ISSN 1336-6491 | Online: 1770 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29924
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17675)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12249)
Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

MOTOkino - Expedícia Titicaca 2010 - online filmy jednej stopy

 Zdieľať

Pridané: 09.03.2011 Autor: Beal
Čitatelia: 11117 [Bleskovky - Novinky]

Zajtra o 20:30 premietame ďalší film, Expedícia Titicaca 2010.

Expedíciu zorganizovalo združenie MC Outdoors Riders z Prahy. Hlavnou myšlienkou tohto združenia je integrovať handicapovaných prostredníctvom sajdkárových jázd do motorkárskej komunity a tak sa im už nie raz podarilo splniť cestovateľské sny vozičkárom, ktorých láka vôňa diaľav , dobrodružstva a adrenalínu.

Video: Expedícia Titicaca 2010 - trailer

Hnacím motorom všetkých aktivít, stretnutí, jázd a prakticky všetkého okolo tohto združenia je alebo skôr sú Radek Krigler spolu so svojou manželkou Bárou a hoci má združenie momentálne “len” 18 členov, zostaviť a následne zrealizovať program na celý rok je veľmi náročné, veď okrem pravidelných zimných stretnutí na Vebrovke u Trutnova usporadúvajú výstavy z expedícii, prednášky, reportáže a v neposlednom rade jeden krát v roku jednu expedíciu za hranice štátu.

Splnené sny...

Doposiaľ sa im podarilo absolvovať tri expedície a splniť tak sny trom vozičkárom. V roku 2008 to bola Sidecar Ride do Maroka kde prekonali púšť a jazdu dlhú 10 000 kilometrov. V roku 2009 to bola expedícia Blue Land do Himalájí kde prešli cez najvyšší zjazdný priesmyk sveta. O rok neskôr to bola už spomínaná expedícia Titicaca 2010.

 Z expedície Blue Land do Himalájí
Z expedície Blue Land do Himalájí

… dávajú silu do ďalších plánov

Chuť cestovať a odvahu realizovať sny môže Radekovi závidieť nejeden motorkár. O tom, že expedície do sveta je potrebné plánovať v dostatočnom predstihu nemusíme asi nikoho presviedčať, sám Radek to dobre vie a v kalendároch tak má už teraz zaznačené cesty až do roku 2015. Už v tomto roku chcú prejsť 2700 kilometrov po Európe cez Ukrajinu, Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakúsko. Na rok 2012 je v pláne cesta východným pobrežím Austrálie a o tri roky neskôr cesta okolo sveta so šiestimi vozičkármi.

Ako sa na takúto expedíciu dostať?

V prvom rade sa treba prihlásiť. Na expedíciu Titicaca bolo prihlásených šesť záujemcov. Z nich sa po posúdení vybrali dvaja, Rasťa Vyhnálek z Prahy a Ondra Veselý z Libereca. Na cestu však mohol vyraziť len jeden a komisia vybrala Rasťa. Šťastie je ale vec vrtkavá, prišli zdravotné komplikácie a musel odstúpiť. Na cestu v ústrety zážitkom sa tak 16. augusta vybral Ondra Veselý.

Expedície aj pre Slovákov

Radek vo svojom združení rád privíta aj Slovákov. V tejto chvíli je zo Slovenska v združení len Anka a pokiaľ sa nestane nič nepredvídateľné, bude to práve ona, kto sa vydá v sajdkáre na cestu Európou už toto leto. Možno práve táto jazda pritiahne aj ďalších vozičkárov zo Slovenska túžiacich po spoznávaní diaľav.

MC Outdoor Riders

a bližšie informácie o ich cestách, plánoch a fungovaní nájdete na stránkach www.mcoutdoors.cz. Medzi seba zoberú všetkých, od ľudí ktorí chcú pomôcť cez majiteľov sjadkár, ktorí by sa chceli vydať do sveta a samozrejme hendikepovaných ľudí túžiacich po spoznávaní sveta.

Film si budete môcť pozrieť priamov tomto článku už dnes 20:30 - 21:45

Pridané: 09.03.2011 Autor: Beal Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »