Anketa:
Tomáš Kohút z tímu MX Slovakia – vicemajstrom Českej republiky juniorov 2013
ZdieľaťPridané: 02.10.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2652 [Šport - Motocross]
Poslednú tohtoročnú septembrovú sobotu bol Horní Újezd miestom, kde sa definitívne rozhodovalo o tom, ktorí jazdci sa stanú Medzinárodnými majstrami Českej republiky v motokrose juniorov pre rok 2013. Na stupňoch víťazov sa objavil aj jazdec tímu MX Slovakia. Vicemajstrom Českej republiky v triede MX85 sa stal Tomáš Kohút.
Tomáš Kohút (MX80)
„Počas tréningu sa mi išlo dobre. Trať mi vyhovovala a navyše bola ešte nevyjazdená, rovná a dobre pripravená.“
V kvalifikácii Tomáš zajazdil 5. najlepší čas. Štart do prvej jazdy mu vyšiel výborne, keď získal ,,holešot“. V priebehu pretekov ho odsunul na druhé miesto Šimon Jošt, ale dokázal sa cez neho dostať späť na čelo pretekov. Dve kolá pred koncom však Tomáša predbehol najväčší konkurent Jakub Terešák a v prvej jazde tak obsadil 2. miesto. O českom majstrovi sa tak v tejto kubatúre rozhodovalo až v poslednej, druhej jazde celého seriálu.
![]() |
„Pred štartom som nebol vôbec nervózny. Vedel som o čo ide, ale nijaký stres, alebo niečo podobné som si nepripúšťal. Tešil som sa, že si zase zajazdím.“
V druhej jazde sa dostal rýchlo na čelo Jakub Terešák a Tomáš jazdil za ním na druhom mieste. Súboje zvádzal hlavne s poľským jazdcom Chetnickim, ktorý sa dostal pred Tomáša. 3. miesto v druhej jazde spolu s 2. z prvej jazdy nakoniec znamenalo celkové druhé miesto a titul vicemajstra Českej republiky.
„Som šťastný. Keby mi niekto pred sezónou povedal, že to takto dopadne, hneď by som to bral. Terešák vyhral zaslúžene. Je lepší. Ja sa teraz radujem zo striebra.“
![]() |
Jaroslav Antalič (MX80)
V kvalifikácii sa Jarovi veľmi nedarilo a došiel na 8. pozícii. Nevyšiel mu ani štart do prvej jazdy, jazdil na 11. mieste, ale postupne sa prepracoval na 7. priečku. Zozadu sa natlačil až na Rakúšana Prammera. Na chvíľu si pozície vymenili, ale Jarovi sa nepodarilo 6. miesto uhájiť a opäť sa pred neho dostal Prammer.
„Aj napriek tomu, že trať bola dobre pripravená a celkom mi sedela, nešlo sa mi dobre.“
Druhá jazda Jarovi tiež nevyšla podľa predstáv. Už v 4. zákrute išiel k zemi a musel sa predierať od konca štartového poľa. Prišla ďalšia chyba a znovu pád. Do cieľa došiel nakoniec desiaty. Zisk 25 bodov z oboch jázd mu stačil na celkovú deviatu priečku a piate miesto v celom seriály.
![]() |
Richard Šikyňa (MX125)
Na prvom tréningu sa Richardovi podarilo dosiahnuť 3. najlepší čas. V kvalifikácii svoje umiestnenie spomedzi štartujúcich jazdcov ešte vylepšil a do jednotlivých jázd mohol štartovať z druhej najvýhodnejšej pozície. Samotný štart sa Rišovi vôbec nepodaril, keď do prvej zákruty vchádzal na poslednom mieste. Vynikajúcou jazdou sa postupne prepracoval až za vedúcu trojicu jazdcov, Denisa Poláša, Martina Krča a Filipa Podmola. Pri snahe o predbehnutie tretieho Poláša však urobil chybu a spadol. Vďaka náskoku o 4. miesto neprišiel, ale stratil možnosť výsledok ešte vylepšiť.
„Snažil som sa predbehnúť Poláša po preskočení dvojskoku, za ktorým nasledovala 180° ľavotočivá zákruta. V nej som ale nesprávne pribrzdil a šiel som k zemi.“
V druhej jazde bol Richard po štarte štvrtý, ale predbehol ho Čech Krištof Kouble. Štyri kolá pred koncom jazdy sa Richardovi podarilo pred českého jazdca prebojovať, no vedúca trojica
už mala nedosiahnuteľný náskok. Opätovné 4. miesto znamenalo tiež celkovú 4. priečku na pretekoch a 5. miesto v celom seriály.
![]() |
„Nebola to moja premiéra na tejto trati. A rovnako ako v minulosti, ani teraz sa mi nešlo dobre. Tak ako sa vám niekde jazdí dobre a trať vám vyhovuje, tak miestna nepatrí medzi moje obľúbené.“
Zdroj: Peter Kolek, Manažér tímu, MX Slovakia
Pridané: 02.10.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Tomáš Kohút z tímu MX Slovakia v „TOP 10“ najlepších motokrosových jazdcov sveta - Redakcia
- 16 ročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia vicemajster Slovenskej republiky - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!