Anketa:
Seriál článkov: Jawa Jižní Amerikou 2016
- Novinky
- Testy a predstavenia
- Mototuristika
- Šport
- História
- Vaše stroje
- Technika
- Bleskovky
- Najnovšie Články
- Ostatné Články
Zobrazujem články 1 až 15 z cekového počtu: 6.
16.04.2017 - Filip Kadlec - KafiJKP Čitatelia: 6537 [Mototuristika - Amerika - Cestopis]

Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů - skrz poušť Atacama až na bájné Machu Picchu
Nekonečná poušť, záplavy v Peru, bájné Machu Picchu i přejezdy obrovských And, tohle všechno i mnohem více zažila naše Jawa od posledního článku, který jste četli. Jak to vše zvládla? Co nás potkalo a kde se nám líbilo nebo nelíbilo? Pohodlně se usaďte, pustíme se do toho.
06.02.2017 - Filip Kadlec - KafiJKP Čitatelia: 4115 [Mototuristika - Amerika - Cestopis]

Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů - krásná Patagonie
Jak se jede krásně, když si motor pod námi jen ševelí. Sice to trvalo trochu déle a udělalo nám to tlustou čáru přes rozpočet, ale to k cestování občas patří. Zrovna sedíme ve stanu pár set kilometrů od konce světa, protože místo nebe je ocelová placka a uvědomuji si, že Vám vlastně dlužím malou exkurzy do hlubin mého motoru. Nasaďme si bílé pláště a vyrazme do Laboratorio Jawa.
07.01.2017 - Filip Kadlec - KafiJKP Čitatelia: 7126 [Mototuristika - Amerika - Cestopis]

Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů – Bolívie
Všichni nás od Bolívie odrazovali, protože je prý nebezpečná. Je tomu opravdu tak? Pojďte se s námi přesvědčit o opaku, protože Bolívie byla neskutečně kouzelná!
06.12.2016 - Filip Kadlec - KafiJKP Čitatelia: 5398 [Mototuristika - Amerika - Cestopis]

Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů - Po měsíci v Argentině
Na hranicích s Bolívií v městečku La Quiaca trávíme celý den na pomalé Wifi, abychom nahráli alespoň jedno video s rozhovorem s krajany ze Saenz Peni. Alespoň mámem dost času vás provést naším dobrodružstvím za poslední měsíc. Stalo se toho hodně, takže nasadit helmy, nakopnout Jawičku a jedeme!
04.11.2016 - Filip Kadlec - KafiJKP Čitatelia: 5662 [Mototuristika - Amerika - Cestopis]

Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů - Argentina
Jen co jsme se po třech týdnech zabydleli, tak vyrážíme konečně na cestu. Čekání bylo dlouhé, ale jako každá mince, mělo i toto svou kladnou stránku. Ochutnali jsme místní jídlo a poznali místní Jawaře. Jaké to bylo? Pohodlně se usaďte a já Vám budu vyprávět.
07.09.2016 - Filip Kadlec - KafiJKP Čitatelia: 5413 [Mototuristika - Amerika - Plánované]

Jawa Jižní Amerikou 2016 ve stopách Čechů
Snad každý alespoň jednou přemýšlel o tom, jaké to je, žít v zahraničí. Více než 30 000 Čechů se rozhodlo udělat první krok a přestěhovali se do Argentiny. Žije se tam lépe než u nás?

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!