Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 854 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 1456
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (868)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (588)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Tip na výlet: Chorvátsko - Plitvické jazerá, Senj, Krk

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 24.05.2004 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 41154 [Mototuristika - Európa - Výlet]

Tento výlet sme absolvovali v prvej polovici mája 2004, ale keďže sa mi nezdá potrebné opisovať všetky zážitky, tak vám to prinášam aspoň ako tip na výlet. Celý tento cirkus sa dá zvládnuť za 4-5 dní, záleží od požiadaviek a nárokov účastníkov.

1. deň, Bratislava - SK/H - Moson Magyarovar - Szombathely - H/SLO - SLO/HR - Varaždin - Zagreb - Ogulin - Josipdol - Senj, 525 km

Táto trasa sa dá v pohode zvládnuť mimo diaľnic čopráckou predpisovou rýchlosťou za nejakých 8-9 hodín. V Chorvátsku sme predsa len využili diaľnicu Varaždin-Zagreb-Ogulin, treba si pripraviť mýtne 10+19+27,- Kuna (kurz v máji 2004 je 1,- Kuna = 5,5,- Sk).

Po zlezení z diaľnice cesta začne byť zaujímavejšia, pretože vedie chorvátskym vidiekom a o zákruty nie je núdza. Každopádne je na čo pozerať a z dezénu vám bude ubúdať hlavne na bokoch.

Do mestečka Senj sa dostanete klesaním z vrchu Vratnik, zo serpentíniek sa naskytne okrem pohľadu na zadymený zadok nemeckého autobusu aj zopár pekných výhľadov na more. Čo sa týka ubytovania, to nie je žiadny problém – pred mestom som videl tabuľu kempu, v okolí mesta je ich určite viac. My sme kvôli nepeknému počasiu spali na priváte, tých je tu hojne, určite minimálne každý druhý dom. Vychádza to asi 22,- Eur na 2 osoby/noc vrátane kúpeľne a kuchynky.

Samotný Senj (www.senj.hr) ponúka dosť možností na zabitie času, začnem pevnosťou Nehaj na kopci nad mestom. Odtiaľ bolo kedysi mesto chránené pred nepriateľmi a za 17,- Kuna máte možnosť sa presvedčiť, že nepriateľov prichádzajúcich po mori mali ostreľovači skutočne ako na dlani. Okrem toho je tu expozícia zbraní, pôvodného oblečenia, sôch, náhrobných kameňov atď, rezervovať si treba 1-2 hodinky. Z pevnosti sa kamenistou cestičkou dostanete na mólo a k majáku, odtiaľ je to len na skok do centra mesta (po pravej strane je väčší obchod a zmenáreň), kde v spleti typických južanských uličiek zabudnete na čas, lebo stále je na čo pozerať (hovorím iba o sebe).

 Pohľad na Senj z pevnosti Nehaj
Pohľad na Senj z pevnosti Nehaj

2. deň, Senj - Otočac - Zalužnica - Babin Potok - Plitvička jezera a späť do Senj, 208 km

Výlet zo Senj na Plitvické jazerá je celodenná záležitosť. Cesta znova vedie cez vidiek, takže skutočne je na čo pozerať - z času na čas opustené, zruinované domy a kostoly, chudoba (nechcem nikoho urážať), rozbité cesty... ale na druhej strane nádherné okolie, na ktoré budem počas dlhých zimných večerov určite rád spomínať. Pri ceste domáci predávajú syry (sú vynikajúce!), približne dvojkilový bochník za 100,- Kuna (dá sa zjednať), majú aj med a slivovicu.
Plitvické jazerá (www.np-plitvicka-jezera.hr) sú časovo náročná vec. Pre niekoho aj fyzicky. Samozrejme, dá sa prejsť aj malá časť povedzme za hodinu, ale z toho nič nebudete mať. Vstupné je 75,- Kuna na osobu, poveziete sa motorovým vláčikom značky Mercedes-Benz, budete šlapať až vás budú nohy bolieť a chvíľu sa aj poplavíte na kompe. Uvidíte aj jazero, kde bol natáčaný Poklad na Striebornom jazere, celkom fajn spomienka na detstvo. Je tu nespočetne veľa vodopádov od tridsaťcentimetrových až po Veľký vodopád na konci. Až tu zistíte, že voda nie je modrá, ale tyrkysová, že v nej nemusí plávať bordel a že uvidíte na dno aj v trojmetrovej hĺbke. Mne prekážal len zákaz kúpania, každú chvíľu som mal chuť skočiť si šípku... Treba si sem rezervovať riadnych 5-6 hodín.

 Jeden zo stoviek vodopádov na Plitvických jazerách
Jeden zo stoviek vodopádov na Plitvických jazerách

3. deň, Senj - Novi Vinodolski - Krk a späť do Senj, 150 km

Túto trasu sme absolvovali po pobreží, je to naozaj zaujímavá cesta ponúkajúca pre nás suchozemcov nezvyklé výhľady na more, zátoky a mestečká, zároveň sme si na relatívne kvalitnom asfalte dobre zajazdili a zase niečo ubudlo z dezénu na bokoch. Na ostrov Krk vedie visutý most (mýto 15,- Kuna). No a sám ostrov ponúka nespočetne veľa možností na objavovanie, my sme si to švihli rovno do prístavu v meste Krk (www.krk.hr). Po ceste späť do Senj som si nenechal ujsť odbočky z hlavnej cesty vedúce dole k zátokam. Celkom sme ich prešli štyri, z toho iba jedna bola asfaltová, ostatné kamenisté. Tu by som tiež dokázal zabiť celé poobedie. Dá sa povedať, že za málo kilometrov veľa muziky.

 Mesto Krk
Mesto Krk

4. deň, Senj - Bratislava, 525 km

Trasa identická s tou z prvého dňa, len v opačnom poradí :)) Nám pršalo asi 350 km vkuse. Dobrú noc.

Som rád ak som niekoho aspoň trochu inšpiroval. Uvedené trasy sa dajú značne upraviť podľa želania cestujúcich, k videniu je tam toho v okolí dosť. Rozhodne sa nemusíte obávať toho, že sa tam budete nudiť. Už mi zostáva popriať vám pohodu na suchých cestách, po ktorých jazdia ohľaduplní plechovkári a policajti zrovna nemajú chuť ísť von :)

HerghottXL1000V herghott@azet.sk

Pridané: 24.05.2004 Autor: Peter Fischer pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria