Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2099 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 25081
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 61% (15186)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 39% (9895)
Hodnotenie: (22 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (61)  [Verzia pre tlač] Tlač

„ODPOVEĎ“ NA OTVORENÝ LIST MO SR

 Zdieľať

Pridané: 09.11.2010 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 8361 [Mototuristika - Slovensko - Dobré Rady]

Otvorený list bol reakciou na ignorantstvo úradníkov zmietnuvších žiadosť o dva preteky na Záhorí zo stola. Očakával som aspoň elementárnu slušnosť v odpovediach, prípadne v konštruktívnych návrhoch. No MO SR sa neukázalo v dobrom svetle ani teraz.

6.10.2010 som poslal schválne neoficiálnou cestou (mailom) prvý raz Otvorený list ministrovi, tlačovému hovorcovi, tlačovému oddeleniu a veliteľstvu armády. Čakal som, či sa niekomu uráči odpovedať, či existuje aspoň minimálny záujem o vzniknutý problém. Nedočkal som sa. Preto 21.10. posielam už v predpísanej podobe a na určenú adresu list znovu, prikladám aj kópiu Predbežného súhlasu na Baja Slovakia udeleného MO SR.

Čuduj sa svete, odpoveď prišla na druhý deň v podobe, ktorá ma spláchla svojou zdvorilosťou do žumpy. Presné znenie odpovede:

Vážený pán Ing. arch. Peter Haršáni, registrovaný novinár SSN 004554, Ministerstvo obrany už vydalo všetky potrebné vyhlásenia k týmto akciám. Dovoľujeme si Vám úctivo odporučiť si ich dôkladne preštudovať, prípadne zaviesť evidenciu došlej pošty. S úctou Tlačové oddelenie MO SR

Akú evidenciu akej pošty??? Tí úradníčkovia si myslia, že všetci nasrdení motorkári Slovenska sa vojdú do jedného kanclu za jeden počítač??? Ihneď slušne kontrujem, že poriadok v pošte mám a asi predsa len niečo zabudli poslať. Nezabudli - aspoň podľa MO SR. Poslali obratom dve predošlé vyjadrenia nepatriace Otvorenému listu, ale EnduroAktuálu a p. Ulrichovi z Baja. Obe prikladám.

Ale čo očakávame?! Veď napríklad v televíznom šote STV sa vyjadruje osoba z MO SR na kameru s bohorovným kľudom tvrdiac, že žiadny predbežný súhlas p. Ulrich nedostal. Tiež zavádzajú, že sa nedá zákonne vpustiť horda motorkárov do vojenského priestoru. V zákone je chvalabohu medzera. Vtedy sa územie vyhlási na dobu určitú za prebytočný majetok a zaplatením symbolického nájmu sa uskutoční podujatie. Po jeho skončení prebehne administratívne vrátenie. Komplikované, ale schodné.

Kauza Obvod Záhorie nie je ťaženie proti motorkárom, je to politická pomsta predošlej garnitúre vykonaná cez nevinných občanov! Všetko sa Vám vyjasní po prečítaní odpovede p. Ulrichovi.

Trochu vojenskej schizofrénie na záver: existujúce predbežné vyjadrenie nejestvuje. Vydávať povolenky do Obvodu Záhorie je protizákonné, hoci práve Loprais Dakar Team tam v dňoch plánovaných pretekov povolene trénoval. Predošlé ročníky motoristických akcií boli trestným činom a my sme všetci Ficovi komplici. Bez komentára, HOWGH!!!

Odpoveď č.1:

Reakcia Ministerstva obrany SR na "otvorený list" pána Haršániho do časopisu EnduroAktuál

Organizátori tohto podujatia zo strany Ministerstva obrany SR v tomto roku žiaden definitívny súhlas na konanie akcie nedostali. Priestory vojenského obvodu je podľa zákona možné využívať len na presne stanovené účely. Motoristické preteky, vo forme a čase v akých o ne organizátori žiadali, tieto podmienky nespĺňajú. Inými slovami, ak by Ministerstvo obrany SR udelilo v tomto prípade súhlas, porušilo by tým zákon. Na druhej strane určite nie sme nepriateľmi motoristického športu a pri zmene legislatívy sme pripravení hľadať riešenie.

Mgr. Henriette Geierová, Riaditeľka Komunikačného odboru MO SR

Odpoveď č.2:

Vážený pán redaktor na základe Vašej výzvy na zaujatie stanoviska Ministerstva obrany Slovenskej republiky k súťaži BAJA SLOVAKIA 2010, k vyjadreniam pána Ulricha, riaditeľa Baja Slovakia organizovanej v termíne 17. – 19. septembra 2010 Vám zasielam nasledovné stanovisko:

Ministerstvo obrany nevydalo relevantným spôsobom súhlas s konaním 8. ročníka medzinárodnej motoristickej súťaže v cross country rely automobilov O. R. C. Baja Slovakia, ktorá mala pôvodne byť v termíne 17. - 19. septembra v priestoroch Vojenského obvodu Záhorie.

Tvrdenia pána Ulricha, že „povolenie na túto súťaž sme dostali už vo februári“, sú nepravdivé a zavádzajúce. Ministerstvo obrany žiadne povolenie či súhlas s konaním tejto akcie nevydalo, a teda ani nebolo čo rušiť.

Územia vojenských obvodov sú podľa zákona o vojenských obvodoch určené na zabezpečovanie úloh obrany štátu a na simulovanie situácií, v ktorých sa môžu ocitnúť zložky štátu podieľajúce sa na jeho obrane a bezpečnosti. Súhlas s takto organizovanou motoristickou súťažou by nebol v súlade so zákonom.

Pán Ulrich uvádza, že odmietavé stanovisko ministerstva k tejto akcii sa im podarilo prelomiť až v roku 2008. Toto jeho vyjadrenie je nepriamym dôkazom spôsobu činnosti predchádzajúceho vedenia ministerstva obrany. Zodpovedný vedúci organizačnej zložky, mimochodom nominant predchádzajúcej vlády, dal v rozpore so zákonom a predpismi ministerstva obrany svoje stanovisko ku konaniu motoristickej súťaže, pričom tým prekročil svoje právomoci. Prečo tak urobil? Dostal pokyn od niekoho zainteresovaného alebo mal na to iný špeciálny dôvod? To je možné sa len domnievať. V rezorte už nie je zamestnaný.

Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že nezabúda na skutočnosť, že ozbrojené sily sú platené z daní občanov, a práve preto bude dbať na to, aby všetko, čo musia pre obranu štátu ozbrojené sily zabezpečiť, bolo presne v súlade so zákonmi. Nebudeme realizovať praktiky predchádzajúceho vedenia ministerstva obrany. Kto, komu a za čo platil počas konaní súťaže, súkromnej akcie? Bez akéhokoľvek prínosu pre ozbrojené sily alebo ministerstvo obrany? Vyjadrenia pána Ulricha, riaditeľa Baja Slovakia, považujeme za účelové, s cieľom vyvíjať nátlak na ministerstvo, aby povolilo konanie súťaže bez opory v zákone.

Na základe uvedených skutočností Ministerstvo obrany Slovenskej republiky nesúhlasí s tvrdeniami riaditeľa Baja Slovakia uvádzanými na internete, že zrušilo motoristickú súťaž „Pohár strednej triedy Európy (CEZ) cross country rely, majstrovstvá Poľska, ČR a SR a budúcoročný Európsky šampionát Quad.

Richard Šümeghy, Hovorca MO SR

Pridané: 09.11.2010 Autor: Peter Haršáni - Haro Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (22 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (61)  [Verzia pre tlač] Tlač

Incheba-2024-side

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal:
Nasol som vcera na chodniku bugilar a v nim 300 evri. Hvarim sebe 'co bi asi v totej situacii zrobil Jezis?' , ta som ju premenil na vino

Ďalšie vtipy »