Anketa:
Luma Xmart - zámok na kotúč a stupačka v jednom
ZdieľaťPridané: 04.04.2006 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 14478 [Testy a predstavenia - Test]
Ak používaš zámok na kotúč, je dosť možné, že si raz naň pri odomykaní a štartovaní motorky zabudol, zaradil si jednotku, pustil spojku a... Tresk. Škoda pri takomto incidente nebýva malá a pohybuje sa rádovo v desaťtisícoch korún.
Človek je tvor zábudlivý a preto bolo vymyslených zopár vecičiek, ktoré by týmto nepríjemnostiam mali zabrániť. Kotúčový zámok s názvom Xmart, kombinovaný so stupačkou, je v jednou z nich.
Vyrába ho španielska firma Luma, ktorá v oblasti výroby zámkov pôsobí už nejaký ten čas. Xmart je však úplná novinka, s ktorou prišli na svetlo motocyklového sveta len nedávno. A prečo ho skombinovali práve so stupačkou, je jasné ako facka - keď máš kotúč zamknutý, chýba ti stupačka, čo si všimneš hneď pri nasadaní alebo pri zaraďovaní jednotky. Jednoduché a účinné, zachráni ti to kotúč, strmeň, platničky, nervy a možno aj zranenie.
![]() |
Odomknutý zámok Luma Xmart |
Samotný zámok je o niečo väčší a tažší než klasický zámok na kotúč. Zvrchu je jeho väčšia časť potiahnutá gumou, aby sa ňom nešmýkala noha. Aby mohol byť použitý ako stupačka, je potrebné kúpiť si k nemu aj montážnu redukciu priamo na konkrétnu motorku. Redukcie sa vyrábajú pre tieto značky motoriek (v linkách nájdeš aj konkrétne modely):
Montáž
Montáz je skutočne jednoduchá a spočíva v odmontovaní pôvodnej stupačky (pôvodný čap a pružinku budeme potrebovať) a namontovaní vyššie spomenutej montážnej redukcie (pri väčšine motoriek k tomu stačia kombinačky, prípadne aj skrutkovač). Redukcia je navrhnutá tak, aby dovoľovala nastavenie sklonu stupačky (priečne na smer jazdy). K tejto redukcii je potrebné uchytiť kotviacu časť, na ktorú budeš zámok uchycovať (potrebný imbusový kľúč je súčasťou balenia). Táto časť je dodávaná priamo so zámkom a je pre každú motorku rovnaká. Na ňu zacvakneš a uzamkneš zámok a môžeš ísť jazdiť. Je potešiteľné, že aj táto nová stupačka je sklopná tak isto ako pôvodná a nezabudlo sa ani na "obrusovaciu skrutku", ktorá je vo veľkom náklone prvým kontaktom s asfaltom.Celá montáž zaberie aj menej technicky zdatným jedincom maximálne polhodinku.
![]() |
Montážna redukcia s kotviacou časťou |
Prevádzka
Je jasné, ako a načo sa bude tento zámok prevtelený do stupačky používať. Osobne som s ním na Varadere odjazdil niekoľko asfaltových aj terénnych kilometrov, počas ktorých som bol väčšinou postavený v stupačkách. Nemám žiadne výhrady k pevnosti ani veľkosti stupačky. Zámok je o niečo širší a dlhší než klasická stupačka. To môže niekomu vyhovovať, ale určite sa nájdu aj takí, ktorým to môže vadiť.![]() |
Zámok nasadený ako stupačka |
Vybratie zámku z kotviacej časti (keď je ako stupačka) sa robí normálnym odomknutím pomocou kľúča, takže trvá zlomok sekundy a podobne rýchlo ho nasadíš na kotúč. Pri odomykaní zámku z kotúča a jeho uzamknutí na kotviacu časť je postup presne opačný a rovnako rýchly.
![]() |
Zámok je na kotúči - chýba stupačka. Neprehliadnuteľné |
Každopádne, táto vec je veľmi praktická. Najmä pri častých mestských parkovačkách máš zámok vždy poruke (navyše ušetríš miesto v kufri alebo pod sedlom) a ani v strese sa ti nestane incident popísaný v úvode článku.
Dierka na kľúč má svoju záslepku, ktorú odporúčam používať, aby sa neprihodila taká vec, že sa do nej dostane kamienok (počas jazdy v daždi, v prachu...) a už do nej kľúč nestrčíš.
![]() |
Zámok na kotúči |
Záver
Ten, kto s motorkou často jazdí a parkuje po meste, príadne robí počas výletov prestávky, na ktorých motorku zamyká, by mal po jednom Xmarte siahnuť. Ak ho nepresvedčí jeho praktickosť, malo by ho presvedčiť to, že Xmart ho pri štartovaní motorky upozorní na to, že je umiestnený na nesprávnom mieste. A to dokáže ušetriť slušné peniaze... Cena tohto zámku je 1890 Sk. Montážna redukcia na konkrétnu značku a model motocykla stojí 250 Sk.Ako to môže dopadnúť bez Xmartu a s ním, si môžeš pozrieť v oficiálnom spote.
Zámok Luma Xmart na test požičala firma Styx Vráble.
Pridané: 04.04.2006 Autor: Peter Fischer Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Na spojku môžeš zabudnúť! Nová technológia E-Clutch ju stláča za teba
- KTM predstavila 990 Duke - predné svetlo má ako zo Star Treku
- Štefan Svitko a Juraj Varga víťazi Hungarian Baja
- Koniec srandy. Budúci rok príde nová Kawasaki ZX-6R!
- Naživo: test novinky Honda CL500 zo Sevilly
- Legendárny V-Strom prichádza v terénnejšej verzii s 21-palcovým kolesom
- Plnokrvný turista za extra výhodné prachy - Honda NT1100 (2022)
- Futuristický teleport s nekonečnou výbavou - Kawasaki Ninja H2 SX SE (2022)
- Retro pre začiatočníkov - Kawasaki Z650RS (2022)
- Naozaj robustný maxiskúter Honda ADV350 (2022)
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!