Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1356 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk MOTOQUAD

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 3027
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (1799)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (1228)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (26 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (120)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test ortodoxného endura BMW F 800 GS

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 06.06.2008 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 48068 [Testy a predstavenia - Test]

Skôr som čakal blesk s jasného neba než to, že sa na novej osemstovke povozím už v apríli. A že bude krásne zabehnutá, s dobrou výbavou a že s ňou pôjdem pozrieť Central Europe Rally, sa mi ani nesnívalo.

Dobrý dojem mi mohlo pokaziť jedine premenlivé počasie, ale nestalo sa. Veď uznaj: 13 stupňov a dážď na juhu Slovenska, 25 stupňov v Budapešti, cestou späť znova silný dážď a kosa, to je na slučku. Stále však žijem. Bavoráčik mal u dodávateľa počasia asi nejaké kontakty, lebo aj po iné dni som musel na ňom mávať zapnuté vyhrievané rukoväte, ale hneď po odovzdaní udreli skoro tridsiatky.

Zoznámenie

Že je to bavorák, bolo známe na prvý pohľad asi aj mojej babke. Motorku s takými čudnými tvarmi si nedovolia postaviť nikde inde. Napriek tomu sa mi zdá, že dizajnéri asi brali sedatíva, lebo F 800 GS má veľký podiel normálnych línií, o ktorých sa napríklad R 1150 GS nemôže ani snívať. Osemstovka je už pri prvom ohmatkávaní tvrdo pôsobiaci stroj, v porovnaní s akoukoľvek ryžou je zreteľný rozdiel asi ako medzi drevorubačom a informatikom. Spracovanie je na vysokej úrovni, komponenty sú kvalitné... Ale to je vykúpené aj vysokou cenou.

Ovládače sú od staršieho géeskového súrodenca, takže aj ovládanie blinkrov je klasické bavorácke. Treba pochváliť veľmi dobrý výhľad zo zrkadiel, ani pri obsadení dvoma ľuďmi v nich nie je vidieť takmer žiadne oblečenie, iba cestu za sebou. Do očí bije nádobka brzdovej kvapaliny, ktorá sa počas jazdy tak trasie, že človek má chuť vpáliť do nej päsťovku. Spínacia skrinka má atypické umiestnenie – v plaste medzi riadidlami a jazdcom, bližšie ku riadidlám. Hneď vedľa nej je 12 V zásuvka, samozrejme tradičná bavorácka, teda úzka, ku ktorej treba použiť buď adaptér alebo prerobiť koncovku na spotrebiči. Tankvak sa dá použiť iba originálny, lebo priestor na jeho umiestnenie je plastový a má tak trochu špecifické proporcie (najmä kvôli tej spínačke – cez tankvak je k nej sťažený prístup).

Jazda

Test BMW F 800 GS

Pred jazdou mi bolo jasné, že malé GS bude veľmi dobre postavená motorka. Ale to je napríklad aj veľké GS, ktoré ma však nechytilo za srdce tak, ako by teoreticky mohlo. Teraz je situácia iná a ja sa v sedle F 800 GS sám seba pýtam, či mi naozaj vlieza pod kožu bez toho, že by som protestoval. Vlieza. A dosť. Najväčší podiel má na tom vydarený motor a nadpriemerný podvozok. Strojovňa ťahá už od neuveriteľných 2000 otáčok bez odvrávania, šklbania reťazou alebo trhania celou motorkou. Ukrižujte ma, ale tak sa správa aj pri obsadení dvoma osobami a na šiestom kvalte... Pri turistickej jazde by úplne stačilo, keby otáčkomer končil pri číslici 5. Fakt, motoru sa páči najmä v režime 3 000 - 5 000 točiek. A v rámci toho so spolujazdcom de luxe predbiehaš aj kamióny na okreskách. Na výkonový deficit sa nikto sťažovať nemôže, k dispozícii je 84 koní (chalani z Fastbikes nám namerali dokonca o takmer 8 koní viac, než udáva výrobca).

Posed je o niečo menej pohodlný než na veľkom GS, menej pohodlný než na Africe Twin. To kvôli úzkemu a tvrdému sedlu. Výrobca ponúka dva voliteľné typy sedla (vyššie a nižšie), ale aj tak sú oba rovnako tvrdé. Kónické a kvalitné riadidlá sú optimálne široké, o výške sa dá polemizovať až pri konkrétnom jazdcovi. Ja mám 188 cm a aspoň o tri cenťáky by som ich zdvihol, najmä pre pohodlnejšiu jazdu v stupačkách (tá je na tomto modeli menej pohodlná než napríklad na Xchallenge). Vtedy sa zídu aj tradičné zubaté stupačky (stačí z nich za pár sekúnd vybrať gumenú vložku).

Sedlo mi cez môj zadok dáva vedieť, že fakt sedím na endure a že by som sa mal viac vzchopiť, opustiť asfalt a lietať v teréne. Tam mi určite príde vhod aj nejaký ten vánok naviac, ktorému sa bavoráčik vôbec nebráni. To malé plexi vpredu by som mohol rovno zahodiť a hádam by som to ani nespoznal. Fakt, osemstovka nemá žiadnu ochranu pred vetrom, čo znova jasne poukazuje na mimoasfaltové zameranie. Skromný dodatok – na tejto motorke som spravil aj 650 km za deň. Bez ohľadu na to, že väčšinu z toho v daždi a so spolujazdcom, na druhý deň by som to radšej neopakoval.

A preto ma trochu prekvapujú príplatkové funkcie, ktoré sa hodia skôr na väčších hltačov kilometrov – napríklad palubný počítač alebo ABS. Počítač, ako je u tejto značky zvykom, ukazuje nadpriemerne veľa informácií (zaradený stupeň, priemerná a momentálna spotreba, dojazd na nádrž, teplota vzduchu...), okrem toho v základnej verzii ukazuje stav palivovej nádrže, teplotu chladiacej kvapaliny, čas a obligátne kilometrové údaje. A to ABS je akosi čudne nastavené, spína strašne skoro, a tak musím brzdiť hádam aj očami. Našťastie je vypínateľné, po novom aj pri naštartovanom motore.

Silný protiklad k citlivému ABS je divoký plyn. Evidentne sa tvári, že pozná len dve polohy, a to „plný kotel“ alebo „rýchle vypnutie plného kotla“. Podľa mňa je to zmesou nízkej hmotnosti, veľkej porcie newtonmetrov a hrubo nastaveného vstrekovania. Ktovie, ako by si s tým poradil jemnučký karburátor. Lebo toto je zdutá nasratá koza! Predstav si toho spolujazdca vzadu, ktorý nemá možnosť oprieť sa o kufor... Ak ešte máš tričko s nápisom „If you can read this, that bitch fell off“, daj ho mame oprať, určite sa ti zíde. Takýto plyn je extra nevítaný v teréne, lebo s tým paradoxne hladkým obutím zadné koleso driftuje jedna radosť alebo s jazdcom v stupačkách cvičí ako s panáčikom na hrazdičke. Hladkým obutím myslím tie cestné gumy, ktoré sú v sérii na každom stroji. Nie, zákazník nemá na výber. A to je, vzhľadom na určenie stroja, veľmi čudné.

Ak si teda odmyslíme sériové obutie ako limitujúci faktor pri jazde v teréne, všetko ostatné je tip-top pripravené na prach, blato, skoky, drifty a s tým súvisiace pády. Oceľový rúrkový rám je asi to najlepšie, čo sa v stroji s týmto určením mohlo objaviť. Nádrž je pod sedlom, čo značne znižuje ťažisko. Predná obrátená vidla (nenastaviteľná) je už na pohľad svalovec a rada si poriadne zamaká. Veľmi dobre vychytáva menšie nerovnosti a s väčšími si bez odvrávania poradí tiež. Našťastie aj ten divoký plyn sa dá riešiť, a to prestavením palivovej mapy v autorizovanom servise. Motor potom nepohrdne ani 91-oktánovým benzínom, ale lepšou pridanou hodnotou bude pokojnejšia reakcia plynovej rukoväte (diskutované s majiteľom). To ocení aj spolujazdec, ak už náhodou majiteľa nepresvedčil s nožom v ruke ku kúpe zadného kufra.

Palubný počítač hlásil pri rôznych režimoch jazdy a častom nulovaní spotrebu 5,2 litra na stovku. Test zahŕňal presun po diaľnici, po okreskách, výlet do terénu, prejazd plnou Budapešťou, väčšinou vo dvoch a v daždi. Určite sa dá spraviť menej, ale aj viac, napríklad pri pomalom prejazde ťažkého terénu. Ako som spomínal, nádrž je pod sedlom. Veko je na pravej strane sedla, takže pri tankovaní treba zosadnúť. Najlepšie sa tankuje, keď je motorka na bočáku (hlavný stojan za príplatok...).

Ako je u bavorskej značky zvykom, ku 800 GS ponúka kopu doplnkov a príslušenstva. Zvykom Touratechu zase je rozšíriť túto ponuku o ďalšie neuveriteľne veľké množstvo položiek. Až sa čerstvému majiteľovi môže zakrútiť hlava... Skromne odporúčam investovať hlavne do padákov a ochrany motora. Zospodu síce šusplech je, ale chýba hlavne v prednej časti, kam pri jazde na šotoline odlietajú kamene z predného kolesa.

Konkurencia

Približne do polovice testovania som si myslel, že medzi konkurentov ef osemstovky patria stroje ako Transalp, V-Strom alebo Versys. Dnes nad tým krútim hlavou a tvrdím, že okruh konkurentov sa zúžil na novú Tenere a blízkeho súrodenca F 650 GS. To kvôli tomu príliš terénnemu zameraniu. Kto si totiž kúpi o sto litrov drahšieho bavoráka na to, aby s ním jazdil po stopách transalpistov alebo v-stromistov, musí byť buď ortodoxný fanúšik BMW alebo človek neznalý veci. Osemstovke nestačí len dobrodružná cesta do menej civilizovaných krajín, ona chce aj jazdu naľahko niekde na trati, skoky a drifty. Veľké GS, najmä 1150, pri nej v teréne vyzerá ako tuleň.

Záver

Ááá, to zas bude hádka v diskusii... Za všetkým si stojím, F 800 GS je motorka najmä do terénu. Je veľmi moderná, s príplatkovými funkciami, ktoré sú vhodnejšie skôr na dlhé cesty, ale s ovládaním a podvozkom určeným do blata a prachu. Tomu je podriadené aj osobné pohodlie - sedlo je tvrdé ako za trest a ochrana pred vetrom v podstate neexistuje. Nový kus vyjde na ťažkých 330 000 Sk, nami testovaná verzia stála okolo 375 papierov. Za to kúpiš osemkrát pohodlnejšie japonské litrové cestovné enduro v plnej turistickej výbave a pri troche snahy ti ostane aj na dobrú dovolenku... Tu rozhodnú priority, ciele a hlas srdca.

Plusy a mínusy

záťah a výkon motora, podvozok, spracovanie, nastaviteľnosť palivovej mapy, spotreba ostrý plyn, čudne nastavené ABS, nedostatočná ochrana motora, cestné obutie, tvrdé sedlo, nemožnosť použitia neoriginálneho tankvaku, cena

Pozadie / Wallpaper

Test ortodoxného endura BMW F 800 GS
BMW F800GS
 BMW F800GS vs. Honda XL700V Transalp

Názor druhého redaktora:

Tomáš Hajduch (Tomáš Hajduch - Awia):

Prvý kontakt v Miláne, odvtedy som čakal až na túto chvíľu. 800-vka mi pripadala ako dlho očakávaný model od čias legendárnej Afriky. S dvojvalcovým Rotaxom som mal tú česť už dávnejšie, tak som vedel, že to môže byť len dobré. Takto natešený sadám s veľkým očakávaním na F 800 GS.

O to viac ma prekvapilo moje sklamanie, asi som mal priveľké očakávania. Obutie nechutne asfaltové. Načo tam dávali dopredu 21-tku? Asi preto, že je to IN. Motor mi prišiel od F 800 S nepreladený na cestovné enduro, rovnako divoký. Na ceste to až tak nevadí, no prejazdy ostrých vracákov a spojkovanie na jednotke mi dali za pravdu. Sedlo tvrdé, na to teda nie sme u bavorákov zvyknutí a predné plexi je výsmechom na poli cestovných mašín. Veru cestovných. Mám pocit, že tu sa viac myslelo na slovko enduro.

Aby som však toľko nepindal. Ak sa presunieme do terénu, všetko je razom inak. Tu mi najviac vadí ovládanie plynu - vypínač ON/OFF. Toto však vraj úplne mení výmena palivovej mapy, ktorá uberie pár koníkov, ale po nej BMW zhltne aj 91-oktánový benzín. Potvrdil mi to Peťo Šiška (majiteľ preladenej F 800 GS), ale aj Jaro Katriňák, ktorý sa na TTM 2008 previezol na oboch osemstovkách a príjemnejšia sa mu zdala tá premapovaná.

Záver

Či sa F 800GS stane legendou, sa ešte len uvidí. Predpoklady na to má. Motor je skvelý, podvozok tiež. Treba popracovať na ochrane (spodok motora, zvody, kryty rukovätí) pridať nosiče a vyraziť niekam za dobrodružstvom. Na asfaltové cestovanie je tu zástup lepších, pohodlnejších a lacnejších strojov.

Plusy a mínusy

motor - ťahúň odspodu, podvozok s enduro ambíciami, hmotnosť reakcia vstrekovania, ochrana jazdca, tvrdé sedlo
Foto:
 BMW F 800 GS 2008 Honda XL 700V Transalp 2008 Suzuki V-Strom 650 2006 Kawasaki Versys 2007 Yamaha XT 660 Z Ténéré 2008 BMW F 650 GS 2008
Všeobecné informácie:
Výrobca:BMWHondaSuzukiKawasakiYamahaBMW
Model:F 800 GSXL 700V TransalpV-Strom 650VersysXT 660 Z TénéréF 650 GS
Rok:200820082006200720082008
Kategória:Cestovné enduroEnduroCestovné enduroCestovnáCestovné enduroCestovné enduro
Motor:
Typ motora:radový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)dvojvalec (4T)jednovalec (4T)radový dvojvalec (4T)
Objem:798 ccm680.2 ccm645 ccm649 ccm660 ccm798 ccm
Max. výkon:85.7 k (63.0 kW) / 7500 ot.60.0 k (44.1 kW) / 7750 ot.66.6 k (49.0 kW) / 8800 ot.63.9 k (47.0 kW) / 8000 ot.70.7 k (52.0 kW) / 7000 ot.
Max. krútiaci moment:83 Nm / 5750 ot.60 Nm / 5500 ot.60 Nm / 6400 ot.61 Nm / 6800 ot.75 Nm / 4500 ot.
Kompresný pomer:12:110 : 111.5:110.6:110.0:112:1
Vŕtanie x Zdvih:82 x 75.6 mm81 x 66mm81.0 x 62.6 mm83 x 60100.0 x 84.0 mm82 x 75.6 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)SOHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)SOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 5-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 5-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazreťazreťazreťazreťazreťaz
Zdvih vpredu:230 mm177 mm150 mm210 mm180 mm
Zdvih vzadu:215 mm173 mm145 mm200 mm170 mm
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová (voliteľné ABS)dvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vpredu:300 mm256 mm300 mm298 mm300 mm
Pneu vpredu:90/90-21 54 V19M/C x MT2.15110/80-R19120/70ZR17M/C (58W)90/90-21 M/C110/80-R19 59 H
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:265 mm240 mm220 mm245 mm265 mm
Pneu vzadu:150/70-R17 69 V17M/C x MT3.5150/70-R17160/60ZR17M/C (69W)130/80-17 M/C140/80-R17 69 H
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:178 kg190 kg181 kg183 kg171 kg
Hmotnosť s náplňami:207 kg214 kg199 kg
Výška sedla:880 mm841 mm820 mm840 mm895 mm820 mm
Rázvor:1578 mm1515 mm1415 mm1505 mm1575 mm
Dĺžka:2320 mm2250 mm2125 mm2246 mm2280 mm
Šírka:945 mm905 mm840 mm840 mm865 mm890 mm
Výška:1305 mm1315 mm1477 mm
Svetlá výška:177 mm165 mm245 mm
Objem nádrže:16 l17.5 l22 l19 l22 l16 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:200 km/h189 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:4.1 s4.3 s
Spotreba paliva:4.5 l/100km4.4 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 266 kmcca 272 km
Poznámka:
Poznámka:330 100 Sk (21. 2. 2008)239 900 Sk, 265 000 SK s ABS (19. 2. 2008)230 000 Sk, 245 000 Sk s ABS (19. 2. 2008)239 900 Sk, 259 900 Sk s ABS (19. 2. 2008)235 000 Sk (19. 2. 2008)270 700 Sk (19. 2. 2008)

Motocykel na test poskytla spoločnosť Tempus, výkon zmenaraný na brzde vo FastBikes.

Text: Peter Fischer, Foto: Cacao

Pridané: 06.06.2008 Autor: Peter Fischer pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (26 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (120)  [Verzia pre tlač] Tlač
HD-Softail-02-2021

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria