ISSN 1336-6491 | Online: 2128 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15871)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

97.ročník ISDE v Argentíne ovládli jazdci USA, náš medzinárodný klubák 16-ty

Pridané: 15.11.2023 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1859 [Šport - Enduro]

V Argentínskom San Juane v sobotu záverečným motokrosom vyvrcholil 97.ročník Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE 2023. USA získali hlavnú trofej vo svetovej súťaži trophy teamov a taktiež vyhrali i súťaž ženských trophy teamov. V dramatickom záverečnom motokrose získalo prvenstvo v súťaži juniorov o striebornú vázu Francúzsko. Slovenský klubový Gottbros team obsadil v súťaži 77-tich klubových tímov 16.priečku.

97.ročník ISDE v Argentíne 2023

Celých šesť dní patrilo prvenstvo v súťaži trophy teamov v San Juane tímu USA: Taylor Robert, Johnny Girroir, Dante Oliveira. Od prvého dňa nedali nikomu šancu a suverénnym spôsobom vyhrali hlavnú súťaž ISDE v Argentíne. Pri všetkých troch víťazstvách USA v trophy tímoch bol Robert Taylor, ktorý oznámil svoj odchod z profesionálnej súťažnej scény. “Bol to pre nás týždeň snov.” povedal dojatý Robert. „Každý deň sme robili všetko na 100% a vždy sme sa snažili, aby sme všetci štyria boli čo najviac v prvej desiatke. Bola to pre mňa neuveriteľná cesta. Pomohol som USA vyhrať našu prvú ISDE v roku 2016 a teraz to bude moja posledná. Som smutný, že táto kapitola končí, ale som aj šťastný, že už končím. ISDE sú neuveriteľné preteky!“ Na druhom mieste skončil tím Francúzska a na treťom Veľká Británia. Čile si zapísala historický výsledok za štvrté miesto a na piatom mieste skončila Venezuela, ktorá bola posledným tímom, v ktorom videli všetci štyria jazdi cieľ.

Víťaz TT tím USA - 97.ročník ISDE v Argentíne 2023

Záverečný motokros v súťaži Junior World Trophy bol naozaj dramatický. Švédsko, ktoré po piatich dňoch suverénne od prvého dňa viedlo, štartovalo do motokrosu s 20 min. náskokom. Bolo jasným favoritom na víťazstvo. Avšak v polovici motokrosu došlo k technickým problémom jazdca tímu Albina Norrbina. Ďalších dvaja jazdci tímu sa mu snažili pomôcť, avšak tým sa náskok tímu zmazal. Mladí Francúzi v Argentíne opäť potvrdili, že ISDE končí až záverečným motokrosom. Po problémoch Švédov práve Francúzsko v zložení Thibaut Giraudon, Antoine Alix, Leo Joyon získalo prvé miesto v Junior World Trophy. Mladíci z tímu USA záverečný motokros vyhrali a celkovo obsadili druhé miesto a zdrvené Švédsko skončilo na koniec tretie. Na štvrtom mieste skončila Argentína a na 5.mieste ČR v zložení: Zdeněk Pitel, Jaroslav Kalný, Robert Friedrich.

Juniorský tím Francúzska - 97.ročník ISDE v Argentíne 2023

V súťaži FIM Women’s World Trophy tím nastupovali dievčatá USA do záverečného motokrosu so 4 hodinovým náskokom. Napriek tomu Brandy Richards, Korie Steede a Rachel Gutish vyhrali aj motokros a suverénne vyhrali ženskú súťaž ISDE 2023. B.Richards: „Celý týždeň sme tvrdo pracovali, ale vždy sme sa sústredili na to, aby sme došli do cieľa komplet. Som veľmi hrdá na to, čo sme tento týždeň dosiahli a na túto ISDE budeme ešte dlho spomínať.” Je tomu tak, veď v ženskej súťaži došiel do cieľa kompletný tím len tím USA. Na druhom mieste skončila Austrália a na treťom kontinentálny tím FIM Latinská Amerika. Prvú päťku uzatvára Francúzsko a Argentína.

Women’s World Trophy  USA - 97.ročník ISDE v Argentíne 2023
Women’s World Trophy USA - 97.ročník ISDE v Argentíne 2023

V súťaži klubových tímov zvíťazil XC Gear tím z USA. Trojica Josh Toth, Ryan Surratt a Austin Serpa bola tento týždeň v San Juane nezastaviteľná, vyhrala každý súťažný deň. Josh Toth získal i prvenstvo v individuálnom hodnotení jazdcov klubových tímov.

Gottbros team, ktorý sa skladal z dvoch českých jazdcov s licenciami SMF: Martin Gottvald, Petr Borkovec a maďarského jazdca Norberta Jägera skončila v konečnom poradí na 16. mieste zo 77 štartujúcich tímov. Najlepšie z trojice jazdcov tímu dojazdil podľa predpokladu nestor súťaži enduro Martin Gottvald, ktorý v absolútnom individuálnom hodnotení jazdcov figuruje na 31.mieste a vo svojej triede C1 skončil 12-ty. Petr Borkovec skončil 34 v triede C1 a celkovo 88. Norbert Jäger skončil v triede C3 28. a celkovo 115.

Náročný 97. ročník ISDE teda skončil a už sa začalo na prípravách 98. ročníka medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže v Španielsku v roku 2024.