Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1607 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29924
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17675)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12249)
Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Prestavba Simson S51 Enduro na 70 ccm 4/5

 Zdieľať

Pridané: 23.10.2002 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 91989 [Technika - Úpravy motocyklov]

Po vyriešení týchto problémov nadišiel deň D – skladanie motora. Začal som prevodovkou. Hlavnou pomôckou mi bol katalóg náhradných dielov. Všetky časti som si prehľadne porozkladal po stole a trikrát som kontroloval či som na nič nezabudol – ložiská, tesnenia, simeringy, podložky a šrúbky. Kľukovka, ako zlatý klinec programu sa medzitým chladila v mrazáku.

 Katalóg náhradných dielov (vľavo), oba hriadele prevodovky na svojom mieste
Katalóg náhradných dielov (vľavo), oba hriadele prevodovky na svojom mieste

Keď som mal všetko namieste (a trikrát prekontrolované) začal som nahrievať blok motora teplovzdušnou pištoľou. Hliníkový blok motora sa zahriatím roztiahne (uloženia ložísk) a kľukovka sa schladením stiahne, takže potom do seba ľahko zapadnú. Po vyrovnaní teplôt sa tak ložiská zalisujú do svojich uložení. Samého ma prekvapilo ako to šlo ľahko. Kľukovka na svoje miesto padla ako uliata bez akéhokoľvek násilia, pričom za studena to vôbec nepripadalo do úvahy. Podobne bez problémov sa mi podarilo nasadiť aj druhú polovicu bloku motora. Rýchlo som provizórne utiahol šrúby aby som obe polky pritiahol k sebe. Teraz som len dúfal, že som na nič nezabudol...

 Kľukovka na svojom mieste (vľavo), Obe polky sú spojené, dúfam, že som na nič nezabudol (vpravo)
Kľukovka na svojom mieste (vľavo), Obe polky sú spojené, dúfam, že som na nič nezabudol (vpravo)

Po tomto úspešnom kroku bolo treba ešte správne poskladať mechanizmus radenia rýchlostí, nakopávania, namontovať spojku, hnací pastorok, dynamo a nakoniec namontovať bočné dekle. Na tých som si dal záležať a vyleštil som ich ako sa len dalo.

 Bočné dekle
Bočné dekle


< >

Pridané: 23.10.2002 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Galéria ku článku:

Galéria

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »