ISSN 1336-6491 | Online: 1709 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Alpe Adria 11. 5. 2008 - Svitok v Rijeke s poruchou na desiatom mieste

 Zdieľať

Pridané: 12.05.2008 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 3546 [Šport - Cestné Motocykle]

Uplynulý víkend patril v chorvátskej Rijeke prvému tohtoročnému podujatiu seriálu Alpe Adria Championship, v rámci ktorého sa už tradične jazdia aj Majstrovstvá Slovenskej republiky cestných motocyklov. Samozrejme, že na mieste nechýbal ani slovenský pretekár Tomáš Svitok z Gold Fren Teamu Erinac.

Uvedenému podujatiu predchádzali preteky ERES-Racing Cupu 1. mája na maďarskom Pannoniaringu, kde Tomáš v triede do 600 ccm suverénne zvíťazil a bola to zároveň vhodná príprava na Alpe Adriu. V Rijeke Tomáš štartoval v dvoch triedach, teda v Superšportoch a v triede Superstock 600. V kvalifikácii sa náš jazdec snažil hlavne naladiť motocykle pre samotné preteky a zvoliť správnu zmes pneumatík, no spokojný nebol. V triede Superšport si vyjazdil 13. pozíciu, v Superstockoch dvadsiatu. V nedeľu bola na programe najprv trieda Superstock, no už vo štvrtom kole musel Tomáš pre poruchu odstúpiť. Je to škoda, pretože sa postupne prepracovával až na bodované pozície. V Superšportoch sa počas pretekov pohyboval na šiestej pozícii, no ku koncu musel zvoľniť a do cieľa prišiel na 10. mieste.

Tomáš Svitok: „Ani jedna kvalifikácia nám nevyšla podľa predstáv. Skúšali sme rôzne zmesi pneumatík a hľadali správne prevody, no nepodarilo sa mi zajazdiť dobré časy. Štart do pretekov Superstockov sa mi podaril, začal som postupovať nahor a dostal som sa na 16. pozíciu do skupinky jazdcov, ktorí bojovali o 13. miesto. Žiaľ, vo štvrtom kole mi povolil olejový filter a olej mi tiekol na zadné koleso. Mal som šťastie, že som nespadol, no preteky sa pre mňa skončili. Mrzí ma to, pretože okrem bodov do Alpe Adrie som prišiel aj o víťazstvo v rámci Majstrovstiev Slovenska, pretože som bol spomedzi slovenských pretekárov na prvom mieste. Teší ma však, že som stíhal držať krok so zahraničnou konkurenciou. V Superšportoch som jazdil na šiestej pozícii, no nesprávny výber pneumatiky rozhodol o tom, že som sa nakoniec prepadol na desiate miesto v cieli. Počas víkendu sa striedali lepšie chvíle s ťažšími, ale nazbierali sme nové informácie a to nás určite posunie ďalej. Teraz nás čaká príprava na druhé podujatie alpsko-jadranského šampionátu, ktoré sa koná o dva týždne na maďarskom Pannoniaringu.“

Pridané: 12.05.2008 Autor: Richard Karnok Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »