ISSN 1336-6491 | Online: 1302 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29914
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17670)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12244)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Svet Motocyklov 06/2008

 Zdieľať

Pridané: 30.05.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 10484 [Novinky - Čo nového v tlači]

Čo nového nájdeš v júnovom čísle Sveta Motocyklov?

TEST: BMW R 1200 GS

Pri dnešnom rýchlom tempe vývoja nových modelov, si nemôže dovoliť zaspať na vavrínoch ani výrobca takej legendy, akou je BMW R 1200GS. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, v 28. roku svojej existencie prichádza líder kategórie veľkých cestovných endúr s mnohými revolučnými zmenami. Okrem zlepšených parametrov dvojvalca, ktorý nepohrdne ani benzínom s nižším oktánovým číslom, je to hlavne modifikovaná verzia elektronicko-hydraulického nastavovania odpruženia Enduro ESA.

RADÍME: Ako správne vybrať funkčnú bielizeň?

Funkčná bielizeň je pojem, ktorý sa objavil len prednedávnom. Dostal hneď niekoľko názvov. Funkčné prádlo, termoprádlo, prvá vrstva a podobne. Presná definícia tohto pojmu neexistuje v žiadnej príručke.

X. ROČNÍK: Motozraz Sveta motocyklov – Manínska Tiesňava 2008

TEST: Suzuki GSX-R 600 a 750

"Usmievavá modrobiela" - Podobne ako text skladby „Sestrička z Kramárov“ od skupiny Elán by mohol začínať aj náš prvý test nových superšportových dvojičiek Suzuki. Veď ich ostré agresívne línie musia chytiť za srdce každého milovníka svižnej jazdy nielen na pretekárskych okruhoch. Pre tento rok prešla omladzujúcou kúrou najmenšia šesťstovka spolu so 750-kou postavenou na rovnakom základe.

POROVNANIE: Aprilia RXV4.5 vs. Husqvarna TE450

Horkokrvné Talianky sľubujú, že to bude bitka na život a na smrť. Zápletka je jasná – uno, alebo due? Jeden valec, alebo dva? Aprilia svoj vstup do sveta veľkých endúr zobrala zhurta. „Všetci majú jednovalec, tak prečo by sme my nemohli mať valce dva?“ Je tomu už pár rokov, ale ešte stále sa koncept dvojvalcového ostrého terénneho špeciálu neudomácnil tak, ako tradičný jednovalec. Niekoľko sezón vývoja, ale v neposlednom rade aj skúsenosti takých špičkových jazdcov ako Stefan Merriman, Chicco Chiodi, či Cedric Melotte, priniesli želané ovocie a z RXV urobili seriózny enduro špeciál. Ani Husqvarna vo vývoji nespí a nenecháva sa ukolísať svojou viac ako storočnou tradíciou. Pôvodom švédska značka prešla do talianskych rúk MV Agusty a prednedávnom znovu zmenila majiteľa, tentoraz je to nemecké BMW. Nič to nemení na tom, že vývoj aj výroba zostávajú v talianskom Varese, takže ju stále môžeme považovať za „Talianku“. Pre sezónu 08 bola celá rada endúr TE kompletne inovovaná, dostalo sa na motor aj na podvozok.

TEST: Suzuki LT-Z 400

Vzhľad ostrého šporťáku, špicaté tvary, minimalistická stavba, jednoduchosť... Na druhej strane skvelý rokmi osvedčený motor, hladký priebeh výkonu, dobrá ovládateľnosť a celkovo priateľský charakter. To je presne LT-Z 400 – dva v jednom...

Pridané: 30.05.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »