Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 953 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 15554
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 56% (8748)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 44% (6806)
Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (14)  [Verzia pre tlač] Tlač

Kawasaki KX 250F a KX450F v Šenkviciach na trati s jazdcom číslo 91

 Zdieľať

Pridané: 05.09.2011 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 8734 [Testy a predstavenia - Test]

Možno trochu inak ako ostatní, možno trochu inak, ako by ste čakali. Na pozvanie od chalanov z Kawasaki som sa tešil už dlhšie. Prečo práve ja, jogurťák, asfaltový kolenobrusič, to napíšem až na konci. Ale čo bude na tomto článku trochu iné ako klasická reportáž z novinárskeho dňa, je forma, akou to spracujem. Na pomoc som si prizval mladého chalana, jazdca z MKP (malokarpatský pohár) s číslom 91.

Prológ

Možno klasický by mohol zostať úvod. Miesto konania MX trať Šenkvice, začiatok 10:30, nachystané sú po dve dvapadiny, dve štyripade, dve KVF750 4x4, z toho jedna s posilovačom a jedna KFX450R. Čo by som rád ešte v úvode vyzdvihol, je komorná, ba priam rodinná atmosféra. Importérom dávam veľké plus. Dosť bolo kecov a omáčiek okolo, poďme na to.

Zamerali sme sa hlavne na „malú“ a „veľkú“ žabokrosku. Neviem, či mám spomínať dizajnové veci, ale v skratke: „zdajú sa mi prevelice rajcovné“ a to dvapade ešte o niečo viac vďaka čiernym bočným plastom a prednej tabuľke ladiacimi s čiernymi ráfmi. No a čo nám teda povie Velďo na tieto dve „terénkozy“?

mikulec: Veldo, sám jazdíš na dva a polke a teraz máš možnosť porovnať priamo medzi 250 a 450. Spýtam sa to hneď na začiatku. Ktorú by si bral so sebou domov?

veldo: Áno, jazdím na 250, to je pravda, ale domov by som si asi ihneď zobral 450, pretože sa mi na nej išlo oveľa lepšie, určite by som mal aj rýchlejšie časy.

mikulec: To som si aj myslel, keď som ťa videl jazdiť a následne zosadať z väčšej zelenej, ale poďme to skúsiť rozhádzať na drobné.

Prvý ma zaujíma motor, aký je?

KX250F

 Kawasaki MX Day

Motor: Na 250 sa človek viac narobí. Motor musíš viac točiť a žmýkať, ak chceš výkon, ktorý sľubuje výrobca. Nie je to zlé ani v strednom pásme, ale tam to nie je to, čo potrebujeme na predbiehanie súperov. Ešte by som asi upravil aj prevod. Možno pre niekoho nezmyselné, ale dal by som ho viac do rýchla. Výrobca sa snaží určite nižší výkon kompenzovať prevodom viac do sily. Je tu aj možnosť kalibrovať mapy, čo poteší, takže by sa dalo aj s tým špekulovať.

KX450F

 Kawasaki MX Day

Motor: Tu stačí potiahnuť za šúlec, a motorka ide hneď, ako potrebuješ. Prípadne troška pošteklíš spojku, ale pri moje váhe (72 kg), ani nebolo treba. Po presadnutí z dvapade si človek ani neuvedomí a lavice skáče skoro za doskoky. Ale tu sa zasa viac zničíš fyzicky. Výkonovo ma 450 veľmi prekvapila. Aj prevody boli veľmi rozumne zladené s výkonom. A možnosť prednastavenia konektorov a jednoduchšie prestavenie aj na trati, no nech sa páči.

mikulec: Pruženie ma zaujíma ako druhé, aj keď určite nie je menejcenné ako motor. Ako si stoja tieto dva stroje? Na dvapade je SFF (Showa Separate Function front Fork). A čo posed?

KX250F

 Kawasaki MX Day

Pruženie:Čo sa týka odpruženia, tak dosť mi to drncalo do rúk. Ale bolo zase málo odjazdené, ani sme nič nešpekulovali s nastavením. Chcelo by to viac pojazdiť, prípadne na iných povrchoch. Možno sme mohli ponastavovať, ale dúfam, že sa mi podarí ešte čo-to pojazdiť a hlavne pošpekulovať s nastavením pruženia. Fakt bolo málo času na detailnejšie spoznanie SFFky. Ale ako hovorím, snáď ešte budem mať tú možnosť.

KX450F

 Kawasaki MX Day

Pruženie:Tu mi odpruženie sedelo viac. Pre mňa lepšie nastavenie už od výrobcu. Bolo o dosť tvrdšie, ale to je aj kvôli hmotnosti motorky. Čo sa týka posedu, 450 je o niečo vyššia, tým pádom lepšie ovládateľná, čo u 450 nebýva zvykom. Na rajdoch je možnosť štyroch polôh nastavenia, no mne sadla aj továrenská.

mikulec: Zatiaľ teda z toho víťazne vychádza štyripade, zostane to aj keď sa ťa spýtam na brzdy?

KX250F

 Kawasaki MX Day

Brzdy: Na to, že to bolo čerstvo nové a panensky čisté, tak po pár použitiach sa dali dávkovať dosť citlivo a popri tom boli účinné.

KX450F

 Kawasaki MX Day

Brzdy:Pri nej som mal pocit, že si sadli rýchlejšie a boli aj účinnejšie. Ale bolo to určite tým, že som jej viac nakladal a teda aj viac brzdil.

mikulec: Takže v celkovom hodnotení u teba na plnej čiare vyhrala veľká žaburina, čo by si dodal záverom?

KX250F

 Kawasaki MX Day

Záver:Celkovo bolo treba 250 vyhnať do vyšších otáčok, potreboval by som nastaviť pruženie a bolo by to lepšie...Ale keď sa na to pozerám objektívne, tak je presne taká, aká má byť, len si ju viac upraviť pre seba.

KX450F

 Kawasaki MX Day

Záver:Ale zato 450 ma veľmi prekvapila. Už v sériovom nastavení mi sedelo pruženie aj priebeh výkonu. Ale určite by som využil možnosť nastavenia palivových máp. K tomu pripočítať "launch control", ktorý zmení prednastavenú samostatnú mapu a tá sa postará o "lepší" štart aj na klzkom podklade. Ale čo úplným záverom? Asi len toľko: Mám na predaj moju Hondu dvaapolku :-)

Záver z môjho pohľadu

 Kawasaki MX Day

Na jednoduchý opis týchto dvoch strojov by som si pomohol dvomi fotkami. Na prvej vidím mojim laickým okom jazdca úplne vpredu na rajdoch, noha zarytá v prachu ako keby sa snažil čo najviac odľahčiť zadné kolo, nech sa to utrhne a predriftuje zákrutu.

 Kawasaki MX Day

Za to na tejto je vidieť prekypovanie výkonu, zadné koleso zakusnuté v teréne, predné v lufte a možno by som povedal, že motorka sa tak trochu pohráva z jazdcom.

A prečo som neskúšal tie stroje ja? Myslím si, že pri takomto jazdení sa skôr ukáže, kto to vie a kto nie. Alebo kto sa len tak „vozká“. Na ceste sa to dá trochu oklamať, ale tu, ak vám to neskáče, tak vám to neskáče.

Aj keď to nie je až tak pravda, že som sa nezviezol, no ja som práve z tých, ktorý to v teréne nevedia. Dať si kolečko na jednej aj druhej a napísať, že na štyripade sa mi išlo s prehľadom lepšie, pretože mňa a moju neskúsenosť v teréne zachraňoval motor a podvozok, to by som mohol. Napísať, že som vyskočil asi 20 centi do vzduchu, dopadol na predné, ale vidlica to pobrala...no uznajte, to proste nejde. ALE!

A ak sa vrátim k úvodnej vete, že som sa tešil už dlhšie, aj keď som jogurťák, tak tu je odpoveď. V spolupráci s firmou U.M.S. pre vás počas jedného roka budeme prinášať články zo sedla KX250F 2012. Ostatné zase nabudúce.

Text: Milan Mikulík - mikulec, Veldo91
Foto: Cacao

Pozadie/Wallpaper

 Kawasaki MX Day
 Kawasaki MX Day
 Kawasaki MX Day

Motocykel na test poskytla spoločnosť U.M.S. s.r.o..

Foto:
 Kawasaki KX 250 F 2012 Kawasaki KX 450F 2012
Všeobecné informácie:
Výrobca:KawasakiKawasaki
Model:KX 250 FKX 450F
Rok:20122012
Novinka:NOVINKA 2012
Kategória:CrossCross
Motor:
Typ motora:jednovalec (4T)jednovalec (4T)
Objem:249 ccm449 ccm
Kompresný pomer:13.5:112,5:1
Vŕtanie x Zdvih:77.0 x 53.6 mm96.0 x 62.1 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 5-stupňovámanuálna 5-stupňová
Sekundárny pohon:reťazreťaz
Zdvih vpredu:315 mm314 mm
Zdvih vzadu:310 mm315 mm
Brzdy vpredu:jednokotúčová, 2 piestikykotúčová dvojpiestiková
Priemer bŕzd vpredu:250 mm250 mm
Pneu vpredu:80/100-21 51M80/100-21 51M
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:240 mm240 mm
Pneu vzadu:100/90-19 57M120/80-19 63M
Hmotnosť / Rozmery:
Hmotnosť s náplňami:106 kg113 kg
Výška sedla:945 mm955 mm
Rázvor:1475 mm1480 mm
Dĺžka:2170 mm2180 mm
Šírka:820 mm820 mm
Výška:1270 mm1275 mm
Svetlá výška:330 mm330 mm
Objem nádrže:7.2 l6.2 l
Poznámka:
Poznámka:Vpredu dvojkomorová vidlica - Separate Function front Fork (SFF)48 mm obrátená plne nastaviteľná AOS vidla

Pridané: 05.09.2011 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (14)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku: