Anketa:
Ural Cross - vážny dobrodruh
ZdieľaťPridané: 06.04.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 14856 [Bleskovky - Predstavujeme]
Jedná sa o modifikáciu známeho modelu Sportsman, na ktorý bola namiesto štandardnej lodičky namontovaná Crossová konštrukcia.
Tento model je určený pre dobrodruhov, ktorý svojho spolujazdca v sajdke nehodlajú nijako šetriť. Ural Cross je stroj do vážneho terénu, na rally, či cestu mimo civilizácie.
![]() |
Vhod Vám určite prídu vychytávky ako napríklad: dva tažné oká navarené na konštrukciu sajdky, dve objemné vodotesné a uzamkýnatelné skrinky, rezervné koleso, ochranný kryt motora, či kovová lekárnička. Za zmienku tiež stojí druhé demontovatelné madlo pred spolujazdcom, ktoré sa dá použiť aj ako nosič batožiny v zadnej časti sajdky. V rámci dalších doplnkov, je možnosť dovybavenia stroja lopatou, rezervným kanistrom na benzín, rôznymi držiakmi, nosičmi a chráničmi...
![]() |
Výbava:
- uzávierka pre dočasný náhon kolesa sidecaru
- predná kyvná vidlica
- chránič ľavého valca
- predná kotúčová brzda Brembo
- zadná a na kolese sidecaru bubnová
- crossová sajdka
- 2x tažné oko na sajdke
- vodotesné a uzamkýnatelné sktinky
- premontovateľné madlo sajdky
- rezervné koleso
- lekárnička
- ťažné lano
- kryt motora
- jedno dvojité kožené sedadlo
- ručná brzda
- prevodovka so spiatočkou
Farebné prevedenie:
- čierna s bielou linkou
- červená
- tmavo modrá
- zahradná zelená
- čierna s červenou
- olivová
- zelená matná
- NATO kamufláž
Technické údaje:
- 4T,dvojvalcový boxer,OHV,4V
- zdvihový objem 745cm3
- krútiaci moment 52Nm/4000ot/min
- max. výkon 29,6kW (40 HP) pri 5600ot/min
- max. rýchlosť 110km/h
- objem pal. nádrže 19l
- spotreba paliva 7,5l/100km
- prevodovka štvorstupňová + spiatočka
- pohotovostná hmotnosť 350kg
Cena pre rok 2010: 11 000,- € (s DPH)
Viac info: www.ural.sk
![]() |
Pridané: 06.04.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!