Anketa:
Motorky z celej Európy opäť v Bratislave
ZdieľaťPridané: 28.04.2003 Autor: sita
Čitatelia: 5217 [Mototuristika - Západné Slovensko - Moto-akcia]
Jedenásty ročník Staropramen Chopper Show sa začne na bratislavských Zlatých pieskoch 2. mája a bude trvať tri dni.
BRATISLAVA 25. apríla (SITA) -
Usporiadatelia predpokladajú účasť viac ako 3000 motoriek z celej Európy a takmer 15 tisíc divákov denne. Festival motoriek Harley Davidson, ktorý už tradične otvára motocyklovú sezónu, sa nesie v znamení 100. výročia tejto značky. Bohatý program vyplnený jazdami, koncertami, ale aj podujatiami pre deti sa začne v piatok 2. mája a potrvá až do nedele. Tradičná „spanilá jazda“ motoriek povedie tento rok z bratislavských Zlatých pieskov cez Senec, Šamorín do centrálneho Harley-Davidsonu a späť a bude merať takmer 60 kilometrov.
Účastníkov a divákov čakajú nielen atrakcie v podobe rôznych súťaží na motorkách, ale aj dva večery plné hudby a zábavy. Usporiadatelia tentokrát „stavili“ na domácu kvalitu, a tak v prvý večer vystúpi okrem iných aj Vašo Patejdl so skupinou, druhému večeru bude dominovať koncert Janka Lehotského so skupinou MODUS 1972-2002 a jeho hostí - Paľa Hammela, Maťa Ďurindu, Petra Nagya, Paľa Drapáka a Mariána Grexu. Ten sa predstaví aj s vlastnou skupinou Grexaband. Večery budú obohatené o rôzne pódiové súťaže. Páni i dámy si budú môcť zmerať sily v pití piva na čas a v pretláčaní rúk a chýbať nebude ani tradičná Miss mokré tričko. Oživením bude nočné filmové predstavenie v kine IMAX a rockové diskotéky Rock FM rádia. Usporiadatelia však nezabudli ani na deti. Pre tie bude cez deň pripravený bungi running, detské motorky, nafukovací gladiátor, detské buginy a mnoho iných atrakcií.
© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Pridané: 28.04.2003 Autor: sita Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Rossi vyhral VC Talianska, Gibernau si udržal vedenie
- Katriňákov triumf vo 4. kole M-SR v cross country
- Na ME v endure v Maďarsku najúspešnejším Slovákom Jakeš
- Triumf Španiela Gibernaua aj na VC Francúzska
- Španiel Gibernau vyhral VC Španielska
- Talian Rossi víťazom VC JAR
- Casey Johnson obhájil prvenstvo na Arenacrosse v Brne
- Rely Dakar - Rekordér Peterhansel, šťastný Roma
- Dakar 2004 - Tretí triumf Despresa, koniec Vatanena
- Dakar 2004 - Po 12. etape bez výraznejších zmien
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!