Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 206 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 3340
Áno, to sú terény kam patrí: 58% (1926)
Nie, južná amerika je super: 42% (1414)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Slovakia MX&QUAD Championships – Motocorse Cup 2015 - GBELY

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 18.09.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1982 [Šport - Motocross]

Na Záhorí sezónu 2015 štartovali, na Záhorí ju aj ukončili. V prachu, blate, v slnku aj daždi, od Šaštína-Stráží, cez Beckov, Sverepec, Lovčicu-Trubín a Čataj až po Gbely. Taká bola tohtoročná púť seriálu štvorkoliek a motokrosu Slovakia MX&QUAD Championships – Motocorse Cup 2015.

Seriál článkov - Motocorse cup 2015:

| Seriál článkov: Motocorse cup 2015

Štvorkolkári a motokrosári sa v septembri stretli posledný krát v tomto roku na záhoráckych ílovitých pieskoch v motokrosovom areáli pri Gbeloch. V poradí na šiestych pretekoch seriálu Slovakia MX&QUAD Championships – Motocorse Cup 2015 sa na štart postavilo dovedna stodeväťdesiat jazdcov.

Gbelská motokrosová trať je špecifická práve svojim ílovo – pieskovým povrchom, ktorý počas noci kropil dážď a jazdci sa po rannom zoznamovacom tréningu tešili na kvalifikáciu a dve ostré finálové jazdy. Na ílovom piesku sa totiž jazdí úplne inak, ako na klasickej hline a blate.

Okrem slovenských jazdcov tam bola aj silná medzinárodná zostava. Z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska. Príjemne prekvapili najmä poliaci, ktorých sa dostavila viac ako desiatka jazdcov, tak na štyroch ako aj na dvoch kolesách a svojim štartom pomiešali tabuľkové poradie, najmä na horných priečkach ročníkovej štatistiky. Väčšina zlatých pohárov posledných pretekov seriálu Slovakia MX&QUAD Championships – Motocorse Cup 2015 bola totiž ich korisťou. Excelovali vo štvorkolkových triedach hobby a senior, no a na dvoch kolesách v oboch hobby kategóriách, vo veteránoch nad 50 rokov a aj v triede profesionálov.

Slovakia MX&QUAD Championships 2015 – Motocorse Cup - GBELY

Poďme si však gbelské preteky rozmeniť na drobné. Ako prví sa na štartovaciu rampu postavili štvorkolkári v tredach hobby open, senior a junior2. V hobby openoch bojovali do poslednej chvíle poliak Konrad Piechota /110/ a slovák František Badžgoň /244/, no druhá jazda bola korisťou Piechotu, takže výhra zo Záhoria putovala do Poľska. Medzi pánmi seniormi sa objavil ďalší poľský jazdec Miroslav Wojnowski/144/, ktorý suverénne vyhral obe finálové rozjazdy, pred Rolandom Karsaiom/177/ z Maďarska a tretím, slovákom Romanom Brúderom/25/ z Bratislavy. V juniorke dvojke mal zlato isté mladý čech z Karlových Varov, Denis Šetek/16/. Pretože jeho dvaja rivali Salač a Havran v Gbeloch neštartovali a on vo svojej kubatúre jazdil sám.

Slovakia MX&QUAD Championships 2015 – Motocorse Cup - GBELY

Na dvoch kolesách, v triede MX Open začiatočník, bolo na štarte husto, no bol to hlavne súboj medzi troma slovákmi, myjavčanom Lukášom Zmekom/196/, Patrikom Beláňom/376/ z Hornej Nitry a sverepčanom Lukášom Krčmárikom/15/. Aj keď Krčmárik vyhraj druhú finálovú jazdu, v konečnom súčte ho tromfol Zmeko. Beláň dojazdil tretí.

Slovakia MX&QUAD Championships 2015 – Motocorse Cup - GBELY

V začiatočníckej MX2-jke bojovali medzi sebou Dávid Snopek/95/ a Patrik Kosec/108/, no pád posunul Dávida v prvej jazde k nižším miestam v cieli, celkovo však dojazdil tretí. Kosec druhý a vítazstvo v Gbeloch zaknihoval Marek Tekel/179/. Po začiatočníkoch štartovali spolu páni veteráni v triedach MX4 a MX4plus, teda štyridsiatnici v jednej a päťdesiatnici a starší v druhej triede. Výkon šaštínčana Ivana Černého/22/ zatienil nejedného mladšieho junca, doslova lietal nad traťou. Na chrbát sa mu pozeral poliak Marek Jaskuski/9/ a aj ďalší dvaja slováci, Anton Volek/303/ a Robin Zigo/123/. V pánoch veteránoch najstarších zasvietil poľský jazdec Janusz Spievok/2/. Doslova systémom Veni-Vidi-Vici, teda prišiel, videl, zvíťazil. Sekundovali mu Ivan Rusnák/99/ a Dušan Bibis/202/.

K veľkej zmene došlo v najmladšej štvorkolkovej triede quad junior 1, ktorá sa stala trofejou mladého slovenského jazdca Adama Vanka/131/ v oboch finálových jazdách. Opavčan Honzík Brhel/41/, mimochodom líder ročníka 2015, sa mu tentokrát pozeral len na chrbát. Na treťom mieste dojazdila Laura Mitášová/88/, na štvrtom Alex Jantoš/68/ a skupinu uzavrel Jirko Brhel/44/, ktorý v tomto roku zbiera svoje prvé skúsenosti.

Slovakia MX&QUAD Championships 2015 – Motocorse Cup - GBELY

Rušno bolo aj v najmladších motokrosových triedach MX65 a MX85. medzi najmenšími bol najväčšou hviezdou ilavčan Marek Nikalas/400/, no zahanbiť sa nedala ani slečne motokrosárka Natália Bundová/222/, ktorá doajzdila na druhom mieste, pred Adamom Helikom/202/. V osemdesiatpäťkách si prvenstvo suveréénne vyjazdil maďar Norbert Klaus pred Márkom Harcsom/116/ a Daliborom Machom/22/. Na štartovaciu sa postavili aj najštvorkolkári v kategóriách quad profi a elite. V profi štvorkolkách si svoj triumf nenechal ujsť český jazdec a niekoľkoročný líder tohto seriálu Dan Picmaus/74/, ktorý momentálne nemá konkurenciu na tratiach ani v Čechách, ani na Slovensku. O druhée a tretie miesto sa pobili slováci Adam Crman/86/ a Denis Vanko/131/. úspešnejší v Gbeloch bol Crman. V elitoch sa na špicu postavil opäť mladý maďar Kristóf Karai/6/, no dýchať mu nedali v oboch jazdách slovák Patrik Gál/1/ a poliak Marcin Nawrot/221/.

Slovakia MX&QUAD Championships 2015 – Motocorse Cup - GBELY

Poľská hegemónia pokračovala aj v ďalších motokrosových triedach MX Open hobby a MX2 hobby. V hobby Openoch o prvenstvo bojovali Mateusz Drobny/351/ a slovák Lukáš Golej/35/. V konečnom súčte mal viac bodov Drobny, takže víťazný pohár opäť v poľských rukách. A rovnako to bolo aj v hobíkovskej MX2-jke, kde päťdesiat bodov ukoristil oboma víťaznými jazdami ďalší poliak Krzystof Grzegorz Nieciag/149/. Druhý skončil slovák Matej Mackovič/9/ a tretí čech Roman Skoček/113/.

K poľskej dokonalosti to v triede MX profi dotiahol aj Damian Kois/833/, na ktorého chrbát sa na gbelských pieskoch pozerali slováci Patrik Gavlík/65/ a Pavol Berec/14/. Krásne súboje predviedli aj mladí motokrosoví juniori jazdiaci v kubatúrach 125 a 250. V tej silnejšej to bol domáci jazdec Šimon Jošt/53/, ktorý prvenstvo ukoristil Christoferovi Mudranincovi/112/, zverencovi úspešného motokrosára a v súčasnosti trénera Dušana Predanocyho. Jeho ďalší krosový učen, čech Ladislav Kolaja však držal víťazný pohár na bedniach v stodvadsaťpäťkách. Druhý dojazdil Jozef Posluch/52/ a tretí poliak Michal Spiewok/243/.

Slovakia MX&QUAD Championships 2015 – Motocorse Cup - GBELY

S Gbelmi je za štvorkolkármi a motokrosármi aj piata sezóna seriálu Slovakia MX&QUAD Championships. Opäť potvrdila zvyšujúcu sa popularitu crossu na dvoch aj štyroch kolesách a všetci sa už tešia na novu sezónu.

text: Maroš Palesch
foto: Ján Buchel

Slovakia MX&QUAD Championships 2015 – Motocorse Cup - GBELY

Pridané: 18.09.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - Motocorse cup 2015:

| Seriál článkov: Motocorse cup 2015

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria