Anketa:
Pridaj videoBosna cestou necestou 2021 - Video
ZdieľaťPridané: 16.02.2022 Pridal: KaTeM
Čitatelia: 4703 [Vaše videá - Cestovanie] Dĺžka: 17:54
Zostrih z nášho jazdenia v Bosne i Hercegovine v zostave Triumph Tiger 800 XCx, Triumph Tiger 900 RallyPro a KTM 1290 Adventure R. Počas 8 dní sme navštívili známe miesta ako Štrabački buk, Ramsko, Šatorsko, Blidinje jazero, bobovú dráhu v Sarajeve, Mostar, ale aj iné menej známe úchvatné miesta a trasy.
Hudba:
Body ktoré sme navštívili:
Mostar
Opustená bobová dráha v Sarajeve
Lukomír - Najvyššie položená dedina v BiH
Pamätné miesto Srebrenica
Trasa Mostar - Blidinje jazero
NP Una
Letecká základňa Željava
Vodopád Štrbački buk
Šatorsko jezero
Janjske Otoke
Kríž na Humu, Mostar
Ruina hotelu Igman
Vyhliadka na najväčší kaňon v Bosne z dedinky Lukomir
Zákruta nad kaňonom, ak nedobrzdíš treba padák ;-)
Cesta R435 - Nevesinje - Boračko jazero
Vrch Trebevič (1629 m)
Zelengora
Veliki Vitorog (1906 m)
TOP trasa v Bosne: Luka - Lukomir
Trasa Kupres - Ramsko jezero
Ďalšie videá od tohto autora:
Diskusia:
Zobrazujem diskusiu k videu: Bosna cestou necestou 2021

Bosna cestou necestou 2021
Chalani, perfektné videjko. Páči sa mi, že si pridal aj popis miesta, kde ste točili. Presne v tomto duchu si predstavujem moto dovolenku. |
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!