
Nemal ho na sebe ešte ani hodinu a už ho opľuli, nakopali ho do zadku, vynadali do retardov, a nalepili mu do vlasov žuvačku.
Som fakt zvedavý čo sa mu stane keď vyjde aj z domu.

Ďalšie vtipy »