Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1400 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29932
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17679)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12253)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Skútristi odštartovali sezónu 2011

 Zdieľať

Pridané: 26.03.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4733 [Šport - Ostatné]

Cestní skútristi odštartovali tohtoročnú pretekársku sezónu exhibíciou na výstave Motocykel 2011 na bratislavskom výstavisku v Petržalke.

Sobota, 19. marec 2011, bol dôležitým dňom nielen pre organizátorov a jazdcov pretekov cestných skútrov, ale pre celú skútristickú obec na Slovensku. Po prvý krát v histórii pretekov tejto motoristickej disciplíny organizovala Slovenská Asociácia Skútrov (SAS) pretekársku exhibíciu pre verejnosť, ktorá bola súčasťou takého veľkého podujatia, akým je Motosalón na bratislavskej Inchebe. Sobota je obvykle deň, kedy sa na Motosalóne vystrieda najviac ľudí zo všetkých výstavných dní tejto celoslovenskej prezentačnej akcie.

Výkonný výbor SAS, ako nový člen Slovenskej Motocyklovej Federácie(SMF), využil naplno ponuku vedenia SMF prezentovať svoje športové aktivity na tejto dôležitej motocyklovej akcii, ktorá defacto štartuje motorkársku sezónu.

Pôvodne plánované novinárske skútristické preteky sa obratom zmenili na prezentáciu pretekov cestných skútrov a najmä najnovšej skútristickej disciplíny KEEWAY CUP-u 2011, ktorú SAS rozbieha popri overených pretekárskych triedach 50 Street, 50 Sport, 70 Racing a Open v seriáli Medzinárodných Majstrovstiev Slovenskej republiky 2011, pod záštitou SMF.

Disciplína Keeway je kubatúra, určená širokej motoristickej verejnosti, kde si bude môcť ktokoľvek jednorazovo alebo viacnásobne zasúťažiť, bez toho aby musel investovať množstvo peňazí do skútra, ostatných súčastí výbavy a logistiky. Jednoducho si skúter pred pretekmi prenajme a o všetko sa postará team ľudí okolo Petra Pagyho Janegu, autora a realizátora myšlienky tohto projektu.

Počas sobotňajšej akcie, 19. marca, sa za riadidlami skútrov na improvizovanej trati bratislavskej Incheby vystriedalo množstvo motocyklových fanúšikov, ktorí odchádzali nadšení, presvedčiac sa, že so skútrom sa dá súťažiť a plnohodnotne pretekať.

Na vážnosti promoakcie pridala aj návšteva a prezentačná jazda na skútri prezidenta SMF Petra Smižíka, ktorý skútrovú sezónu 2011 oficiálne odštartoval.

Bonusom pre divákov sobotňajšej prezentácie skútristov bola úžasná streetfighterová šou najlepšieho českého jazdca tejto disciplíny Martina Krátkeho z Plzne, ktorého odvážne kreácie na prednom alebo zadnom kolese dostali množstvo divákov do varu, aj keď sa denná teplota pohybovala len okolo piatich stupňov celzia.

Autor + foto: Maroš Palesch, hovorca SAS

Pridané: 26.03.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »