Anketa:
IMRC Hungaroring v znamení dramatických súbojov
ZdieľaťPridané: 22.05.2013 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 2623 [Šport - Cestné Motocykle]
Napínavé súboje na pretekárskej trati podfarbené ideálnym počasím charakterizovali druhé podujatie seriálu IMRC (International Motocycle Race Championship), ktorý organizuje agentúra Slovakia Racing a jeho súčasťou sú aj Majstrovstvá Slovenska cestných motocyklov.
![]() |
Tentoraz sa pretekári presunuli na známy maďarský okruh Hungaroring, ktorý už tri desaťročia hostí Majstrovstvá sveta Formuly 1. Podujatie svojou účasťou poctil aj maďarský majster sveta Gábor Talmácsi.
Po vydarených úvodných pretekoch, ktoré sa uskutočnili pred mesiacom na našom Slovakia Ringu, si aj tentoraz prišla zmerať sily stovka pretekárov zo šiestich krajín, pričom súčasťou bol opäť Slovenský pohár a o body do svojho národného šampionátu bojovali aj maďarskí jazdci. Potešiteľnou je skutočnosť, že slovenskí pretekári v zahraničí nie sú už len do počtu pre štatistov, ale tvoria podstatnú časť mien v štartovej listine, pričom ich výkony sú stále lepšie a medzinárodná konkurencia s nimi musela začať vážne počítať. Na pretekárov aj na Hungaroringu čakalo veľa jazdenia a odmeny za umiestnenia.
![]() |
Dokonalá odplata za porážku na Slovakia Ringu sa podarila východniarovi Jaroslavovi Čechovi v triede 125 Sportproduction, keď tentoraz porazil svojho tímového kolegu Petra Raucha a navyše sa, i keď so zhodným počtom bodov, ujal vedenia v šampionáte. Aj tentoraz dvojicu na stupňoch víťazov doplnil Jozef Oravský a potvrdil, že východ našej republiky v súčasnosti tejto triede dominuje.
Sobotné preteky triedy Superstock 600 suverénne ovládol majster sveta triedy 125 cm3 z roku 2007, Maďar Gábor Talmácsi, ktorý druhému v cieli nadelil takmer celú minútu. V nedeľu však Gábora zradila technika a z víťazstva sa tak radoval jeho krajan Richard Bódis. Najúspešnejším zo slovenských pretekárov bol dvakrát štvrtý Martin Durdík, ktorý sa navyše dostal na čelo priebežného hodnotenia slovenského šampionátu.
Po zranení zo Slovakia Ringu sa tentoraz v pretekoch triedy Supersport vo veľmi dobrom svetle predstavil Lukáš Jasenský, keď v sobotu skončil na druhom mieste a v nedeľu zvíťazil. Dostal sa tak na druhé miesto priebežného hodnotenia, kde je za maďarským jazdcom György Pelyhem. Ten zvíťazil v sobotu a v nedeľu bol druhý práve za Jasenským.
![]() |
Oboje pretekov triedy Superstock 1000 ovládol domáci jazdec Alen Györfi, účastník Svetového pohára triedy Superstock 1000, v celkovom hodnotení si však suverénne počína jeho krajan Ágoston Rosivall, ktorý bol cez víkend dvakrát druhý. Slovensko v tejto triede zastupuje len Radoslav Chmára, ktorý bol dva razy ôsmy a v priebežnom hodnotení je na štvrtom mieste.
Kráľovská trieda Superbike má naozaj svojho kráľa, je ním Maďar Gábor Rizmayer, ktorý v doterajších štyroch pretekoch nestratil jediný bod. Zo Slovákov sú najlepší Vladimír Ruža a Vladimír Karban, ktorí nebojujú len o titul slovenského šampióna, ale aj o pódium v rámci medzinárodného hodnotenia.
Mimoriadne dramatické preteky divákom ponúkol Slovenský pohár v triede do 600 cm3, kde sa za suverénnym víťazom Jánom Fízeľom aj tentoraz diali veci! Tri zákruty pred cieľom sa dokázal v ostrom súboji s Patrikom Žákom na druhé miesto prebojovať Michal Ronec. Patrik Žák, ktorý sa dokonca ocitol na zemi, nakoniec dokázal pokračovať a v cieli uhájiť tretie miesto. Hoci zo súboja doslova tuhla krv v žilách, videozáznam potvrdil, že celá situácia prebehla v rámci pravidiel a obaja jazdci si tak za predvedené výkony počas celého víkendu zaslúžia veľký obdiv.
![]() |
Víťazom hodnotenia Slovenského pohára v triede nad 600 cm3 sa stal Branislav Lopatka, na čele priebežného hodnotenia je však stále víťaz zo Slovakia Ringu Andrej Hudec. Celkovo preteky ovládli jazdci samostatne hodnotenej kategórie veteránov, teda pretekári nad 40 rokov. Z nich bol najúspešnejší domáci jazdec Peter Bagdan, nasledovaný Zbyňkom Čechom z ČR a našim Jaroslavom Kamenickým, ktorý je aj na čele priebežného hodnotenia.
Celkom po prvýkrát zorganizovala agentúra Slovakia Racing vytrvalostné preteky Endurance na inom okruhu ako Slovakia Ring a hneď s veľmi dobrou odozvou. Hoci sa body z pretekov nezaratúvali do žiadneho seriálu, na štart sa postavilo 23 dvoj či trojčlenných tímov.
Seriál IMRC zavíta 6. a 7. júla na ďalší svetový okruh, keď dejiskom tretieho podujatia bude Automotodróm v Brne.
![]() |
Pridané: 22.05.2013 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!