Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 937 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 8961
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 58% (5236)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 42% (3725)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (10)  [Verzia pre tlač] Tlač

Plejsy privítajú jazdcov svetového endura

 Zdieľať

Pridané: 30.08.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 7609 [Šport - Enduro]

Na niekoľko dní sa centrom svetového endura stane Slovensko a hlavne Krompachy, kde sa počas prvého septembrového víkendu uskutoční siedme, predposledné podujatia majstrovstiev sveta.

V priebehu troch rokov je to už tretie významné podujatie v našej krajine, lebo pred tromi rokmi sa uskutočnil jeden diel seriálu MS v Pov. Bystrici, kde sa vlani konala aj Šesťdňová a v tomto roku opäť svetoví jazdci endura smerujú na Slovensko.

Počas letných prázdnin absolvovali jazdci dve kolá seriálu MS v Kanade a USA a teraz sa celý konvoj sťahuje do Krompách, kde sa podujatie uskutoční 2. – 3. septembra. Práve toto mesto a blízke okolie bude o krátky čas patriť najlepším svetovým pretekárom endura. Medzi nimi však nebudú chýbať ani slovenskí jazdci. Pre nás je potešiteľná skutočnosť, že podstatnú časť svetového šampionátu absolvuje jeden z našich súčasných najväčších talentov Róbert Kapajčík. V tomto roku tento odchovanec košického endura oblieka dres talianskeho profesionálneho tímu Yamaha UFO Corse.

Na východe Slovenska sa svetoví enduráci po prvý raz predstavili pred desiatimi rokmi, keď centrom súťaže boli Košice a depo pretekov boli sústredené v okolí tenisových kurtov na Aničke. Teraz si organizátori z košického klubu SC enduro vybrali osvedčenú lokalitu v Krompachoch, kde sa už uskutočnilo niekoľko podujatí domáceho šampionátu. Centrum súťaže sa bude nachádzať v lyžiarskom stredisku Relax center Plejsy, kde sa okrem depa súťažných motocyklov bude nachádzať aj nový prvok v tohtoročnom seriáli, a to je extrem test. Ten v porovnaní s ostatnými dvomi (cross a enduro test) nie je veľmi dlhý, skôr náročný a technický, aby jednotliví jazdci ukázali svoje jazdecké umenie čo najbližšie divákom. Enduro je dynamický šport, ktorý sa tlačí čoraz viac do popredia a veľkému záujmu sa teší aj na Slovensku. Máme u nás viacero dobrých jazdcov i organizátorov, a tak zástupcovia FIM bez zaváhanie priklepli už tretí rok po sebe svetové podujatie našej motocyklovej federácii SMF.

 Plagát
Plagát

„Tento šport má u nás dobré zázemie a zrejme to oceňujú aj predstavitelia FIM, ktorí rozhodujú o zložení kalendára podujatí. Vedia, že tieto podujatia sú pripravené na dobrej úrovni a môžem povedať, že na budúci rok sa v našej krajine uskutočnia zasa preteky majstrovstiev Európy. Aj to svedčí a dobrej práci našich organizátorov,“ hovorí predseda komisie Enduro a rely pri SMF Peter Lazár. Zároveň je aj dušou najbližšieho podujatia, ktoré sa uskutoční 2. – 3. septembra v Krompachoch. Bol aj pri prvom podujatí, ktoré sa konalo v roku 1996 v Košiciach. „Predsa len vtedy sme išli do niečoho neznámeho. Sami sme nevedeli čo nás čaká, ale odvtedy už prešlo veľa času a poriadny kus dopredu urobila aj technika. Dnes si veľa veci vieme vybaviť prostredníctvom internetu v pohodlí vlastného bytu. Samozrejme, že pripraviť takéto podujatie nie je ľahké ani teraz, ale môžem povedať, že až na niekoľko maličkosti je už všetko hotové. Trať je pripravená a je robená v tvare osmičky. Neviem povedať presne koľko kilometrov má jedno kolo, ale jazdci ho absolvujú za viac ako 120 minút, Aj preto nám vychádza, že sa budú jazdiť tri kolá. Ak by sme kolo dokázali skrátiť a vtesnáme sa do limitu siedmich hodín na deň, absolvujú jazdci potom štyri kolá,“ informoval nás P. Lazar.

Foto: Miro Vacula
Zdroj: Enduro Aktuál

 Etapy
Etapy

 Kropachy
Kropachy

V uplynulých dňoch došlo k uzávierke prihlášok a zostavení štartovej listiny. Na šampionát je prihlásených 96 jazdcov zo sedemnástich krajín sveta, medzi ktorými figurujú všetci poprední jazdci priebežného poradia jednotlivých tried:

  • E1: 1. Ivan Cervantes (Špan.), 2. Simone Albergoni (Tal.), 3. Alessandro Belometti (Tal.)
  • E2: 1. Samuli Aro (Fin.), 2. Mika Ahola (Fin.), 3. Stefan Merrimenn (Austrália)
  • E3: 1. David Knight (Angl.), 2. Sebastien Guillaume (Fran.), 3. Bjorne Carlsson (Švéd.)
  • EJun.: 1. Joakim Ljunggren (Švéd.), 2. Jacob Stapleton (Austrália), 3. Marc Bourgeois (Fran.) ....... 10. Robert Kapajčík, SVK.

Možnosť účasti na svetovom šampionáte na tzv. voľnú kartu využíva i štrnásť jazdcov Slovenskej motocyklovej federácie, medzi ktorými sú i úspešný repreznatnti SR Jaroslav Katriňák, Štefan Svitko, Zlatko Novosád a iný. Okrem uvedených jazdcov sa na trati šampionátu v okolí Krompách predstaví i slovenský „enduro“ talent Róbert Kapajčík, ktorý v sezóne 2006 štartuje v seriáli v triede junior v talianskom tíme Yamaha UFO team s talianskou licenciou.

Viac informácií:

Pridané: 30.08.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (10)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Body a Trasy v tomto článku:

Moto Guzzi

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Toman
Rusko pod Putinom sľúbilo modernizovať krajinu.

Podľa jeho slov budú mať v roku 2025 nový typ nukleárnych ponoriek.

V roku 2030 nový typ bezpilotného lietadla.

V roku 2035 stíhačky piatej generácie Stealth.

V roku 2040 lietadlové lode lepšie ako USA.

V roku 2045 základňu na Mesiaci.

A v roku 2050 splachovací záchod aspoň v 50% základných škôl.

Ďalšie vtipy »