Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1749 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 25051
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 61% (15175)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 39% (9876)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Africa Eco Race 2021 mení trasy

 Zdieľať

Pridané: 08.09.2020 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 2233 [Šport - Rally]

Už sme si pomaly zvykli, že pre pandémiu-nepandémiu sa dejú šialené veci. Krajiny riadia hygienici, nik nie je chorý a spoza opony nám životy začali manažovať šialenci. A tak sa krajiny zatvárajú a zase otvárajú bez nejakej logiky. Najnovšie sú problémy v Maroku a z tohto dôvodu museli usporiadatelia Eco Race pristúpiť k radikálnemu kroku.

Akékoľvek zmeny pri rally takéhoto formátu sú necelé 4 mesiacom pred zahájením neuveriteľným problémom. Logistika, bivaky, ale hlavne trasy a roadbooky predstavujú náročné a vysoko sofistikované úsilie, vyžadujúce okrem nasadenia aj určitý nevyhnutný čas. Preto organizátori nečakali na poslednú chvíľu a oznámili zmeny už teraz.

Africa Eco Race 2021 mení trasy
Africa Eco Race 2021 mení trasy

Bolo nutné rozhodnúť sa rýchlo a zásadne. Z rally úplne vylúčili Maroko s jeho rôznorodými terénmi. Nie každý mal rád kamenno-prachové etapy na začiatku, neskôr preložené dunovými poľami a slanými vyschnutými panvami. A už málokto miloval často silné ranné mrazy a prípadný sneh na trasách. No táto severoafrická krajina poskytovala všetko, čo sa na kontinente vyskytuje, okrem dažďových pralesov.

Ročník 2021 odštartuje a skončí v Dakare. Povedie cez Senegal do Mauretánie a vráti sa späť do Senegalu pri Ružové jazero. Preto budú terénmi najprv piesčité savany posiate baobabmi a trsmi trávy, neskôr nekonečné dunové polia z obzvlášť mäkkého piesku, prenádherné vádí s piesčitými dnami a aj vypaľovacie pláne, či dlhé pláže Atlantiku. Stroje a doprovodné autá budú dopravené loďou do prístavu v Dakare, posádky priletia a naspäť to pôjde v opačnom garde.

Nejedná sa o nič nové: už v roku 1997 mal Dakar Rally trasu Dakar – Dakar. Nešlo o politický, prípadne bezpečnostný aspekt, ale o snahu oživiť stagnujúcu súťaž a nastoliť nový formát do budúcnosti. Konvoj vtedy zamieril do srdca Sahary do Nigeru, na púšť Téneré a späť.

Africa Eco Race 2021 mení trasy
Africa Eco Race 2021 mení trasy

Šéf Eco Race Rally Jean Louis Schlesser vydal k problematike oficiálne stanovisko, z ktorého vyplýva, že nenechávajú nič na náhodu. Prihláseným potvrdili účasť aj garanciu už zaplatených poplatkov a váhajúcim oznámili, že ceny zostávajú zmrazené. Čo prinesú tieto zmeny pretekárom? V prvom rade piesok a ešte raz piesok. Bude oveľa viacej záležať na výkone a spoľahlivosti motorov, ako na podvozkoch. Samozrejme, svoje povedia tiež pneumatiky, vhodné do nestabilných dún aj na rýchle úseky. Okrem toho sa celá súťaž odohrá v oblastiach s dosť vysokými teplotami.

Africa Eco Race 2021 mení trasy
Africa Eco Race 2021 mení trasy

Problémom bude palivo. Totiž pretekári sú povinní odoberať benál od usporiadateľa. Toto sa nedalo obísť na dlhých etapách, kde motorkári chtiac-nechtiac museli v mauretánskych etapách čapovať šťankám podobný benzín na čerpacích bodoch. Ale ráno si vždy naliali vlastný, ukrutne kvalitný, benzín prepašovaný z Maroka. Severoafrickému palivu sa totiž naozaj nevyrovná nič na svete, obsahuje iba to čo má obsahovať, bez „ekologických“ prímesí. No pri katastrofálnej nekvalite mauretánskeho benzínu je problémom výkon, tak chýbajúci v dunách. A samozrejme aj životnosť agregátov, Maťo Benko by mohol rozprávať. Teraz nebude kde zobrať palivo na úrovni, jedine zohnať ho na značkových pumpách v Senegale a doviezť do Mauretánie.

Tak či onak, Eco Race žije ďalej a špecialisti na piesok si už teraz mädlia ruky. Myslím, že právom. A všetci účastníci môžu chystať kraťasy a sandále, páperové vetrovky nebudú potrebovať.

Taxt: Haro, foto: internet

Pridané: 08.09.2020 Autor: Peter Haršáni - Haro Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal:
Nasol som vcera na chodniku bugilar a v nim 300 evri. Hvarim sebe 'co bi asi v totej situacii zrobil Jezis?' , ta som ju premenil na vino

Ďalšie vtipy »