Anketa:
Dakar 2006 – Katroš celkovo deviaty!
ZdieľaťPridané: 05.01.2006 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 4755 [Šport - Rally]
Jaro síce skončil etapu až na štrnástom mieste, v celkovom poradí si však znova polepšil.
6. etapa: Tantan – Zouerat
Dnešnú etapu vyhral Čilan De Gavardo nasledovaný Salom a Pujolom. Despres prišiel až siedmy a máme správu o jeho nehode a zranení, vraj ma zlomenú kľúčnu kosť.V prvej trojke celkového poradia nenastala okrem väčších časových rozdielov žiadna zmena.
Jaro skončil na spomínanom štrnástom mieste, ale celkovo sa posunul na deviate, čo je veľmi potešiteľný výsledok.
Jazdci do dnešnej etapy štartovali od 1.40 v noci. Jaro štartoval o 1.58 miestneho času. „V noci bola neskutočná zima“ – hovorí Jaro. „Selektívny úsek sme prešli v svižnom tempe aj vďaka veľkej zime. Na štart časovky sme sa tak dostali vedúca skupinka vyše hodiny pred štartom meraného úseku. Organizátori tam našťastie mali postavené stany, v ktorých sa dalo pred štartom zdriemnuť. To sme na tú hodinku využili asi všetci, čo sme došli skôr.“ Dodal Katro.
„Dnes na časovke bolo skál našťastie minimum. Jazdilo sa veľa po tvrdých zaschnutých korytách riek, tvrdších peiskoch, ako aj po dunách. Už je to dakar, ako má byť“ tešil sa Jaro.
„Prvých 220 kilometrov časovky som s rýchlosťou pod 150 km/h azda ani nešiel. Väčšinu etapy som tak ako včera odjazdil sám, iba ak som niekoho dobehol, tak som sa chvíľku viezol spolu s ním. Aspoň sa zlepšujem v navigácii, čo sa zíde v nasledujúcich etapách stále častejšie.“ Uviedol pre domovský Environ Servis Moto Team jeho jazdec hneď po dojazde etapy.
Na otázku šéfa tímu, či plánuje dnes meniť motor, Jaro odpovedal: „Radil som sa s Tatrovákmi, ako aj s mechanikmi, ktorým sa zvuk motora pozdáva a aj ja cítim, že ide skvele. Nechcem to však zakríknuť, nakoľko je zajtra siedma etapa, ktorá bola pre mňa naposledy smoliarska. Mechanici sa však obávajú, že nový motor nepôjde tak pekne, ako tento, že vraj je ho škoda zatiaľ meniť. Dám na nich. Zajtra ho prekontrolujú podrobne znova a opätovne sa zváži možnosť a potreba výmeny. Ak bude všetko dobré, tak plánovaná generálka sa uskutoční v deň voľna.“
„Celkovo je súťaž oveľa ťažšia ako bola pred šiestimi rokmi,“ skonštatoval Jaro na záver. Je nadmieru spokojný s výsledkami.
![]() |
Jaro v európskej etape |
Včerajšia piata etapa bola skutočne náročná. Sám Jaro povedal: „Takúto etapu s tak hrozným povrchom a tak veľkými kameňmi som ešte na dakare nezažil a to nie len tohto roku, ale aj v predchádzajúcich ročníkoch, na ktorých som sa zúčastnil. Trať bola samý kameň a skaly, celá rozbitá. Celú motorku mám po tejto etape roztrasenú. Dnes sa mi podarilo aj niekoľkokrát spadnúť a to aj napriek tomu, že neprepínam sily a stále sa snažím ísť na istotu a nesúťažiť naplno“. Zároveň ale dodáva: „Konečne prvá etapa tohtoročného dakaru, počas ktorej bolo konečne teplejšie počasie. Doposiaľ bolo stále ráno pri štarte okolo bodu mrazu a omnoho teplejšie nebolo ani počas dňa“.
Ako sme vás dnes ráno informovali, Zsolt Szilveszter utrpel vážne zranenia pri nehode. Meno druhého havarovaného jazdca sme omylom uvideli Ákos Varga, ktorý je však v poriadku a dokončil aj dnešnú etapu. V skutočnosti havaroval Peter Kátai, ktorý má zlomenú stehennú a kľúčnu kosť a tým pádom nepokračuje v rely.
Jarova nehoda nebola vážna, je v poriadku a na motorke nie je veľa čo opravovať: „Pri jednom z pádov sa mi podarilo zlomiť predný plast v časti, kde je logo hlavného sponzora Environ Servis. Ďalej sa trošku poškodil výfuk, nie je to však nič vážne, plast zvarím zváračkou na plasty a všetko pouťahujem a skontrolujem“.
![]() |
Katroš ideš!!! |
Zajtra jazdcov čaká takmer tradičná etapa končiaca v Atare merajúca 521 km, z toho na takmer 500 kilometroch budú súťažiaci pretekať.
![]() |
Profil siedmej etapy zo Zoueratu do Ataru |
![]() |
Katroš |
Pridané: 05.01.2006 Autor: Peter Fischer Zdieľať
Súvisiace články:
- Dakar 2006 - Katriňák si polepšil! - Herghott
- Dakar 2006 - prvé problémy - Herghott
- Dakar 2006 – v tretej etape Katriňák na 15. mieste! - Herghott
Ďalšie články tohto autora:
- Alpská porovnávačka: Norden, GS, Africa, Stelvio alebo GX?
- Na spojku môžeš zabudnúť! Nová technológia E-Clutch ju stláča za teba
- KTM predstavila 990 Duke - predné svetlo má ako zo Star Treku
- Štefan Svitko a Juraj Varga víťazi Hungarian Baja
- Koniec srandy. Budúci rok príde nová Kawasaki ZX-6R!
- Naživo: test novinky Honda CL500 zo Sevilly
- Legendárny V-Strom prichádza v terénnejšej verzii s 21-palcovým kolesom
- Plnokrvný turista za extra výhodné prachy - Honda NT1100 (2022)
- Futuristický teleport s nekonečnou výbavou - Kawasaki Ninja H2 SX SE (2022)
- Retro pre začiatočníkov - Kawasaki Z650RS (2022)
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!