Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 761 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

VR46 - motosvet.sk

Anketa:

Tvoja prvá motorka bola:

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Diskusia Diskusia k článku (27)  [Verzia pre tlač] Tlač

Rumunsko 2004 1/5

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 11.01.2005 Autor: Francuz
Čitatelia: 15007 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Kam sa vyberiem na tohtoročnú dovolenku, som mal jasné už dávno. Základ malo tvoriť Rumunsko a ďalej pokračovať cez Moldavsko na ukrajinský Krym. No, ale čo človek mieni, osud mení...

Plánovaný termín odchodu padol a jediné voľné dva týždne, kedy môžem ísť, sú už za sedem dní. Takže mi je jasné, že víza sa mi už vybaviť nepodarí. Zbohom Moldavsko a Ukrajina.
Jediné,čo ostalo nezmenené, je zostava. Ja, priateľka Daniela a XRV 750. Príprava motorky netrvala nijako dlho, výmena oleja, brzdovej kvapaliny, platničky. Po minuloročných skúsenostiach s balením už neboli žiadne problémy, tri kufre a tankvak stačili v pohode.

Sobota 26.6.2004, 653 km, Trnava-Štúrovo-Budapešť-Szeged-Nadlac-Arad-Temešvár-Resita-Semenic

Maďarsko preskočím, nie je veľmi o čom písať, hádam len to, že som si zabudol kúpiť diaľničnú známku. Myslel som, že ešte stále fungujú na diaľnici mýtnice, ale tie boli na moje prekvapenie zatvorené.
Do Rumunska vstupujeme cez hraničný prechod Nadlac. Sú tu dosť dlhé rady, samozrejme sa predbiehame. Chvíľkové čakanie využívame na nákup v duty free. Camelky za 34 Sk je paráda, no nie? Ani nie za hodinu som zistil, že v trafike v Rumunsku sa predavajú za 28.
V hraničnom mestečku Nadlac žije početná slovenská komunita, v pohode sa v obchodoch a reštauráciach dohovoríte po slovensky. V hoteli, kde meníme svoje prvé eurá, sa v ten večer chystá slovenská svadba.
Pokračujeme cez mestá Arad a Temešvár až do Resity po hlavných cestách. Tu odbočujeme do nášho dnešného cieľa, lyžiarskeho strediska Semenic a na kvalite ciest je to hneď poznať. Asi o 17-tej sme našli príjemný chatový tábor, chatky po 400 Sk. Večer trávime na terase v miestnom bare s fľašou vynikajúceho sladkého červeného rumunského vína.

Nedeľa 27.2.2004, 350 km, Semenic-Slatina Tumis-Orsova-Dubova-Kazanská súteska-Drobeta Turnu Severin-Tatgu Jiu-Horezu

Ráno vyrážame asi o 8:00. Nechce sa mi vracať sa späť do Resity a tak radšej volím asi 40 km neistej cesty, po ktorej by som sa mal dostať na hlavný ťah Caransebes-Orsova. Prvých 5 km ma prekvapil nový asfaltový koberec, ktorý onedlho vystriedali takzvané mačacie hlavy. Už som začínal tušiť, že to pôjde len k horšiemu. Po kilometri začala tá pravá divočina - cesta po ktorej chodia asi len lesné stroje a trvalo to asi 30 km.

Naokolo len pár salašov s ovcami a pár psov, ktoré si nenechali príležitosť nás nahánať. Ale tie výhľady stáli za to.
V motoreste na hlavnej ceste dávame rýchle raňajky a pokračujeme do Kazaňskej sútesky pri dedine Dubova na rumusko-juhoslovanskej hranici. Jej steny sú miestami až 600 metrov vysoké. Dunaj tu vytvára neskutočné scenérie.


V skale sme objavili veľkú vytesanú tvár Decebala. Bol to náčelník dáckych kmeňov, ktorí sú údajne predkovia Rumunov.
Späť sa vraciame cez Orsovu a mesto Drobeta Turnu Severin, kde Rumuni vybudovali na Dunaji veľkú hydroelektráreň.. Je to vážne kolos a priamo na jej hrádzi je hraničný prechod do Juhoslávie.
Cieľom našej dnešnej cesty je mestečko Horezu a príjemný hotel v centre za 400 Sk. Večer padla za obeť dalšia fľaška červeného.

Pondelok 28.6.2004, 350 km, Horezu-Ramnicu Valcea-Caciulata-Pitesti-Gaesti-Targoviste-Ploiesti-Snagov

Dnes by sme mali celý deň chodiť po valašských kláštoroch. Začíname v Horezu, čo je najväčší kláštorný komplex vo Valašsku. Neviem, ako to opísať ale je tu krásne.

>

Pridané: 11.01.2005 Autor: Francuz pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (27)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vyhraj Harley-Davidson Iron 883 za jedinú esemesku!

Adamoto T9 125

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: FesterNZ
Traja kamaráti vylovia zlatú rybku. Ako to tak býva, každý dostane tri želania:
Prvý hneď vyhŕkne: "Chcel by som miliardu euro!". V sekunde mu zapípa mobil a na účte v banke má miliardu euro, tridsaťpäť centov.
Druhý sa zamyslí a povie: "Chcel by som byť najbohatší človek na svete!". Bums, v ruke drží certifikát o tom, že jeho netto hodnota je niekoľko sto miliárd eur.
Tretí sa uškrnie a hovorí: "Ja by som chcel, aby sa moja ľavá ruka vkuse točila dozadu." Rybka sa začuduje, ale okej, ruka sa mu krúti dokola.
"Počúvam druhé želania", hovorí rybka.
"Chcem mať za ženu tú najväčšiu šupu na svete!". Tak sa aj stane, zrazu je okolo neho omotaná strašná buchta a zamilovane na neho pozerá.
Druhý premýšľa a hovorí: "Chcel by som byť tak charizmatický a šarmantný, aby ma chcela každá žena na svete." . Tak je. Prvého žena sa v momente otočí na neho a žmurkne.
Tretí sa potmehúdsky usmieva a hovorí: "Chcem, aby moja pravá ruka vkuse rotovala dopredu!" Rybka si poškrabe plutvičkou hlavu, ale budiž, týpkovi sa točia ruky jak ventilátor.
Rybka prehovorí: "Dobre si to rozmyslite, toto je vaše posledné želanie!"
Prvý si pošrkiabe bradu a hovorí: "Chcem mať železnú imunitu, nikdy nič zlomené a byť úplne zdravý do konca života". Bum, jeho jebáky zmizli, skolióza nikde, zahodí okuliare a vybavené.
Druhý: "Chcel by som naveky mať 29 rokov, aby som nezostarol ani deň!"
Tretí sa udrbáva a hovorí: "Chcel by som, aby sa mi furt kyvkala hlava dopredu-dozadu jak retardovanému ďatľovi!".
Rybka už ani nepremýšľa a splní mu to, zatočí sa a zmizne.
Po rokoch sa všetci traja stretnú a referujú si, ako sa im žije.
Prvý neskrýva nadšenie: "Chalani, som zahojený na X generácií dopredu, vrátane najširšej rodiny. Doteraz som ani nezakašlal a tuto Ivana je v posteli jedna nenásytná štetka!!!"
Druhý pokýve hlavou: "Ja som založil niekoľko desiatok charít a ani sa to neodrazilo na mojich peniazoch. Pomáham svetu a som aj tak najbohatší široko ďaleko, plus ma ľudia lúbia. A hej, Ivana je celkom šupa v posteli, môžem potvrdiť..."
Obaja pozrú na tretieho, ktorý vchádza do miestnosti, kýve rukami jak ringišpíl a mykajúc hlavou hovorí:
"Chalani, ja som to asi dojebal... "

Ďalšie vtipy »