Anketa:
Bonusový Fun Cup od Slovakia Racingu 19.10.2012
ZdieľaťPridané: 23.10.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3806 [Šport - Cestné Motocykle]
Hoci motocyklová sezóna už pred časom skončila, motorkári sa len ťažko zmierujú so skutočnosťou, že dlhé mesiace neosedlajú svoje motocykle. No keďže je počasie zatiaľ k vyznávačom jednej stopy zhovievavé a bolo by chybou predčasne zazimovať svojho dvojkolesového miláčika, v agentúre Slovakia Racing padlo rozhodnutie: Urobíme ešte jeden Fun Cup!
Preto sa v piatok 19. októbra na Slovakia Ring začali schádzať tí, ktorí sa pred časom domnievali, že sa s kamarátmi stretnú až na jar. A že bol tento Fun Cup skutočne tým správnym bonusom za vydarenou sezónou svedčí skutočnosť, že sa na mieste stretlo 114 motorkárov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Tradične ich to vďaka podpore partnerov stálo len osemdesiat „éčiek“ a keďže v tejto cene mali okrem klasických pretekov aj dvojhodinové preteky endurance, či transpondér a občerstvenie, rozlúčka s tohtoročnou sériou Fun Cupov to teda bola naozaj ako sa patrí! Keďže bol záujem naozaj veľký, organizátori sa rozhodli zmeniť trať a z dôvodu bezpečnosti sa podujatie neuskutočnilo na prvom variante okruhu, ale na najdlhšom, teda štvrtom variante.
![]() |
Motorkári boli rozdelení do troch skupín, pochopiteľne každá skupina absolvovala svoje preteky. V najrýchlejšej triede A potvrdil skvelú formu Rado Dulík, ktorý dokonca na druhé miesto odsunul nášho superbikového šampióna Vlada Ružu. Medzi béčkarmi si s tridsiatkou mužov poradila Maďarka Timea Vaslaki, v triede C bol najrýchlejší Marek Páleník. Tentoraz nie ako súperi ale ako tímoví kolegovia nastúpili do dvojhodinových pretekov endurance Dulík s Ružom a v cieli boli odmávnutí na prvom mieste. O veľkom záujme o vytrvalostné preteky svedčí skutočnosť, že na štarte stálo 26 tímov!
![]() |
V agentúre Slovakia Racing, ktorá má okrem Fun Cupov na svojom konte aj organizáciu tohtoročného úspešného Slovenského pohára, už teraz pripravujú sezónu 2013 a môžete si byť istí, že sa budete mať opäť na čo tešiť! Aj počas zimy môžete sledovať web www.slovakiaracing.sk a budete tak v centre najdôležitejších informácií.
Foto: ilustračné z predchádzajúcich pretekov
![]() |
Pridané: 23.10.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!