Anketa:
Martin Vaculík sa musel zmieriť so 4.miestom v Togliatti
ZdieľaťPridané: 23.07.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3405 [Šport - Plochá dráha]
V nedeľu pokračovala finálová séria Majstrovstiev Európy jednotlivcov na plochej dráhe svojim druhým podujatím v ruskom Togliatti. Do pretekov samozrejme zasiahol aj náš reprezentant Martin Vaculík, ktorý dokázal vyhrávať jednu jazdu za druhou, aby sa nakoniec, po zásahu rozhodcov, musel uspokojiť "až" so štvrtým miestom.
Martin Vaculík nastupoval do druhého podujatia finálovej série ME so ziskom siedmych bodov na predbežnom desiatom mieste. Po nevydarenom prvom kole v nemeckom Gustrowe a aj napriek ťažkému pádu zo švédskej Elitserien, veril, že výsledok bude oveľa lepší. Naznačoval tomu aj fakt, že Martin kvôli tomuto finálovému kolu štartoval v rámci ruskej plochodrážnej ligy v stretnutí Togliatti vs. Vladovostok ešte na konci júna. Dráhu, ktorá mu sedela už počas minuloročných Majstrovstiev Európy si vyskúšal, pričom nazbieral pre domácich 14 bodov, keď o neporaziteľnosť prišiel iba v jedinej jazde.
![]() |
To isté sa mu stalo aj včera. Základnú časť pretekov suverénne ovládol a peknými súbojmi dostával celý štadión do varu. Za najkrajší predbiehajúci manéver celého večera možno označiť práve ten jeho, keď sa vo svojej prvej jazde stretol s miláčikom ruského publika Emilom Sajfutdinovom a po slabšom štarte musel atakovať svojho ruského súpera, cez ktorého sa nakoniec aj dostal. V ďalšom priebehu Martin vyhral tri jazdy za sebou, v ktorých dokázal za seba odsunúť aj trojnásobného svetového šampióna Nicki Pedersena, či poľskú star Tomasza Golloba. Vo svojej poslednej jazde základnej časti pretekov po slabom štarte sa náš pretekár ocitol na poslednom mieste. Dravou jazdou sa však dostal tak cez Dána Larssena ako aj ruskú divokú kartu Vitalija Bielousova, no na Lotyša Maxima Bogdanovsa už nestačil. Aj napriek tomu si vybojoval priamu účasť vo Veľkom finále spoločne s Emilom Sajfutdinovom. Naopak, ďalší štyria pretekári museli absolvovať jazdu poslednej šance o dve miesta vo finále. Tú vyhral Poliak Patryk Dudek, pred Nicki Pdersenom a ďalším Dánom Petrom Kildemandom. Na poslednom mieste došiel do cieľa stále sa lepšiaci chorvátsky multišampión Juriac Pavlic.
Finále už nášmu pretekárovi nevyšlo podľa priania. Martin sa dostal z výjazdu prvej zákruty do kontaktu s Niki Pedersenom, čo využil tento skúsený dánsky pretekár a vidiac, že prichádza o lepšie umiestnenie, spadol. Jazda bola prerušená a z opakovaného štartu bol ako pôvodca pádu Pedersena vylúčený Martin Vaculík. Ten v návale rozčúlenia síce telefonoval hneď rozhodcovi, no na vylúčení sa nič nezmenilo. Opakovaný štart ovládol Patryk Dudek, no ostrieľaný Pedersen išiel nezadržateľne dopredu, aby si po nemeckom Gustrowe pripísal ďalšie víťazstvo. Cez Poliaka sa dostal aj domáci Sajfutdinov, ktorý skončil nielen druhý v pretekoch, ale patrí mu aj priebežné druhé miesto v šampionáte.
![]() |
Martinov perfektný zisk 14 bodov sa nakoniec premietol aj v priebežnej tabuľke, kde sa s 21 bodmi posunul z desiateho miesta na štvrté, keď pred poslednými dvomi finálovými kolami stráca šesť bodov na vedúceho Nicki Pedersena. Pozícia obhajcu titulu je síce ťažká, no možno si spomenúť na minulý rok, keď Martin strácal ešte pred posledným kolom šampionátu v poľskom Rzeszówe päť bodov na spomínaného Pedersena a aj napriek tomu ho stihol poraziť a stať sa majstrom Európy.
Najlepších pretekárov Európy čakajú ešte dve kolá finálovej série šampionátu a to v dánskom Holstede (9.8.) a v poľskej Czestochowej (19.9.).
Autor: Martin Búri, speedwayclub.sk
Pridané: 23.07.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Martin Vaculík už na 3. mieste v priebežnom poradí ME na Plochej dráhe - Redakcia
- 3. finále seriálu ME na plochej dráhe 2016 v Togliatti aj s Martinom Vaculíkom - Redakcia
- Martin Vaculík vo finálovej sérii ME speedway 2014 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!