Anketa:
V MotoGP už len Bridgestone
ZdieľaťPridané: 20.10.2008 Autor: Kristián Tino Dudík
Čitatelia: 3295 [Šport - MotoGP]
Predpoklady sa stali realitou. Od roku 2009 budú môcť jazdci tohto šampionátu používať výhradne pneumatiky japonského výrobcu Bridgestone a to až do roku 2011.
Bridgestone urobil za posledné roky obrovský pokrok vo vývoji pneumatík pre triedu MotoGP a Michelin pomaly, ale isto prestával držať krok. Následkom bol prechod Valentina Rossiho (a neskôr Daniho Pedrosu) práve k značke, ktorá vyhrala spolu s Casey Stonerom v roku 2007 titul majstra sveta. To ale určite nie je dôvod, prečo Michelin ide takpovediac z kola von. Na jednej strane je to určite zvýšenie dramatickosti tejto, v posledných rokoch takmer vyhynutej triedy, pretože doteraz tímy z popredných miest dostávali pneumatiky „na mieru“ a na satelitné tímy sa dostal v podstate len druhoradý materiál, čím bola ich konkurencie schopnosť značne obmedzená. Toto je tým pádom minulosťou a v roku 2009 až 2011 budú mať všetci jazdci podmienky úplne rovnaké, takže je v celku pravdepodobné, že na pódiu sa nebude striedať päť- šesť rovnakých mien celú sezónu a MotoGP bude znova pozerateľné.
![]() |
Rovnaký systém platí už v svetových superbikoch, kde je jednotným dodávateľom Pirelli a myslím si, že to bol krok správnym smerom. Dopredu ale vystupuje otázka, či z hľadiska konkurenčného prostredia a tým aj vyšším tlakom na inováciu nie sú lepšie značky dve a neprichádzame tak o nové technológie, ktoré môžu posunúť závody ešte ďalej, k lepším časom a možno aj lepším pneumatikám, ktoré obúvame na vlastnú motorku. Bridgestone síce tvrdí, že bude aj naďalej na svojich „gumách“ pracovať, ale bol to práve on, kto porazil Michelin.
Pridané: 20.10.2008 Autor: Kristián Tino Dudík Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Skúsenosti s prilbou Suomy Vandal
- Dvaja noví pekelníci CBR125R a CBR250R
- Legenda CBR600F je späť
- 3 x Honda CBR priamo zo Sevilly
- Čo jej obuť: Športové pneumatiky
- Čo jej obuť: Športovo-turistické pneumatiky
- Veľa muziky za málo peňazí - Honda PCX
- Krátky test BMW lokomotív R1200RT a K1300GT
- Test cestovného Bandita Suzuki GSX 1250 FA
- Kombinéza RR Edition od 4SR
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!