Anketa:
FIM Cup Superstock 1000: Tomáš Svitok bojoval na Silverstone aj s horúčkou
ZdieľaťPridané: 06.08.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3817 [Šport - Cestné Motocykle]
Na britskom okruhu Silverstone pokračoval spolu s Majstrovstvami sveta Superbikov seriál FIM Cup Superstock 1000, kde sa s českým tímom SMS Racing predstavil aj Slovák Tomáš Svitok, ktorého cieľom bolo nadviazať na body z predchádzajúceho podujatia v Brne.
Počas celého víkendu však Tomáš viac ako so súpermi musel bojovať s chorobou, pričom najviac vysiľujúcou bola horúčka. V kvalifikácii obsadil 25. miesto, v pretekoch si o päť miest polepšil a skončil dvadsiaty. O deň neskôr si pre chorobu a cestovanie ani poriadne nemohol užiť svoje dvadsiate narodeniny.
![]() |
Tomáš Svitok: „Na okruh sme dorazili už vo štvrtok a ja navyše v horúčkach, takže namiesto spoznávania trate ma čakala posteľ, v ktorej som ležal až do prvého tréningu. Ten sme mali nakoniec z technických príčin presunutý. Trať som poznal len z mapky, preto som sa zameral len na jej spoznávanie. Pred prvou kvalifikáciou sme predsa len nejaké nastavenie urobili, a tak som začal pomaly zrýchľovať. V sobotu ráno pršalo, tak pred druhou kvalifikáciou sme niečo len tak riskli a šiel som do toho. Žiaľ, bolo z toho len 25. miesto na štartovom rošte s veľkou stratou na prvého. Získali sme však ďalšie informácie a v nedeľnom warm upe som oproti kvalifikácii o sekundu zrýchlil. Štart pretekov mi nevyšiel podľa predstáv, ale stratu som začal doháňať. Nakoniec to bol pekný súboj s brazílskym tímovým kolegom Thirietom a Nórom Slettenom a v cieli z toho bolo 20. miesto. Pred každou jazdou ma postavili na nohy v Clinica Mobile, kde so mnou robili zázraky a ja som mohol hodinu fungovať bez teplôt a relatívne silný. No vždy keď prestali tabletky zaberať, padol som zase do postele. Bol to jeden z mojich najťažších víkendov, veľká vďaka však patrí tímu, ktorý mi aj tak dokázal motorku pripraviť na sto percent a navyše verili, že to zvládnem.“
![]() |
Zdroj: Richard Karnok, Foto: Petr Štola
Pridané: 06.08.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Vo Francúzsku na FIM Superstock 1000 Cup Jara Černého nahradí Svitok - Redakcia
- SK Energy – Fany Gastro: Jaro Černý nahradí v polovici sezóny 2013 Tomáša Svitka - Redakcia
- Tomáš Svitok v Monze vybojoval štyri body - Risso46
- Tomáš Svitok bude štartovať na ME v Misane! - Risso46
- Tomáš Svitok v roku 2008 v dvoch triedach! - Risso46
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!